Pomysłowe rozwiązania do przedpokoju

Choć nie jest to przestrzeń, o której myślimy w pierwszej kolejności podczas aranżacji mieszkania, powinniśmy mieć ją na uwadze i odpowiednio zaplanować. Przedpokój – bo o nim mowa – to miejsce, które widzimy od razu po wejściu do domu. Stanowi tym samym jego wizytówkę. Jak zaaranżować przedpokój, aby był miejscem zarówno praktycznym jak i reprezentacyjnym?
Pomysłowe rozwiązania do przedpokoju

Fot. Kolekcja Mio, Vox

Jak utrzymać porządek w przedpokoju? 

Przedpokój to zazwyczaj niewielkie miejsce, w którym musimy zmieścić dużą ilość rzeczy. Niezwykle ważna podczas jego aranżacji jest zatem ergonomia. Polegajmy na schowkach i szafach pojemnych, ale przy tym niezabierających wiele przestrzeni użytkowej. Przedpokój służy często jako ścieżka komunikacyjna między pokojami, sposób jego urządzenia nie może zatem utrudniać swobodnego przemieszczania się. Do aranżacji przedpokoju idealne będą szafy na wymiar pokrywające całą ścianę bądź też te wypełniające wnęki. Nie stosujmy standardowych drzwi, które utrudniają komunikację we wnętrzu. Zamiast nich wybierzmy drzwi żaluzjowe bądź przesuwane, które nie wymagają wolnej przestrzeni przed szafą do ich otworzenia.

Pomysłowe_rozwiązania_do_przedpokoju_2.jpg
Fot. Kolekcja Nepo, BRW
 
Aby ułatwić sobie utrzymanie porządku i zredukować liczbę rzeczy w przedpokoju, warto wygospodarować miejsce na garderobę w innym pomieszczeniu. Wtedy w przedpokoju trzymać będziemy tylko aktaulnie noszone nakrycia wierzchnie – na przykład elegancko wyeksponowane na hakach czy wieszakach.
Przydatnym i niezwykle praktycznym elementem aranżacji wnętrza jest również pawlacz, który przyda się do przechowywania sprzętów i przedmiotów rzadko używanych.

Aranżacja przedpokoju – co zrobić z butami?

Buty warto segregować według sezonów – te, których obecnie nie używamy niech będą schowane, aby nie przeszkadzały. Włóżmy je do pudełek, które zapobiegać będą brudzeniu się butów i ich odkształcaniu. Tak zabezpieczone ustawmy na najwyższych półkach lub w głębi szafek. Buty, z których korzystamy aktualnie również powinny być przechowywane w pudełkach.

Pomysłowe_rozwiązania_do_przedpokoju_3.jpg
Fot. Ikea

Aby ułatwić dostęp do obuwia dobrze zaopatrzyć się w specjalne opakowania otwierane z boku albo zamykane na rzep ze ścianką z siatki. Można ustawić je na sobie, dzięki czemu nie będą zajmować dużo miejsca, zapewniając jednocześnie łatwy dostęp do butów, a także odpowiednią wentylację.
 
Na przechowywanie butów są jednak i bardziej niekonwencjonalne sposoby. Metodą, która umożliwia ich funkcjonalne przechowywanie i pełni rolę oryginalnej dekoracji, jest szyna kuchenna zamontowana na ścianie w przedpokoju. Dobrym pomysłem są również szafki na buty zintegrowane z ławą, na której można usiąść i wygodnie założyć obuwie.
 
Pomysłowe_rozwiązania_do_przedpokoju_4.jpg
Fot. Ikea

Przedpokój – jak uczynić z niego wizytówkę domu?

Przy aranżacji przedpokoju nie możemy zapominać, że poza pełnieniem funkcji ścieżki komunikacyjnej, a także schowka na przeróżne rzeczy jest to wizytówka domu. Dlatego też, nawet w niewielkim przedpokoju, nie można zapominać o dekoracjach. Dobrym pomysłem jest stworzenie na ścianach mini galerii ze zdjęć bądź grafik. Przyjaznym akcentem aranżacji przedpokoju będą także rośliny – jedna duża doniczka na ziemi, bądź eleganckie kwietniki zawieszone na ścianie. 


Polecamy:
  • 0
  • 0

  magdalena

  To prawda, przedpokój to nasza wizytówka tak jak salon, ale zdjecia? jak dla mnie to nie miejsce na takie rzeczy. dekoracje tak jak najbardziej. Ja mam bardzo mały przedpokój wiadomo jaki metraż jest w kawalerkach i postawiłam normalnie na funkcjonalność i schludność. Kiedyś znalazłam w domizdrowie piękne nowoczesne komody i okazało się, że to wzupełności mi wystarczy. Blat przeznaczyłam właśnie na owe dekoracje, zaś półki wiadomo na buty, z jednej strony postawiłam krzesło i wieszak, a z drugiej dużą lampę. Naprawdę wygląda świetnie, a zapomniałabym na komodzie stoi oczywiście kwiatek beniamin.

Czytaj również 

 • Funkcjonalne systemy przesuwne - wiele różnych zastosowań

  Funkcjonalne systemy przesuwne - wiele różnych zastosowań...

  Drzwi oparte na systemach przesuwnych to oszczędność miejsca, wygoda użytkowania oraz możliwość różnorodnego aranżowania przestrzeni. Mogą zostać one wykorzystane m.in. do budowy szaf,... więcej

 • Nowoczesne meble do przedpokoju

  Nowoczesne meble do przedpokoju

  Przedpokój jest wizytówką domu i mieszkania. Jego wygląd znacząco wpływa na odbiór całego wnętrza i tworzy pierwsze wrażenie gości. Jak urządzić go funkcjonalnie i estetycznie? ... więcej

 • Koszt urządzenia przedpokoju

  Koszt urządzenia przedpokoju

  Koszt urządzenia przedpokoju nie zawsze musi być wysoki i rujnujący Wasz domowy budżet. Jak poradzić sobie z tym specyficznym pomieszczeniem, które przecież jest pierwszym miejscem, jakie w... więcej

 • Powiększamy mały przedpokój!

  Powiększamy mały przedpokój!

  Nie zawsze mamy możliwość zamieszkania w przestrzeniach przestronnych i zgrabnych, często musimy z uwagi na uwarunkowania życiowe borykać się z ograniczeniami naszego komfortu przez za ciasne ściany.... więcej

Inspiracje