mebleportal
5 5 43

Ciekawe pomysły na oświetlenie garderoby!

Jak się wydaje oświetlenie garderoby to temat nie tyle estetyczny, co techniczny, tymczasem dostępna na rynku wielość rozwiązań stwarza nam nowe możliwości podejścia do tematu. Korzystając z nich, tworzymy wnętrze funkcjonalne i estetyczne.

Oświetlenie garderoby Raumplus
Fot. Oświetlenie garderoby Raumplus.
 

Aby korzystać z garderoby, musimy ją odpowiednio oświetlić. Oświetlenie przecież pozwoli nam właściwie ocenić nasze starania przed wyjściem na zewnątrz, a także odnaleźć zapomniany już element garderoby, który właśnie teraz świetnie się nada do założenia. Do niedawna można było korzystać tylko z oświetlenia sufitowego i różnych pseudo reflektorków, które to oświetlenie nie pozwalało właściwie ani docenić kolorów ani odcieni garderoby, jaką sobie przygotowaliśmy. Pozostają jeszcze przepastne czeluście szaf, które także trzeba jakoś odwiedzić od czasu do czasu, szukając czegoś, co powinno tam przecież być, zaś bez odpowiedniego oświetlenia mamy mało szans na sukces.

Aby właściwie ocenić nasze potrzeby zależne przecież od pojemności i wielkości naszej garderoby, musimy przyjrzeć się kilku rozwiązaniom wspomagającym tradycyjne sufitowe oświetlenie.

Oświetlenie garderoby Raumplus   Oświetlenie garderoby Raumplus
Fot. Oświetlenie garderoby Raumplus.

Na początku należy wymienić lampki dość powszechnie używane. Są one umieszczone na różnego rodzaju wysięgnikach, co pozwala doświetlić wnętrze szafy oraz pomieszczenie wokoło.
Innym rodzajem rozwiązania jest cokół świetlny zbudowany wokół szaf lub też wbudowany w podwieszony sufit. Jeszcze innym, meblowe reflektorki wbudowane w sufit lub przymocowane do mebla w jego wnętrzu.
Jednak przebojem ostatniego czasu jest oświetlenie ledowe. Po pierwsze, bo bardzo oszczędne; po drugie, bo niesłychanie wygodne. Występuje ono w prawie dowolnych formach, od plafonów, poprzez listwy, aż do elementów pojedynczych na taśmie samoprzylepnej zasilanymi bateriami. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie światła w drążku, na którym wiszą ubrania.

Oświetlenie garderoby Raumplus
Fot. Oświetlenie garderoby Raumplus.

Ze względu na lekkość, oszczędność i elastyczność, te rozwiązania wydają się najbardziej atrakcyjne. Bardzo wygodne są szczególnie elastyczne listwy świetlne, które można swobodnie montować w prawie dowolnie wybrany przez siebie sposób.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem zaskoczyła nas firma Raumplus, która umożliwia montaż w swoich garderobach długich pionowych listw oświetleniowych. Listwy świetlne są zgodne z naturalnymi podziałami pionowymi garderoby, co przydaje im elegancji i niezwykłości przy zachowaniu koniecznego pragmatyzmu. Listwy mogą mieć nawet trzy metry długości, a to, że są osłonięte w lekkie metalowe osłony, pozwala rozproszyć światło i skierować je w pożądanym kierunku.

Szerokość oferty oświetleniowej od tradycyjnej, przez halogenową, aż po ledowe żarówki powoduje, że możemy swobodnie zaplanować oświetlenie tak w dużych przestronnych pomieszczeniach, jak i w małych, wynikających z oszczędności każdego metra naszego mieszkania. Może być tylko technicznym rozwiązaniem problemu oświetlenia ciemnej garderoby, ale może być także eleganckim wykończeniem mebla, nadającym mu niezwykłego uroku, może być również ciekawym pomysłowym rozwiązaniem.

Fot. Matreriały prasowe.

Dołącz do dyskusji