mebleportal
5 5 49

Jadalnia w małej kuchni – jak ją zaaranżować?

Jadalnia w małej kuchni – jak ją zaaranżować?

Miejsce do spożywania posiłków jest w domu bardzo ważne, warto o nim pomyśleć, planując wystrój kuchni. Nie zawsze jednak mamy możliwość wstawienie do kuchni pełnowymiarowego stołu. Istnieją na szczęście sposoby, aby w niewielkiej kuchni stworzyć  przytulny kącik jadalniany. 

Przy wyborze stołu do niewielkiej kuchni ważny jest nie tylko jego rozmiar, ale również  kształt. W zależności od tego, czy kuchnia jest kwadratowa (co daje znacznie większe pole manewru w wyborze stołu), czy bardziej prostokątna, musimy wybrać taki, który będzie funkcjonalny i praktyczny. Kwadratowy lub prostokątny stół można ustawić przy ścianie. Sprawi, że zaoszczędzimy miejsce, ale jednocześnie ograniczy on liczbę osób, które mogą przy nim usiąść. Z kolei stoły okrągłe i owalne potrzebują więcej miejsca, ale znacznie łatwiej się wokół nich poruszać i więcej osób może się przy nich zmieścić. Opcji wyboru jest znacznie więcej, zatem każdy znajdzie odpowiedni do swojej kuchni.

Jaki stół wybrać?

Stolik pomocnik – taka wersja stolika najlepiej odda tę tradycyjną. Daje możliwość siedzenie po obu jego stronach. Wybierając dodatkowo model na kółkach, z łatwością możemy go przesuwać w zależności od potrzeb.

Stół rozkładany – bardzo dobrze sprawdza się w niewielkich kuchennych wnętrzach. Jego wielkość dostosowujemy do ilości osób. Można złożyć jedną stronę lub obie, zostawiając jedynie niewielki kawałek jako blat roboczy, zajmie wtedy niewiele miejsca. Jeśli zależy nam na dodatkowej przestrzeni do przechowywania, wybierzmy ten z szufladkami, umieszczonymi pod blatem lub w nodze. Będą idealne na sztućce, przyprawy itp.

Blat w „L” – równie ciekawe rozwiązanie. Blat wysuwa się ze specjalnej szuflady, zamocowanej pod długą półką, która jest także solidną podporą całej konstrukcji. Blat po wsunięciu nie chowa się całkowicie, jednak i tak zajmuje znacznie mniej miejsca.

Jadalnia_w_małej_kuchni_jak_ją_zrobić_1.jpg  Jadalnia_w_małej_kuchni_jak_ją_zrobić_2.jpg

Barek – w otwartej kuchni umieszczany jest zazwyczaj na granicy z salonem. W ten sposób strefa jadalna oddzielona jest od kuchennej, ale daje to możliwość uczestniczenia w życiu rodzinnym nawet podczas posiłku. Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczenie blatu na murku. Należy pamiętać aby blat był szerszy od ścianki, do której zostanie zamontowany.

Stolik na ścianie – to bardzo prosta konstrukcja, dzięki której możemy cieszyć się posiłkami jedzonymi w kuchni. Niewielki blat przymocowany do ściany za pomocą śrub bądź kołków. W wersji opuszczanej/składanej będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem do małej kuchni. Kiedy z niego nie korzystamy, można go złożyć, więc nie będzie zajmował miejsca. Do takiej wersji stolika idealnie nadają się składane krzesła, które można zawiesić na haczykach, na ścianie. Dzięki temu, kiedy potrzebujemy zyskujemy całkowicie wolną przestrzeń.

Jadalnia_w_małej_kuchni_jak_ją_zrobić_4.jpg

Stół przy oknie – jeśli mamy taką możliwość, zaaranżujmy kącik jadalny przy oknie. Najlepiej sprawdzi się stolik/barek i ława z poduszkami na szerokość okna. Takie umiejscowienie sprawi, że strefa jadalniana oddzielona jest od reszty kuchni, dzięki czemu staje się bardzo funkcjonalna.

24.05.2016
AG

Polecamy:
 

2 komentarze
gosia a
14 kwietnia 2017, 15:09
0/0

Faktycznie ciekawe pomysły i muszę przyznać, że w moim przypadku bardzo pomocne. Oglądałam już te białe krzesła z 3 zdjęcia w Mebluj Dom i bardzo mi sie one podobają, teraz wiem gdzie i jak je zaaranżować w swojej kuchni. Dziś jeszcze złoże zamówienie na te krzesła Enzo.

baśka
24 maja 2016, 14:58
1/0

bardzo fajne pomysły, możliwość zjedzenia posiłku w kuchni nawet przy małym stole to sprawia dużą radość!

Dołącz do dyskusji