mebleportal
5 5 63

Funkcjonalna kuchnia – sprawdź, jak zaaranżować oświetlenie

Funkcjonalna kuchnia – sprawdź, jak zaaranżować oświetlenie

Oświetlenie to jeden z najistotniejszych elementów przemyślanej aranżacji. Dotyczy to zarówno światła dziennego, jak i oświetlenia sztucznego, którego używamy po zapadnięciu zmroku. Stwierdzenie to należy odnieść praktycznie do wszystkich pomieszczeń we wnętrzach naszych domów, a w szczególności do kuchni. Ta, określana często sercem domu, nie tylko powinna, ale nawet musi być dobrze oświetlona i funkcjonalna. Wpływa to bowiem zarówno na wygodę użytkowania, jak i bezpieczeństwo domowników.

Aranżacja oświetlenia w kuchni zależy od kilku czynników. Wśród nich warto wymienić rozkład pomieszczenia, jego metraż oraz indywidualne oczekiwania użytkowników. Z reguły oświetlenie kuchni dzielimy na trzy rodzaje: oświetlenie ogólne, oświetlenie strefy roboczej, oświetlenie stołu, przy którym spożywa się posiłki. Niektórzy inwestorzy decydują się też na wykonanie oświetlenia dekoracyjnego, które podnosi atrakcyjność wnętrza.

Ergonomia w kuchni

Ergonomiczne wnętrze zależy nie tylko od tego, w jaki sposób ustawione zostaną meble i domowe sprzęty, ale również od sposobu, w jaki zaaranżowane zostanie oświetlenie. Jeśli zdecydujemy się tylko na montaż opraw sufitowych, to stojąc przy blacie roboczym (tyłem do lampy sufitowej) prawdopodobnie będziemy zasłaniać swoim ciałem emitowane przez nie światło. Źle doświetlony blat roboczy wpływa negatywnie nie tylko na funkcjonalność wnętrza, ale może również stanowić potencjalne zagrożenie podczas posługiwania się ostrymi narzędziami czy urządzeniami elektrycznymi. Dlatego tak istotne jest, by pamiętać o montażu oświetlenia funkcyjnego, które oświetli przestrzeń roboczą.

Oświetlenie dopasowane do potrzeb

Pamiętajmy o tym, że każde wnętrze może stwarzać zupełnie odmienne warunki. W dużych pomieszczeniach z pewnością będziemy potrzebować więcej opraw, być skutecznie oświecić całą kuchnię. W niewielkich zdecydowanie mniej. Z kolej w kuchniach, które stanowią wnętrza otwarte na salon, stół przeznaczony do spożywania posiłków ustawia się zazwyczaj na granicy obu pomieszczeń albo przenosi go do salonu. Aranżacja kuchni może wtedy, zamiast oświetlenia nad stołem, uwzględniać lampy zawieszone nad wyspą kuchenną albo barkiem, który często przejmuje funkcję stołu.

Stylistyka wnętrza

Szeroki wybór opraw oświetleniowych sprawia, że aranżacja kuchni w wybranym stylu nie powinna stanowić dla nas problemu. Oprawy oświetleniowe przeznaczone do montażu na suficie, kinkiety, lampy wiszące pozwalają urządzać wnętrze na wiele różnych sposobów. Jak bardzo zróżnicowany jest to asortyment, sprawdzisz na stronie znanego polskiego producenta opraw oświetleniowych Azzardo. W zależności od preferowanej stylistyki możesz zdecydować się na lampy industrialne, retro, klasyczne, glamour albo wiele innych.

Pamiętaj też, że niektóre z nich oprócz klasycznego zastosowania staną się ważnym elementem dekoracyjnym. Istotne znaczenie ma tutaj forma oprawy, która, aby uatrakcyjnić wnętrze, wcale nie musi być bogato zdobiona. Czasem lepszy efekt osiągniemy przy pomocy prostoty i minimalizmu. Tak jest na przykład w przypadku opraw loftowych.

Choć w przypadku oświetlenia kuchni istnieją istotne zasady, których należy przestrzegać, to i tak możemy sobie pozwolić na dużą dowolność i stosowanie oryginalnych, niebanalnych rozwiązań. Zadanie to ułatwiają producenci oświetlenia. Zróżnicowane oprawy – niekiedy bardzo proste, innym razem cechujące się wyszukaną formą – pozwalają dopasować oświetlenie do indywidualnych wymagań każdego inwestora.

 

Materiał zewnętrzny

Dołącz do dyskusji