mebleportal
5 5 71

Jak zapewnić sobie komfortowy sen? – dobrze dobrany materac i łóżko

Jak zapewnić sobie komfortowy sen? – dobrze dobrany materac i łóżko

www.visby.pl

Higiena snu jest bardzo ważna. By ten był zdrowy, potrzebne jest nam przede wszystkim wygodne łóżko i odpowiednio dobrany materac. Czym się kierować wybierając łóżko oraz materac do sypialni oraz o czym jeszcze należy pamiętać, by  zapewnić sobie zdrowy, spokojny  sen ? 

Dobrze dobrane łóżko do sypialni

Komfortowe łóżko?  – Najlepsze będzie  w wersji HIGH, czyli wysokiej. Materac w takim łóżku znajduje się na poziomie ok 50 cm, co umożliwia nam wygodne korzystanie z niego bez konieczności obciążania kręgosłupa podczas wstawania. – radzą przedstawiciele firmy GCF, producenta komfortowych łóżek i materacy  do sypialni. Taki mebel w ofercie firmy dostępny jest w dwóch wersjach. Pierwsza: ze skrzynią na pościel, do której dostać możemy się podnosząc stelaż wraz z materacem. Siłowniki gazowe, w które wyposażone jest to łóżko, umożliwiają unoszenie całej konstrukcji bez zbędnego wysiłku. Oraz druga: z czteroma pojemnymi szufladami umiejscowionymi pod łóżkiem poruszającymi się na kółkach.  Łóżko w wersji HIGH to funkcjonalne rozwiązanie, które zapewni nam  komfortowy, zdrowy sen.
Poszczególne części łóżka powinny być połączone ze sobą za pomocą śrub, tworząc solidną i mocną konstrukcję. Niektóre modele łóżek w ofercie firmy GCF wyposażone są dodatkowo w  „piątą nogę” – specjalną belkę w kształcie litery T podpierającą łóżko w jego środkowej części. Takie wzmocnienie konstrukcji łóżka zapewni solidne podparcie i zapobiegnie zapadaniu się materaca. – radzą przedstawiciele firmy GCF.
Warto również zwrócić uwagę by łóżko było wykonane z dobrej jakości materiałów i pokryte trwałymi lakierami odpornymi na zarysowania.  Najtrwalszym i najzdrowszym materiałem na łóżko jest lite drewno, np. bukowe lub sosnowe. Wielkość łóżka, kolor, wzór zagłówka to kwestie indywidualne, które powinniśmy dobrać uwzględniając wystrój pomieszczenia oraz nasze preferencje.

Wygodny, komfortowy materac

Bardzo ważny jest także odpowiednio dobrany materac –  powinien być produktem wysokiej jakości, dopasowanym do naszych indywidualnych potrzeb. Nasze zdrowie jest najważniejsze, więc wybierzmy materac twardszy, a nie ten miękki . Ponadto musi on mieć odpowiednią wielkość i być dostosowany do naszego ciała. Firma SenActive, producent materacy, radzi ponadto  by zastanowić się czy będziemy na nim spać w pojedynkę czy też razem z partnerem. Jeśli zamierzamy we dwójkę warto sprawdzić, czy są między nami różnice dotyczące wyboru twardości materaca. Zależą one od naszej wagi i sylwetki. Nie powinniśmy nadmiernie zapadać się w materac. W ofercie firmy dostępne są  wersje tego produktu w których każda ze stron materaca jest  innej twardości. Konstrukcja rozdzielenia zagłówka i podnóżka – pozwala na podniesienie jednej strony materaca, gdy druga pozostaje w pozycji leżącej. Pozwala to na większy komfort spania. Jeśli jednak ten okazał się za miękki lub twardy możemy wybrać także dodatkowe materace nawierzchniowe utwardzające lub zmiękczające dotychczasowy. Alergicy muszą zwrócić uwagę również na to, z czego zbudowany jest materac. Możemy wybrać np. specjalne antyalergiczne pokrowce z włókna poliestrowego.
Materac jak i łóżko, w którym zamierzamy spać powinien być dobrany z jak największa starannością. Nie odkładajmy tego wyboru na ostatnią chwile i poświęćmy mu odpowiednio dużo czasu tak by ten zakup był na lata.

Materac modułowy Senactive
Fot. Materac modułowy Senactive

O czym należy jeszcze pamiętać, by komfortowo się wyspać? 

Zdrowy i spokojny sen jest bardzo ważnym elementem w naszym życiu. Musimy zadbać o to by nie tylko pokój, w którym śpimy był idealnie urządzony, ale by warunki w nim pozwalały nam na komfortowy sen.  Godzinę przed snem powinniśmy wyciszyć nasz organizm. By ukoić nerwy po ciężkim dniu lub odprężyć ciało poćwiczeniach możemy wziąć relaksującą kąpiel w wannie z dodatkiem olejków eterycznych lub soli. Nie polecamy wysiłku fizycznego. Podnosi nam ciśnienie, a to utrudnia zaśnięcie. Innymi dobrymi sposobami jest słuchanie relaksującej muzyki, czytanie książki lub medytacja bądź joga. Powinniśmy mieć również stałe miejsce do spania w naszym mieszkaniu. Pokój ten nie może być też zbyt przegrzany. Co najmniej 15 min przed snem powinniśmy go wywietrzyć. Odpowiednia temperatura podczas snu to 18 – 20 stopni. Wpływa to znacząco, na jakość naszego snu. W miejscu, w którym śpimy nie powinno być zbyt dużej ilości wpadającego światła – zakłóca to nasz sen i sprawia, że jest on płytki.  Ważną kwestią jest również stała pora chodzenia spać. Zasypianie i wstawanie o stałych porach polepszy jakość naszego snu i sprawi że obudzimy się zrelaksowani i wypoczęci.

Dołącz do dyskusji