mebleportal
5 5 34

Dobrze dobrana narzuta na łóżko

Dobrze dobrana narzuta na łóżko

Sypialnia jest szczególnym domowym pomieszczeniem. To w niej mamy odpoczywać po trudnym dniu, to ona ma nam się kojarzyć z relaksem i odpoczynkiem. Ważne jest więc to, aby była właściwie urządzona – tak, aby nam się podobała i żebyśmy faktycznie się w niej relaksowali. Dużą w tym rolę odgrywają nie tylko dobrze dobrane meble, porządny materac, ale i dodatki. A wśród nich prym wiedzie narzuta na łóżko.

Narzuta na łóżko szybko zmieni poranny, sypialniany chaos w intymną, sprzyjającą relaksowi alkowę. Wybór jest przeogromny i często trudno się zdecydować, jaki wzór czy materiał mamy wybrać. Musimy jednak pamiętać o tym, aby zwrócić szczególną uwagę na kilka szczegółów:
 
  • Czy narzutę można prać w pralce?
  • Z jakiego materiału wykonana jest narzuta?
  • Czy narzuta ma być nakładana na materac?
  • Czy narzuta ma być nakładana na łóżko?
  • Czy narzuta nie będzie się zsuwać z łóżka?
  • Jak duże łóżko posiadamy?
Narzuta na łóżko
 

Jaką narzutę wybrać?

Tak naprawdę zależy to tylko od nas, naszych potrzeb i upodobań. Narzuty są różne: gładkie i pikowane, bez ozdób i z licznymi dekoracjami w np. w postaci falban, wzorzyste, jednobarwne i kolorowe, jednowarstwowe i wielowarstwowe, jednostronne i dwustronne. Wykonane są także z różnych materiałów: satyny, akrylu, bawełny, mikrofibry. Ich cena również może się różnić i to znacznie: najtańsze wyroby z mikrofibry kosztują niewiele ponad 60 zł; najdroższe np. francuskie, bawełniane wykonane tradycyjną techniką żakardową to koszt blisko 3000 zł.
 
            Narzuta na łóżko Narzuta na łóżko

Wzory

Wzory są bardzo różne, więc bez problemu dobierzemy odpowiednią narzutę do swojej sypialni. Jeśli mamy nowoczesne wnętrze lub jesteśmy wielbicielami np. Nowego Jorku, to możemy zdecydować się na motyw wielkiej metropolii. Taki wzór świetnie sprawdzi się też i w pokoju młodzieżowym.
Znów w modzie jest kratka, choć właściwie ona nigdy nie straciła swojego uroku. Taka narzuta jest bardzo elegancka i tworzy przytulny, a zarazem stylowy wystrój. Swojego uroku nie zatraca również i narzuta w stylu prowansalskim – wszelkie róże, patchworki i pasy tworzą bardzo romantyczny klimat.
Zawsze w modzie są neutralne, wprowadzające spokój beże i szarości, jednak coraz więcej osób sięga po mocne, intensywne barwy. Narzuta w kolorze czerwonym czy pomarańczowym przywołuje klimat lata i słońca, a nas pobudza do działania lub poprawia nam nastrój.

Narzuta na łóżko
 
Dobieramy narzutę do łóżka

O tym, jakich rozmiarów ma być narzuta, decyduje rozmiar materaca, a także wysokość i konstrukcja łóżka. Oczywiście nasze upodobania również na to wpływają. Możemy więc zdecydować się na narzutę, którą zakładamy pod materac lub na taką, która spływa aż do podłogi.
Przed zakupem narzuty musimy zmierzyć długość, szerokość i wysokość łóżka wraz z materacem i samego materaca. Jak więc dobrać odpowiednią narzutę? Podpowiedzi poniżej.

 
Narzuta założona pod materac

Długość narzuty to suma długości i wysokości materaca + 10 cm na zakładkę.
Szerokość narzuty to suma szerokości i podwojonej wysokości materaca + 20 cm na zakładkę.
 

Narzuta nałożona na materac

Długość narzuty to suma długości i wysokości łóżka (w przypadku zabudowanej części łóżka – sama długość).
Szerokość narzuty to suma szerokości i podwojonej wysokości łóżka. 

Dołącz do dyskusji