Wewnętrzne rolety okienne

Moda na rolety wewnętrzne trwa nieprzerwanie od kilku sezonów. Nic dziwnego, to bardzo efektowne i jednocześnie praktyczne rozwiązanie. Możliwość dopasowania niemal do każdego typu aranżacji, szeroki wybór różnego typu materiałów, różne sposoby mocowania a także przystępność cenowa sprawiają, że rolety wewnętrzne są bardzo chętnie przez nas wybierane
Wewnętrzne rolety okienne
Fot. www.sklep.mardom.com.pl


Zalety wewnętrznych rolet okiennych  


Popularność rolet wewnętrznych podyktowana jest przede wszystkim względami praktycznymi. Nie zajmują wiele przestrzeni, w ciągu dnia wystarczy je zwinąć, by odsłonić całe światło okna.  Alternatywne rozwiązanie, czyli zasłony szczególnie w przypadku mniejszych pomieszczeń sprawiają, że wnętrze może sprawiać ciężkie, przytłaczające wrażenie. Dużo zależy oczywiście od kolorystyki ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są „lekkie” rolety, spełniające swoją  funkcję osłaniającą- zaciemniającą wtedy, gdy jest to potrzebne a w pozostałych przypadkach pozostające niemal niewidoczne.  Do najpopularniejszych typów rolet należą obecnie:   

  • Rolety materiałowe

W zależności od sposobu montażu wśród rolet materiałowych możemy wyróżnić: gotowe do zawieszenia rolety, które montuje się w bezinwazyjny sposób na ramie okna. Ich zaletą jest prosty i szybki montaż bez konieczności użycia wiertarki. Zamocowany do okiennej ramy mechanizm pozwala na nieskrępowane otwieranie okna również w momencie, kiedy roleta jest opuszczona. Sam materiał rolety dzięki dodatkowej żyłce i obciążnikom przylega stabilnie do okna również wtedy, gdy jest ono uchylone. Zwijanie i rozwijanie takiej rolety odbywa się ręcznie za pośrednictwem łańcuszka.   

Rolety wewnętrzne materiałowe

Fot. www.sklep.mardom.com.pl


Rolety możemy również mocować bezpośrednio do ściany lub sufitu. To rozwiązanie sprawdzi się jeśli nasze okna mają nietypowy wymiar, do którego standardowe rozmiary rolet materiałowych montowanych na ramie okna nie pasują lub gdy ze względów estetycznych zależy nam na zasłonięciu całego okna.  


Zarówno rolety montowane na ramie okna, jak i na ścianie i suficie występują w wersji zaciemniającej polecanej szczególnie do sypialni lub wtedy,  gdy zależy nam na izolacji od nadmiernego nasłonecznienia. W zależności od wyboru tkaniny stopień zaciemnienia sięga do dziewięćdziesięciu kilku procent.   

  • Rolety rzymskie

Hitem wnętrzarskim, bardzo lubianym przez projektantów są rolety rzymskie.  W odróżnieniu od klasycznych nawijanych na rolkę rolet, składają się falami po pociągnięciu za sznurek. Są dodatkowo wzmacniane poprzecznymi fiszbinami, które sprawiają, że materiał takiej rolety równomiernie się układa. Jest to rozwiązanie, które pasuje do każdego typu wnętrza, również i tych stylizowanych.

Wewnętrzne rolety rzymskie

Fot. www.sklep.mardom.com.pl
 

  • Rolety plisowane

Rolety plisowane, tzw. plisy. To połączenie ciekawego wyglądu (mają formę harmonijki rozciąganej i ściąganej na całej długości okna) i funkcji praktycznych. W odróżnieniu od innych typów rolet, mogą odsłonić okno częściowo, np.  od góry lub od dołu albo od góry i od dołu równocześnie (rolety plisowane dwufunkcyjne).  To rozwiązanie sprawdzi się, gdy nie chcemy całkowicie zaciemniać pomieszczenia a jedynie zależy nam, by zasłonić wybraną część okna. Rolety plisowane występują również w wersji jednofunkcyjnej  - zwijają się od dołu ku górze.     
 

  • Rolety dzień-noc

Rolety typu Dzień-noc, popularnie nazywane zebrą. To efektowne podwójne rolety wykonane z pasów materiału, między którymi pozostawiono przerwy. Ich regulacja umożliwia uzyskanie podobnego efektu, jak w przypadku żaluzji. W momencie gdy pasy materiału zachodzą na siebie, w rolecie powstają szerokie przerwy odsłaniające światło okna.  Regulując stopień nachodzenia na siebie pasów materiału, regulujemy jednocześnie stopień zaciemnienia pomieszczenia. Ten typ rolety bardzo dobrze komponuje się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Wiele typów rolet, różne sposoby ich mocowania oraz szeroka gama różnego rodzaju materiałów w jakich można je nabyć (różne kolory, faktura, grubość i stopień przepuszczalności światła tkanin) sprawia, że produkt ten jesteśmy wstanie dopasować niemal do każdej aranżacji.

Zobacz wszytskie typy rolet na stronie: 
www.sklep.mardom.com.pl 

23.10.2017

Czytaj również 

Inspiracje