mebleportal
5 5 53

Beton architektoniczny – nowoczesne aranżacje kuchni

Beton architektoniczny – nowoczesne aranżacje kuchni

Beton architektoniczny na przestrzeni ostatnich lat stał się bardzo popularnym materiałem do ozdoby wnętrz. Wykonuje się z niego elementy ścian, motywy dekoracyjne, blaty a nawet meble. Przed rozpoczęciem remontu warto zastanowić się, czy nie ozdobić swojego domu betonem architektonicznym – to bardzo nowoczesna propozycja, która nada kuchni eleganckiego i surowego wyrazu. 

Beton architektoniczny – co to takiego?

Beton architektoniczny jest elementem wykończeniowym, który nadaje wnętrzu estetyczny i elegancki wygląd. W związku  z tym, że dobór mieszanki betonowej zawsze odbywa się indywidualnie, tzn. biorąc pod uwagę miejsce, gdzie będzie zastosowana oraz warunki tam panujące, nie ma jednego przepisu na beton architektoniczny. Jego „skomponowanie” jest swego rodzaju sztuką, która zachwyca tylko wtedy, gdy jest wykonana przez prawdziwego „wirtuoza” – specjalistę w swoim fachu.
Beton architektoniczny można uzyskać bezpośrednio w miejscu budowy czy remontu lub w zakładzie produkcyjnym. Jego struktura może być w pełni surowa albo też wzorzysta dzięki odlewaniu materiału w specjalne formy. Wygląd betonu architektonicznego zależy od zamawiającego, ponieważ to on może zdecydować, jaką powierzchnię, porowatość oraz barwę ma mieć ten materiał. 

Proces produkcji betonu architektonicznego w skrócie

Do produkcji betonu architektonicznego najczęściej używa się cementu hutniczego w skrócie CEM  III. Dzięki temu betonowa struktura ma jasno szary kolor. To właśnie tej substancji zawdzięcza się również trwałość betonu architektonicznego, ponieważ to ona ogranicza pękanie spowodowane ciepłem twardnienia.
Dodawane do betonu architektonicznego upłynniacze i plastyfikatory powodują, że przy produkcji można użyć mniejszej ilości wody. To natomiast ogranicza kurczliwość mieszanki, a tym samym zwiększa jej trwałość. Upłynniacze i plastyfikatory nadają również betonowi architektonicznemu plastyczność. Często do betonu architektonicznego dodawane są włókna szklane, które choć zmniejszają naturalność składu materiału, zwiększają jego wytrzymałość na uszkodzenia.
Środki zapobiegające przyleganiu masy betonowej do szalunku zapewniają jednolitość struktury nawet po zdjęciu formy. Dzięki temu beton architektoniczny jest materiałem jednolitym bez śladów i uszkodzeń związanych z procesem produkcyjnym.
Wytwarzanie betonu architektonicznego wymaga stałej temperatury (w granicach 5 stopni C), a ponadto wysokiej wilgotności.

Beton architektoniczny – nietypowe zastosowanie

Bardzo często beton architektoniczny używany jest do wykończenia kuchni. Dzięki surowości tego materiału łatwo nadać wnętrzu minimalistyczny a zarazem nowoczesny wygląd. Zimny szary odcień doskonale pasuje zarówno do białych jak i do czarnych szafek. Natomiast odpowiednie zaimpregnowanie betonu architektonicznego zwiększa jego odporność na wilgoć oraz tłuszcz, a także pozwala na łatwe usuwanie wszelkich zabrudzeń z jego powierzchni. 
 
Beton architektoniczny

Za pomocą betonu architektonicznego otrzymuje się nie tylko gładkie powierzchnie, ale również dekoracyjne faktury o nietypowym, nieregularnym wzorze. Warto wspomnieć również o tym, że z betonu architektonicznego wykonuje się ozdobne kafle ścienne. Mają one te same właściwości co płaskie surowe płyty, ale są bardziej dekoracyjne. Najczęściej służą do wykończenia łazienki, kuchni lub salonu. Jednak ta postać betonu architektonicznego jest bardzo ozdobna, a tym samym ma inne zastosowanie – „krzykliwie” zwracać na siebie uwagę. „Surowy” beton architektoniczny natomiast podkreśla minimalistyczny wystrój wnętrza.
 
Beton architektoniczny to niebanalna propozycja na wystrój wnętrza. Za pomocą tego materiału można uzyskać efekt surowego piękna oraz podkreślić elegancję każdego pomieszczenia. To nowatorska metoda zdobnictwa, która z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. 

2 komentarze
Łukasz
18 kwietnia 2018, 13:21
1/0

Polecam Beton Architektoniczny SLABB.pl ( płyty z betonu architektonicznego, betonowe płytki 3d, bloczki ogrodzeniowe, betonowe meble, stopnice oraz betonowe donice). Chyba mają najlepsze jakościowo produkty.

Designetka
23 marca 2014, 17:53
4/3

Do kuchni i łazienki beton architektoniczny nie może zawierać sztucznych włókien i musi mieć niską nasiąkliwość. Do tego powinien się odznaczać ciekawą, surową, estetyką.
Taki beton jest w Polsce z firmy Luxum. Niestety jest nieco droższy od innych, ale coś za coś .

Dołącz do dyskusji