Druk na szkle w domowych aranżacjach

Drukowanie na szkle to obecnie jeden z gorących trendów w aranżacji wnętrz. Przyjrzyjmy się jak tego typu dekorację się wykonuje oraz gdzie można ją stosować.

Druk na szkle w domowych aranżacjach
Fot. Glassea.pl 

Zadruk na szkle to pomysł uniwersalny, nadający się do każdego pomieszczenia. Urozmaica wystrój wnętrza, obdarzając je jednocześnie unikalnym charakterem. Na szkle nadrukowywane są zarówno zdjęcia jak i grafiki, które wybierać możemy z szerokiej palety wzorów i motywów oferowanych przez drukarnie, ale też nasze własne pomysły. Dzięki temu aranżacja może być jeszcze bardziej spersonalizowana, unikalna i zgodna z naszymi preferencjami. Wart uwagi jest również fakt, że szklane panele to materiał bardzo praktyczny, łatwy w utrzymaniu w czystości, dzięki czemu sprawdzi się nawet w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka.
 
Jak to się robi?

W zadruku wykorzystywane są najczęściej szkła, których grubość waha się od 4 do 10mm (najbardziej popularne to te o grubości 6mm). Szkło hartowane, fazowane czy barwione również nadaje się do zadrukowania. Nadruki nie posiadają marginesów, dzięki czemu estetycznie łączą się ze szklaną powierzchnią (której krawędzie są polerowane).

Fot. Nawmedia-art.pl
Druk_na_szkle_w_domowych_aranżacjach_2.jpgSzkło drukuje się za pomocą płaskiego plotera UV, gwarantującego dużą dokładność pozycjonowania, a także duży obszar zadruku. Wykorzystywanie wielkogabarytowych podciśnieniowych stołów roboczych umożliwia zadrukowywanie pokaźnej wielkości elementów (poza jednoelementowymi dekorami dostępne są jednak również szklane mozaiki).
 
Utwardzenie tuszu następuje dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu. To metoda wygodna – szybkie schnięcie tuszu sprawia, że wydruk jest gotowy do dalszych obróbek zaraz po zadrukowaniu.
 
Drukowanie szkła to sposób dużo lepszy niż jego laminowanie. Folia wykorzystywana w procesie laminowania nie jest bowiem odporna na działanie wysokiej temperatury czy wilgoci, co więcej – znajduje się ona między dwiema taflami szkła, co podwaja koszty, a także wagę produktu.

Trwałość i wytrzymałość

Zadruki na szkle wykonywane są przy użyciu specjalnych lakierów (primerów), które gwarantują trwałość. Dodatkową ochronę przed zniszczeniem i zarysowaniami zapewnia zagruntowanie tylniej strony szkła specjalnym podkładem, na który nakłada się biały poddruk. Druk na szkle wykorzystuje technologię UV – dzięki światłoutwardzalnym tuszom zadruki wyróżniają się wysoką jakością i ostrością obrazu, a także efektem wizualnej głębi.

Druk_na_szkle_w_domowych_aranżacjach_3.jpg
Fot. Glassea.pl 

Co więcej – tego typu tusze charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne takie jak wilgoć, wysokie temperatury czy działanie promieni słonecznych, a także opierają się ścieraniu. Ich bezwonność i nietoksyczność wiąże się natomiast z nieszkodliwością dla środowiska.
 
Zastosowanie

Druk na szkle wykorzystać możemy w każdym pomieszczeniu. Szereg jego zalet sprawia, że świetnie sprawdzi się on zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i biurowych czy typowo usługowych. Obecnie najczęściej zadrukowuje się szklane panele montowane między blatem a szafkami w kuchni oraz fronty szaf przesuwnych. Druk na szkle spisze się jednak równie dobrze na witrynach sklepowych, szklanych balustradach czy ściankach działowych. Drukować można szklane półki, blaty stołów, drzwi do kabin prysznicowych czy podłogi. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wyobraźni.

Druk_na_szkle_w_domowych_aranżacjach_4.jpg
Fot. Decobel.eu
 
Szkło OPTIWHITE

Szczególnym rodzajem szkła idealnym do zadrukowywania jest OPTIWHITE. Jest to rodzaj bezbarwnego szkła o obniżonej zawartości żelaza, która sprawia, że wyróżnia się ono brakiem zielonego odcienia charakterystycznego dla tzw. float, czyli zwykłego bezbarwnego szkła. 
  • 0
  • 0

  Karol

  w ŁAZIENCE podobny efekt można osiągnąć dzięki tapetom winylowym

  • 1
  • 0

  Greg

  Ładnie się to prezentuje :)

Czytaj również 

Inspiracje