mebleportal
5 5 43

Czyszczenie tapety i fototapety na ścianie

Czyszczenie tapety i fototapety na ścianie

Tapety i fototapety wyglądają bardzo efektownie, zwłaszcza gdy są nowe. Z czasem jednak tracą swój pierwotny wygląd. Sprawdziliśmy, jakie tapety można myć i jak to robić bezpiecznie.

Jakie tapety można myć

Tapety papierowe nie nadają się do mycia. W ramach odświeżania można je delikatnie przecierać lekko wilgotną szmatką. Ślady po kredkach i ołówkach można próbować wytrzeć gumką, o ile tapeta jest wystarczająco gruba.

Tapety tekstylne są bardzo delikatne i jedyne, co można z nimi zrobić, to przetrzeć bardzo delikatnie wilgotną szmatką bez dodatku detergentu. Tu nie wchodzi w grę używanie gumki do ścierania.

Tapety winylowe i z włókna szklanego są całkowicie odporne na wodę i tu możemy sobie pozwolić na więcej. W ruch może iść gąbka namoczona w wodzie z detergentem. Trzeba tylko pamiętać o ostrożności. Zbyt gwałtowne ruchy w połączeniu z ostrymi zmywakami mogą spowodować brzydkie zarysowania.

Tapety akrylowe nie nadają się do mycia. Jeśli chcemy je odświeżyć, możemy je po prostu pomalować. W zależności od jakości tapety taki zabieg możliwy jest od dwóch do blisko dziesięciu razów.

Czyszczenie tapety papierowej – ciekawostki

Tapetę papierową możemy wyczyścić… skórką od chleba. Oczywiście nie ma mowy o czyszczeniu w ten sposób całego pokoju, ale tych brudniejszych fragmentów. Wewnętrzną stroną skórki od białego (to ważne!) pieczywa pocieramy zabrudzone miejsce.

Kredki świecowe są niewdzięczne do usuwania z tapety, jednak i na nie jest rada – trzeba wyczyścić tapetę wilgotną szmatką z dodatkiem pasty do zębów.

Tłuszcz na papierowej tapecie to prawdziwe utrapienie. Można temu zaradzi, przykładając do tłustej plamy papierowy ręcznik lub serwetkę i prasując ciepłym, ale nie gorącym żelazkiem. Można też wypróbować metodę prababek – z białego chleba robimy kulkę i nasączamy ją naftą. Takim „narzędziem” czyścimy tapetę.

Fototapeta – jak myć fototapetę

Fototapeta to szczególny rodzaj tapety. O ile tapet na ścianach na ogół się nie zauważa, tak samo, jak nie zwracamy szczególnej uwagi na ściany pokryte farbą, to fototapeta przyciąga wzrok i niestety obnaża wszystkie niedoskonałości. Dlatego przy czyszczeniu fototapety ważna jest systematyczność. Oczywiście nie namawiamy do mycia fototapety raz na tydzień, żadna by tego nie wytrzymała na dłuższą metę, ale raz na kwartał organizując sprzątanie w Krakowie można, a nawet trzeba ją odświeżyć. Najlepiej do tego celu nadaje się miękka ściereczka z niewielką ilością wody. Fototapetę myjemy łagodnymi ruchami, zaczynając od góry podobnie jak przy myciu okien. Nie trzemy i nie szorujemy długo w jednym miejscu – możemy w ten sposób odbarwić fragment fototapety.

Dobre fototapety pokryte są laminatem, który umożliwia ich mycie. Jednak nie można zapomnieć, że chociaż laminat chroni przed wodą, nie jest odporny na zarysowania. Najlepszy jest laminat foliowy, jednak jego cena dla niektórych może być zaporowa. Tańszy, ale niestety gorszy, jest laminat płynny. Kompromisem między ceną a jakością jest laminat matowy i półmatowy.

Czego nie robić? Nie można czyścić fototapety proszkiem do prania ani płynem do mycia naczyń. Tym bardziej nie można sięgać po silniejsze detergenty, szczególnie te na bazie wybielaczy chlorowych. Takie działanie może uszkodzić wierzchnią warstwę fototapety, przez co stanie się ona nieodporna na wilgoć i podatna na zabrudzenia.

1 komentarz
MaryCzary
10 kwietnia 2019, 08:28
0/0

Piękna ta tapeta ze zdjęcia. Skąd jest?

Dołącz do dyskusji