
Ze względu na konieczność dopasowania rolet do okna, może to być jednak przedsięwzięcie naprawdę kosztowne. Stosunkowo łatwo natomiast wykonać jedną z ich najbardziej efektownych odmian, czyli tak zwaną roletę rzymską. Roleta ta charakteryzuje się nie tylko łatwością wykonania, ale również jest niesłychanie efektowna, a ponieważ wykonując ją samemu, można będzie dowolnie dobrać materiał, otwiera się przed nami cudowna możliwość dopasowania materiału do naszych potrzeb.
Będziemy mogli dobrać nie tylko wzór, jaki będzie miał użyty przez nas materiał, ale także jego przepuszczalność w stosunku do światła, osiągając niezwykłe efekty. A pamiętajmy, iż roleta ta, układając się w charakterystyczne dla siebie kaskady, dostarczy dodatkowych doznań nie tylko w zakresie regulacji światła, ale także jako obiekt o dużym oddziaływaniu estetycznym.
Roleta jest stosunkowo prosta do wykonania i posiadając nawet minimalne umiejętności, można ją wykonać bez większych trudności.
Instrukcja wykonania rolety rzymskiej
Po pierwsze należy przygotować wybrany materiał na roletę tak, aby był chociaż o 5 centymetrów szerszy od naszego okna. Musimy także wyposażyć się w kilka elementów konstrukcyjnych, chociaż można z nich zrezygnować, a zastosować własne rozwiązania; wszystko zależy od pomysłowości wykonującego roletę. Standardowo jednak obecnie roleta potrzebuje następujących elementów: rzepu, listewek, mechanizmu łańcuszka lub sznurka podciągowego wraz z obciążnikiem oraz taśmy.
Kiedy już zmierzymy wysokość okna oraz dopasujemy do niego materiał z pięciocentymetrowym naddatkiem w stosunku do okna na szerokości materiału, należy tenże naddatek zaprasować po obu stronach materiału. Następnie rozprostowujemy brzeg i po ponownym zagięciu, tym razem do środka, zaprasowujemy całość. Brzegi materiału zaszywamy, a następnie odwracamy naszą przyszłą roletę na lewą stronę. Teraz zaznaczamy odległości na rolecie, jakie będą dzieliły poszczególne sekcje rolety, zaznaczamy kredą i zaszywamy, naddając około 1 cm tak, aby powstał tunel, w który wprowadzimy przygotowane wcześniej patyczki lub listewki. U dołu rolety zawijamy materiał i zaszywamy kolejny tunel, tym razem około ośmiu centymetrów, tak, aby mogła się w nim zmieścić listewka będąca obciążeniem dla całej rolety. Natomiast u góry przyszywamy taśmę rzepową, za pomocą której przyczepiamy roletę do systemu okiennego. Teraz trzeba zebrać wszystkie plisy, jakie mamy na naszej rolecie, przyszywamy z boku uszka, a lepiej plastykowe lub metalowe kółeczka, każde na wysokości uprzednio wykonanych tuneli na patyczki, przeciągamy przez nie sznureczek i – w zasadzie roleta jest gotowa. Przyczepiamy ją rzepem do konstrukcji okna i możemy swobodnie używać.
Tak wykonana roleta niczym nie będzie się różniła od tej, którą można zakupić w sklepie, a w piękny i oryginalny sposób ozdobi okno w salonie czy sypialni.
Jeśli zechcemy wykonać taką dla kuchni lub łazienki, musimy wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia i dobrać odpowiedni materiał.
Własnoręcznie wykonana roleta rzymska nie tylko da nam satysfakcję z wykonanego przedmiotu, ale przede wszystkim pozwoli na swobodę doboru materiałów, jakich użyjemy do jej wykonania, uzupełniając w ten sposób własną wizję pomieszczenia, w jakim chcemy ją zawiesić.
proponuję zastosować mechanizmy do rolet rzymskich Premium Deco. Mozna znaleźć je w internecie. Bardzo dobra jakosc produktów. Polecam