Sposoby na ukrycie karnisza

Karnisz nie zawsze wpisuje się w stylistykę wnętrza, chociaż często jest niezbędny. W związku z tym warto poznać sposoby na ukrycie karnisza, które sprawiają, iż stanie się niewidoczny, a przy okazji będzie można w wygodny sposób zawiesić firankę lub zasłonę. 

ukrycie_karnisza.jpg
Jednym z ciekawszych rozwiązań jest obniżony sufit z wnęką występującą przy oknie. To sprawia, iż materiał dosłownie otula ścianę i dzięki temu można ukryć nieatrakcyjne rurki, czy kaloryfer. Jest to rozwiązanie do wyższych pomieszczeń, w których wyraziste zasłony nie przytłoczą całości. 

ukrycie_karnisza_2.jpg

Przy klasycznych aranżacjach można pokusić się o wykorzystanie pasa sztukaterii, za którym ukryje się mechanizm. Jest to subtelna propozycja mogąca dopełnić przemyślaną dekorację ścienną.

ukrycie_karnisza_3.jpg  ukrycie_karnisza_4.jpg

Alternatywą dla ozdobnych listew sufitowych jest płyta gipsowo-kartonowa przymocowana za pomocą odpowiednich profili i pomalowana na kolor sufitu. Jest ona funkcjonalna, jednak nie odgrywa wiodącej roli w całej dekoracji.

ukrycie_karnisza_5.jpg

W minimalistycznych przestrzeniach dobrze sprawdzi się listwa ukryta we frezie w suficie podwieszanym. Tkanina przemieszcza się po niepozornym torze, który w żaden sposób nie koliduje z przeszkleniami zajmującymi całe ściany. 

ukrycie_karnisza_6.jpg

Ostatnią propozycją jest karnisz z dedykowaną osłoną PCV, jednak niestety nie jest to zbyt estetyczne rozwiązanie, gdyż plastikowe wykończenie odróżnia się od struktury sufitu czy ścian. Poza tym wysokość i wygląd osłony jest ustalony fabrycznie, więc jedynie pozostają gotowe rozwiązania.
 
Projektując jakąkolwiek formę ukrycia karnisza należy pamiętać o obecności kaloryfera, ponieważ zwisająca tkanina musi mieć przestrzeń do odpowiedniego układania się. Dodatkowo warto uwzględnić powierzchnię między karniszem, a osłoną, aby można było swobodnie włożyć w nią dłoń podczas wieszania firanek.

Agnieszka Buchta
www.agnieszkabuchta.pl

Czytaj również 

 • Kreuj przestrzeń z nowoczesnymi drzwiami przesuwnymi!

  Kreuj przestrzeń z nowoczesnymi drzwiami przesuwnymi!

  Systemy przesuwne oferują nam różnorodne możliwości aranżowania wnętrza. Najczęściej wykorzystujemy je jako alternatywę drzwi otwieranych uchylnie, jednak mają one znacznie więcej zastosowań.... więcej

 • Trendy w aranżacji wnętrz: zwrot ku naturze

  Trendy w aranżacji wnętrz: zwrot ku naturze

  Tegoroczne trendy zbliżają nasze wnętrza do natury. Nieprzypadkowo kolorem roku według Pantone stał się Greenery – soczyście zielona barwa, która sugeruje, że w mieszkaniu mamy przede... więcej

 • Aranżacje w stylu marynistycznym

  Aranżacje w stylu marynistycznym

  Gdy za oknem mroźna zima, styl marynistyczny jawi nam się jako wytęsknione marzenie. Nic jednak prostszego – trend ten można zaszczepić w swoim wnętrzu przy pomocy paru prostych elementów,... więcej

 • Przydatne rozwiązania w każdej kawalerce!

  Przydatne rozwiązania w każdej kawalerce!

  Funkcjonalna i wygodna kawalerka - dla niektórych może to zabrzmieć niewiarygodnie. Jak bowiem na ok. 30m2 urządzić komfortowe i przyjazne miejsce do życia? Podpowiadamy kilka sprawdzonych... więcej

Inspiracje