Parawan nawannowy – alternatywa dla prysznica

Niekończące się spory o wyższości wanny lub prysznica zostają zażegnane – kompromisowym rozwiązaniem godzącym miłośników długich kąpieli i wygody natrysku jest parawan nawannowy. 
parawan nawannowy

Parawan nawannowy sprawdzi się szczególnie we wnętrzach niewielkich, które nie mogłyby pomieścić zarówno wanny, jak i prysznica. Pozwala on cieszyć się podwójną funkcjonalnością, bez konieczności ograniczania potrzebnej przestrzeni użytkowej. 
 
Polecamy:
 

Parawanem może być po prostu zasłona prysznicowa z impregnowanego materiału, ale zdecydowanie bardziej praktyczne rozwiązanie stanowią kabiny nawannowe. Pasują one niemalże do każdego rodzaju standardowych wanien kąpielowych. Występują w trzech typach: przesuwanych, składanych (harmonijkowych) oraz wahadłowych. Kabiny nawannowe przesuwane składają się z jednego bądź kilku rozsuwanych, zachodzących na siebie elementów. Modele składane posiadają jedno, dwa bądź trzy skrzydła, które nie wymagają prowadnic, co wpływa na łatwość montażu. Ze względu na składanie się profili zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz ten rodzaj parawanów nie sprawia problemów przy czyszczeniu. Profile kabin wahadłowych natomiast obracają się wokół własnej osi pionowej. O ile modele przesuwane i składane nadają się do każdego kształtu wanien, tak kabiny wahadłowe można zamontować wyłącznie w wannach prostokątnych. 

parawan nawannowy
 
Profile parawanów nawannowych są aluminiowe, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Do ich łączenia używa się silikonu i gumowych uszczelek dopasowanych barwą, dodatkowe uszczelnienie zapewniają też stosowane niekiedy magnesy. Chromowane okucia natomiast są odporne na niepożądane skutki wysokiej wilgotności.

parawan nawannowy

Ścianki parawanów tworzone są ze szkła hartowanego bądź sztucznego tworzywa, takiego jak polistyren lub akryl. Szkło stosowane w parawanach nawannowych jest grube i bezpieczne – odporne na stłuczenia, a gdy nawet do uszkodzenia dojdzie, szkło kruszy się na nieostre, niewielkie kawałki. Powierzchnia szkła jest pokryta specjalną warstwą gwarantującą ochronę przed zarysowaniami, tworzeniem się smug oraz osadzaniem się kamienia. Polistyren może być wzorzysty bądź gładki, zarówno kolorowy jak i bezbarwny. Jest nieco cieńszy, a przez to lżejszy od szkła. Wiąże się to niestety z szeregiem wad: tworzywo to nie jest odporne na zarysowania i uszkodzenia, dodatkowo, gdy do nich dojdzie, powierzchnia rozpada się na elementy o ostrych, niebezpiecznych kantach. Dlatego też lepszym, bo trwałym i gwarantującym bezpieczeństwo wyborem jest postawienie na szkło hartowane.
 
parawan nawannowy

Parawan nawannowy podwyższa funkcjonalność łazienki. Dodatkowo dzięki różnorodności wariantów i bogatym paletom kształtów, kolorów i wzorów stanowi estetyczne dopełnienie przestrzeni kąpielowej każdej łazienki. 

Czytaj również 

 • Łazienka zgodna z duńską sztuką szczęścia

  Łazienka zgodna z duńską sztuką szczęścia

  Dla wielu z nas łazienka jest miejscem, w którym możemy się odprężyć i zrelaksować po całym dniu wyzwań. Stosując się do zasad hygge, czyli duńskiej sztuki szczęcia, będziemy mogli... więcej

 • Sprawdzone sposoby na wąską łazienkę

  Sprawdzone sposoby na wąską łazienkę

  Wąska łazienka jest nieustawna, a tym samym trudna do zagospodarowania. Możemy jednak sięgnąć po kilka sprawdzonych sposób, które podniosą jej funkcjonalność i optycznie poprawią... więcej

 • Szkło w łazience – obalamy mity

  Szkło w łazience – obalamy mity

  Szkło, choć jako materiał budowlany wybierany chętnie, w przypadku aranżacji łazienkowych przyprawia o wątpliwości. Czy szkło to materiał w pełni funkcjonalny i bezpieczny, jeśli chodzi o nasze... więcej

 • Aranżacja małych wnętrz

  Aranżacja małych wnętrz

  Aranżacja małych wnętrz nie jest zadaniem prostym. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni i zastosowanie kilku praktycznych tricków pozwoli jednak cieszyć się wnętrzem komfortowych i funkcjonalnym.... więcej

Inspiracje