Sposoby na brudną podłogę

Aranżacja mieszkania to bardzo przyjemna, aczkolwiek trudna sprawa. Dlaczego? Między innymi i dlatego, że musimy wybrać rodzaj podłogi. Obecnie jest wiele ciekawych materiałów, dlatego też tak trudno się zdecydować. Na pewno jednym z kryteriów, pod kątem którego wybieramy, jest utrzymanie czystości danej podłogi. 
Sposoby na brudną podłogę
Rodzaj podłogi a jej czyszczenie

Wybierając materiał podłogowy zwracamy uwagę także i na to, jak szybko będzie można go wyczyścić. To, jak szybko podłoga się zabrudzi, zależy nie tylko od zastosowanego materiału, ale także i od tego, w jakim pomieszczeniu będzie zamontowana. Dlatego też warto wiedzieć co nieco na temat wyczyszczenia poszczególnych rodzajów podłóg.

Najlepiej sprawdzają się te gładkie i błyszczące, takie jak gres porcelanowy, szkliwiony klinkier czy terakota.
Płytki ceramiczne są często stosowanym materiałem. Gładkie i błyszczące, takie jak: gres porcelanowy, szkliwiony klinkier czy terakota są łatwe w czyszczeniu. Dużo trudniejsza w utrzymaniu w czystości jest posadzka z polerowanego gresu i z kamienia. Ważną sprawą są także zastosowane fugi – powinny być odporne na działanie wody. Dodatkowo, jeśli jest mniej spoin, to podłoga wygląda ładniej, a jednocześnie jest mniej miejsc, w których może się gromadzić brud.

Świetnie prezentują się podłogi drewniane. Jeśli już się na takie zdecydujemy, to wybierzmy te wykończone lakierem. Są odporniejsze niż wykończone olejem, bowiem lakier tworzy na długi czas trwałą powłokę, a olej wyciera się o wiele szybciej.

Zamiast drewna stosowane są panele drewnopodobne. Łatwo się je czyści, niestety te gorszej kategorii szybko się wycierają i tracą swój urok.

Często wybierane są wykładziny dywanowe. Są miękkie, przyjemne i niedrogie. Te produkowane obecnie posiadają specjalną powłokę, która w znacznym stopniu utrudnia wchłaniani brudu, tak więc różnią się od tych wykładzin starego typu, które faktycznie były zbiorowiskiem brudu.

Niedrogie i jednocześnie łatwe w czyszczeniu są również wykładziny elastyczne. Niestety, nie są zbyt reprezentacyjne, dlatego też często stosowane są w pomieszczeniach gospodarczych.
 
Jak czyścić?

Każda podłoga ma pod tym względem inne wymagania. Poniżej znajduje się garść informacji na temat tego, jak czyścić poszczególne podłogi.
 
Płytki ceramicznePłytki ceramiczne są łatwe w pielęgnacji. Wystarczy woda z dodatkiem detergentu (może to być płyn do mycia płytek, ale równie dobrze może to być odrobina płynu do mycia naczyń). Jeśli jednak płytki są silnie zabrudzone, to należy zastosować silnie działające środki do wywabiania plam, a czasami nawet i środki ścierne.

Jeśli decydujemy się na płytki, to musimy mieć na uwadze także i to, że czyszczenia wymagają fugi. Tu do wyboru mamy domowe bądź gotowe środki do czyszczenia. W sklepach kupimy wiele różnych preparatów do czyszczenia fug. Najpierw jednak można wypróbować domowe, ekologiczne sposoby. Z brudem radzi sobie np. proszek do pieczenia czy amoniak. Warto jednak rozważyć zaimpregnowanie fug, które nie będą się szybko wykruszały i brudziły. Taka impregnacja jest szczególnie polecana w tych pomieszczeniach, w których podłogi są często użytkowane.
 
Kamienne posadzkiKamień jest bardzo trwałym produktem, a jeśli jest właściwie zabezpieczony, to nie potrzebuje żadnej renowacji przez wiele lat. Zazwyczaj kamień jest łatwy do czyszczenia. Jeśli jednak posiada otwarte pory i mikroszczeliny, to jest podatny na zabrudzenia. Takie podłogi (a szczególnie marmury, granity polerowane i trawertyny) powinny być impregnowane. Właściwa impregnacja i powtarzanie jej co jakiś czas (wg zaleceń producenta) pozwala na utrzymanie kamiennej podłogi w dobrym stanie przez długi czas. Wtedy na co dzień wystarczy mycie jej wodą z dodatkiem detergentu. Można też zastosować specjalne środki, które nabłyszczą podłogę oraz pogłębią barwę kamienia.  
 
Panele laminowane

panele laminowane


Panele laminowane są łatwe w utrzymaniu, ale wymagają regularności. Materiał ten elektryzuje się i przyciąga kurz, co stanowi jego wadę. Z tego też powodu takie podłogi muszą być często pokrywane środkiem antystatycznym. Myć wystarczy wodą z dodatkiem płynu do mycia paneli (za pomocą miękkiego mopa bądź szmatki).
 
Wykładziny dywanowe

wykładzina dywanowa


Takie podłogi trzeba regularnie i często odkurzać. Do czyszczenia warto stosować specjalne środki do czyszczenia dywanów, np. pod postacią proszku. Jeśli na wykładzinę zostanie wylany jakiś płyn, to należy szybko go usunąć, gdyż pozostanie plama (najlepiej za pomocą bibuły czy łatwo chłonącej szmatki). Jeśli coś przyschnie, to zeskrobujemy. A jeśli na wykładzinie znajdziemy gumę do żucia, to przykładamy do niej woreczek z lodem, dzięki czemu później łatwo się wykruszy. W przypadku, kiedy decydujemy się na wykładziny dywanowe i dywany, rozważmy kupno odkurzacza piorącego.
 
Podłogi drewniane

podłoga drewniana


Podłogi drewniane mogą być olejowane lub lakierowane. Te ostatnie są bardziej odporne na zniszczenia i zabrudzenia, co jednak nie oznacza, że nie można ich zabrudzić. Drewnianą podłogę należy regularnie zmiatać, odkurzać i przecierać wilgotną szmatką. Co ważne, nie wolno stosować mokrej szmatki – woda spłynie pomiędzy deski i po pewnym czasie zniszczy podłogę. Jeśli na podłodze pojawią się jakieś zabrudzenia, to najlepiej jest zastosować specjalne środki do pielęgnacji drewna. Czasami jednak wystarczą domowe sposoby: zimną wodą usuniemy krew, spirytusem usuniemy ślady po ołówku, wodą z płynem do mycia naczyń usuniemy płyny (np. wino, piwo czy mleko), a benzyną ekstrakcyjną ślady po olejach, tłuszczach i smugi pozostawione przez obcasy.

Jeśli posiadamy podłogi drewniane, to już w korytarzu połóżmy wycieraczkę oraz chodnik, z którego wszyscy będą musieli obowiązkowo korzystać.
 
Podłogi, o które będziemy odpowiednio dbać, będą nam służyły przez wiele lat. Zawsze też czytajmy etykiety na środkach czystości, które mamy zamiar zastosować. Zastosowanie tych kilku zasad sprawi, iż podłogi pozostaną w świetnym stanie, a my będziemy ciszyć oczy ich widokiem.
 

Czytaj również 

Inspiracje