mebleportal
5 5 26

Aranżacja małych wnętrz

Aranżacja małych wnętrz

Aranżacja małych wnętrz nie jest zadaniem prostym. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni i zastosowanie kilku praktycznych tricków pozwoli jednak cieszyć się wnętrzem komfortowych i funkcjonalnym. Przyjrzyjmy się, jak wykonać aranżację małej kuchni, łazienki i salonu.

Aranżacja małych wnętrz – kuchnia

  • Dobierz odpowiednią zabudowę

Przemyślana aranżacja małej kuchni musi opierać się na odpowiednim doborze zabudowy. Powinna być ona dostosowana do szerokości pomieszczenia – naprawdę wąska kuchnia zmieści tylko jeden rząd szafek (ewentualnie zabudowę w kształcie litery L), oprócz tego pozwalając wygospodarować przestrzeń na mini jadalnię. Dwa rzędy zmieszczą się i umożliwią wygodne użytkowanie tylko w przypadku, jeśli mnie nimi będzie minimum 120 cm.
 

Aranżacja_małych_wnętrz.jpg

 
  • Minimalizacja i redukcja

Aranżacja małych wnętrz powinna opierać się na niewielkich sprzętach. W małej kuchni zamiast czterech palników lepiej zdecydować się na płytę grzewczą z dwoma, które nie zabierają tak dużo przestrzeni. Tę samą regułę warto zastosować w przypadku zlewu – jednokomorowy (najlepiej z nakładaną deską do krojenia) sprawi, że posiadać będziemy więcej powierzchni użytkowej blatu.

 

  • Organizacja

Aranżację małych wnętrz ułatwia szereg udogodnień dostępnych na rynku. Zamiast standardowych mebli i akcesoriów warto szukać specjalnych patentów, które usprawnią codzienne funkcjonowanie w małej kuchni.

 
1. W mini jadalni ustaw stolik rozkładany bądź też zamontuj na ścianie uchylny blat oraz składane krzesła. Dzięki temu w trakcie spożywania posiłków będziesz cieszyć się komfortową jadalnią, natomiast podczas ich przygotowywania – przestrzenią użytkową.
2. Wysuwany stolik sprawdzi się także przy zabudowie – jako dodatkowy blat roboczy.
3. Standardowe szafki nie są polecane do aranżacji małych wnętrz. Zdecydowanie lepiej polegać na szufladach i wysuwanych koszach czy obrotowych karuzelach. Wszelkie trudne przestrzenie da się wykorzystać dzięki systemom do przechowywania, które umiejętnie zagospodarowują przestrzeń, jednocześnie zapewniając łatwy dostęp do potrzebnych produktów i sprzętów.


Fot. MAGIC CORNER COMFORT, PEKA
 

Aranżacja małych wnętrz – łazienka

Odwieczny problem – wanna czy kabina?

W małej łazience lepiej sprawdzi się prysznic. Aby wykorzystać każdy centymetr powierzchni, dobrze ustawić go w rogu, bądź we wnęce. Zamiast kwadratowego brodzika postawmy na wycinek koła.

Aranżacja małej łazienki nie przekreśla jednak montażu wanny. W tym przypadku wybierajmy jednak modele pomniejszone, bądź po prostu asymetryczne, najlepiej narożne.

 

  • Dobór armatury

W przypadku aranżacji małych łazienek kolejnym dylematem jest wybór sedesu. Model podwieszany wygrywa z kompaktowym ze względów estetycznych, ponieważ nadaje wnętrzu lekkości. Z drugiej strony jednak obliguje do wygospodarowania przestrzeni na zabudowę ścianki instalacyjnej ze stelażem.

  • Praktyczne patenty

Aranżacja małych wnętrz uwielbia wszelkie pomocne tricki. Do łazienki, tak jak i do innych niewielkich wnętrz, wybierajmy sprzęty wielofunkcyjne. Niech wisząca szafka łazienkowa będzie połączona z lustrem, a umywalka zintegrowana z półkami. Grzejnik może posłużyć za wieszak na ręczniki, a wanna z parawanem będzie jednocześnie prysznicem. Pralko-suszarka oszczędzi nam natomiast konieczności wygospodarowania przestrzeni na suszenie prania.

 

Aranżacja małych wnętrz – salon

Niskie modele mebli

Aranżację małego wnętrza, jakim jest salon, najlepiej oprzeć na niskich meblach. Nie przytłoczą one i nie zdominują pomieszczenia, wręcz przeciwnie – sprawią, że będzie wydawało się ono większe i wyższe. Dobrze, jeśli meble będą tej samej lub podobnej wysokości – dzięki temu wprowadzą ład, poszerzą perspektywę i optycznie uporządkują wnętrze.
 

Wielofunkcyjność

Aranżacja małych wnętrz powinna być również podyktowana wielofunkcyjnością. Szukajmy mebli, które posiadają więcej niż jedno zadanie – niech stoliki będą wyposażone w szuflady, a pufy w schowki.
W przypadku stref wypoczynkowej oraz przechowywania najlepiej polegać na modułowości. Sofa modułowa czy system modułowy z półkami i regałami umożliwiają precyzyjne dopasowanie ustawienia mebli do wnętrza, co jest szczególnie ważne w przypadku małych przestrzeni.

 

Postaw na światło

Światło jest kolejnym ważnym elementem w przypadku aranżacji małych wnętrz. Mały salon powinien być skąpany w świetle:

– nie ograniczajmy dopływu światła naturalnego poprzez grube i ciemne zasłony. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tkaniny tiulowe bądź też żaluzje czy rolety;

– jasna kolorystyka, zarówno ścian jak i mebli, rozświetli oraz optycznie powiększy wnętrze. Nie oznacza to jednak zakazu używania żywych i wyrazistych kolorów. Wręcz przeciwnie – pojedyncze elementy w soczystych barwach ożywią wnętrze, nadając mu energii i charakteru;

– postawmy też na kilka źródeł sztucznego światła. Jeśli decydujemy się na lampy stojące – niech mają klosze otwarte do góry, dzięki czemu padające światło będzie wydłużać pokój. W przypadku długiego i wąskiego salonu natomiast najlepiej oświetlać jego krótsze ściany.

 

Dołącz do dyskusji