Aranżacja małych wnętrz – kuchnia
-
Dobierz odpowiednią zabudowę
Przemyślana aranżacja małej kuchni musi opierać się na odpowiednim doborze zabudowy. Powinna być ona dostosowana do szerokości pomieszczenia – naprawdę wąska kuchnia zmieści tylko jeden rząd szafek (ewentualnie zabudowę w kształcie litery L), oprócz tego pozwalając wygospodarować przestrzeń na mini jadalnię. Dwa rzędy zmieszczą się i umożliwią wygodne użytkowanie tylko w przypadku, jeśli mnie nimi będzie minimum 120 cm.
-
Minimalizacja i redukcja
Aranżacja małych wnętrz powinna opierać się na niewielkich sprzętach. W małej kuchni zamiast czterech palników lepiej zdecydować się na płytę grzewczą z dwoma, które nie zabierają tak dużo przestrzeni. Tę samą regułę warto zastosować w przypadku zlewu – jednokomorowy (najlepiej z nakładaną deską do krojenia) sprawi, że posiadać będziemy więcej powierzchni użytkowej blatu.
-
Organizacja
Aranżację małych wnętrz ułatwia szereg udogodnień dostępnych na rynku. Zamiast standardowych mebli i akcesoriów warto szukać specjalnych patentów, które usprawnią codzienne funkcjonowanie w małej kuchni.
Fot. MAGIC CORNER COMFORT, PEKA
Aranżacja małych wnętrz – łazienka
Odwieczny problem – wanna czy kabina?
W małej łazience lepiej sprawdzi się prysznic. Aby wykorzystać każdy centymetr powierzchni, dobrze ustawić go w rogu, bądź we wnęce. Zamiast kwadratowego brodzika postawmy na wycinek koła.
Aranżacja małej łazienki nie przekreśla jednak montażu wanny. W tym przypadku wybierajmy jednak modele pomniejszone, bądź po prostu asymetryczne, najlepiej narożne.
-
Dobór armatury
W przypadku aranżacji małych łazienek kolejnym dylematem jest wybór sedesu. Model podwieszany wygrywa z kompaktowym ze względów estetycznych, ponieważ nadaje wnętrzu lekkości. Z drugiej strony jednak obliguje do wygospodarowania przestrzeni na zabudowę ścianki instalacyjnej ze stelażem.
-
Praktyczne patenty
Aranżacja małych wnętrz uwielbia wszelkie pomocne tricki. Do łazienki, tak jak i do innych niewielkich wnętrz, wybierajmy sprzęty wielofunkcyjne. Niech wisząca szafka łazienkowa będzie połączona z lustrem, a umywalka zintegrowana z półkami. Grzejnik może posłużyć za wieszak na ręczniki, a wanna z parawanem będzie jednocześnie prysznicem. Pralko-suszarka oszczędzi nam natomiast konieczności wygospodarowania przestrzeni na suszenie prania.
Aranżacja małych wnętrz – salon
Niskie modele mebli
Aranżację małego wnętrza, jakim jest salon, najlepiej oprzeć na niskich meblach. Nie przytłoczą one i nie zdominują pomieszczenia, wręcz przeciwnie – sprawią, że będzie wydawało się ono większe i wyższe. Dobrze, jeśli meble będą tej samej lub podobnej wysokości – dzięki temu wprowadzą ład, poszerzą perspektywę i optycznie uporządkują wnętrze.
Wielofunkcyjność
Aranżacja małych wnętrz powinna być również podyktowana wielofunkcyjnością. Szukajmy mebli, które posiadają więcej niż jedno zadanie – niech stoliki będą wyposażone w szuflady, a pufy w schowki.
W przypadku stref wypoczynkowej oraz przechowywania najlepiej polegać na modułowości. Sofa modułowa czy system modułowy z półkami i regałami umożliwiają precyzyjne dopasowanie ustawienia mebli do wnętrza, co jest szczególnie ważne w przypadku małych przestrzeni.
Postaw na światło
Światło jest kolejnym ważnym elementem w przypadku aranżacji małych wnętrz. Mały salon powinien być skąpany w świetle:
– nie ograniczajmy dopływu światła naturalnego poprzez grube i ciemne zasłony. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tkaniny tiulowe bądź też żaluzje czy rolety;
– jasna kolorystyka, zarówno ścian jak i mebli, rozświetli oraz optycznie powiększy wnętrze. Nie oznacza to jednak zakazu używania żywych i wyrazistych kolorów. Wręcz przeciwnie – pojedyncze elementy w soczystych barwach ożywią wnętrze, nadając mu energii i charakteru;
– postawmy też na kilka źródeł sztucznego światła. Jeśli decydujemy się na lampy stojące – niech mają klosze otwarte do góry, dzięki czemu padające światło będzie wydłużać pokój. W przypadku długiego i wąskiego salonu natomiast najlepiej oświetlać jego krótsze ściany.
Dołącz do dyskusji