Jest to technika zdobnicza, która polega na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię, którą może być niemalże wszystko (metal, szkło, materiał, plastik, drewno czy ceramika) wzoru wyciętego z papieru, gazety, folii lub serwetki. W klasycznej odsłonie decoupage polega na takim polakierowaniu naklejonego fragmentu papieru, aby zlał się z powierzchnią i był niewyczuwalny w dotyku. Całość ma dawać efekt tła i namalowanego na nim motywu.
Nazwa decoupage wywodzi się od francuskiego czasownika decoper, który oznacza wycinać. Korzenie tej techniki zdobniczej sięgają wschodniej Syberii. Stamtąd przywędrowała od Chin, a następnie na Daleki Wschód skąd bezpośrednio w XVIII wieku trafiła do Europy.
Decoupage – jak samodzielnie go wykonać?
Potrzebny jest jakiś stary przedmiot, który chcemy ozdobić (np gliniana doniczka, plastikowa tabliczka czy talerzyk porcelanowy). Należy przygotować powycinane papierowe elementy, fragmenty z gazet lub kolorową folię. Można sięgnąć także po farby plakatowe i akrylowe. Niezbędny jest natomiast rozwodniony klej „Wikol”, ale w razie czego łatwo zastąpić go roztrzepanym białkiem jajka. Do nanoszenia kleju przyda się pędzelek lub fragment zwyczajnej gąbki. Potrzebny jest także lakier akrylowy, matowy lub błyszczący. Jest to prawdopodobnie jedyny produkt, którego zabraknie w gospodarstwie domowym i po który będzie trzeba udać się do sklepu.
Przed przystąpieniem do pracy techniką decoupage należy odpowiednio przygotować powierzchnię ozdabianego przedmiotu. Musi być ona odtłuszczona, co najskuteczniej uzyskać myjąc ją płynem do naczyń, oraz zmatowiona papierem ściernym. Zaś przedmioty gliniane trzeba wcześniej zanurzyć w wodzie na około 5 minut i dokładnie wysuszyć.
Następnie wystarczy powycinać wzory z gazety, papieru lub wydrzeć z serwetki. Uzyskane w ten sposób elementy przykłada się do posmarowanej klejem wcześniej przygotowanej powierzchni. Ozdoby należy przyklejać od środka i wygładzać aż po brzegi, aby nie pozostały pęcherze. Papierowe elementy należy posmarować klejem również od zewnątrz. W przypadku fragmentów serwetki nie jest to konieczne, ponieważ materiał jest na tyle cienki, że sam przesiąknie klejem, którym została posmarowana powierzchnia. Brzegi naklejonych przedmiotów lub ich całość można pomalować farbą.
Po wyschnięciu kleju całość przedmiotu trzeba dokładnie polakierować. W przypadku ozdób wykonanych z serwetki wystarczy jedna warstwa lakieru, jednak kiedy użyta została gazeta albo papier, wówczas trzeba nałożyć klika warstw, każdorazowo czekając do wyschnięcia poprzedniej. Przedmiot musi pokryć taka ilość lakieru, aby brzegi naklejonego motywu były niewyczuwalne w dotyku.
Ozdoby domu wykonane techniką decoupage
W związku z tym, że decoupage staje się hobby zarówno dla osób starszych jak i dla młodzieży wiele firm rozpoczęło produkcję przedmiotów przeznaczonych do ozdabiania tą techniką. Nabyć można już nie tylko gładkie drewniane przedmioty, ale również specjalne farby i lakiery, które sprawią, że dana powierzchnia będzie sprawiała wrażenie chropowatej lub popękanej.
Z ozdób wnętrza w stylu decoupage można tworzyć komplety. Na przykład na toaletce pięknie wygląda wykonane w tym samym klimacie lusterko i butelka. Jest to doskonały dodatek także do wystroju salonu.Decoupage może nadać wyjątkowego charakteru także łazience lub przedpokojowi m.in. przez ozdobione lustro. Coraz modniejsze staje się również ozdabianie w ten sposób mebli. Komody czy krzesła dzięki papierowym motywom różnego rodzaju nabierają innego charakteru i przestają być nudnym dodatkiem do wnętrza.
Za pomocą techniki decoupage można stworzyć także piękne ozdoby do kuchni. Deska do krojenia, chlebak czy drewniany zegar mogą na nowo oczarować swym pięknem i sprawić, ze gotowanie stanie się przyjemniejsze.
Decoupage to technika, która może stać się hobby dla każdego i w każdym wieku. W ten sposób można udekorować niemalże wszystko, nadając starym przedmiotom nowy wyraz i przywracając im piękno.
Dołącz do dyskusji