Jakie elementy uwzględnić podczas urządzania kuchni?
Zanim urządzimy swoją wymarzoną kuchnię, warto dobrze zaplanować jej wyposażenie i rozplanowanie, aby rzeczywiście spełniła nasze oczekiwania. Wybór mebli kuchennych, AGD, materiałów wykończeniowych i dodatków powinien być dostosowany m.in. do wymiarów i kształtu wnętrza, naszych kulinarnych przyzwyczajeń i liczby domowników. Prawidłowe wkomponowanie zabudowy we wnętrze wydaje się oczywiste. Możecie natomiast zastanawiać się, jak kulinarne przyzwyczajenia oraz liczba domowników przekładają się na urządzenie kuchni. Otóż inaczej wyposażamy kuchnię dla singla lub pary, którzy często stołują się poza domem. Wówczas nie ma potrzeby inwestowania w wielofunkcyjny sprzęt AGD oraz tworzenia rozbudowanej strefy zapasów. Jeżeli natomiast urządzamy kuchnię dla wieloosobowej rodziny, która dużo gotuje, wtedy musimy zaplanować pojemną strefę zapasów, długi blat roboczy oraz zadbać o funkcjonalne AGD, które ułatwi codzienne przygotowywanie posiłków. Istotny jest również sposób poprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej – to od nich zależy, w którym miejscu będziemy mogli umieścić zlewozmywak, płytę gazową (w przypadku instalacji gazowej) czy płytę indukcyjną (która wymaga podłączenia do osobnego obwodu elektrycznego). Oczywiście kuchnia musi również wpisywać się w nasze gusta – spędzamy w niej bowiem wiele czasu, a coraz częściej przejmuje ona funkcje pomieszczenia reprezentacyjnego.
Podsumujmy, co musimy wziąć pod uwagę już na etapie tworzenia projektu kuchni:
- wymiary i kształt kuchni;
- liczbę domowników i tryb życia;
- poprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej;
- rodzaj, ilość i kształt przechowywanych w kuchni rzeczy;
- oczekiwania wobec stylu kuchni i wyglądu mebli do kuchni.
Jakie meble kuchenne wybrać?
Wiedząc, jakie elementy musimy uwzględnić podczas planowania kuchni, możemy przejść do kolejnego, a dla wielu również najbardziej przyjemnego kroku, czyli wyboru mebli kuchennych i akcesoriów! Wybierając wielkość i typ szafek oraz ich rozmieszczenie, pamiętajmy o zasadach, które wpływają na ergonomię kuchni: zasadzie trójkąta roboczego oraz kolejności stref roboczych kuchni. Wyjaśnijmy pokrótce, co one oznaczają:
- Zasada trójkąta roboczego – dotyczy usytuowania względem siebie lodówki, zlewozmywaka i płyty grzejnej. Zgodnie z nią poszczególne sprzęty powinny być rozmieszczone tak, aby tworzyć wierzchołki figury, a odległość między urządzeniami wynosić: 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem oraz między zlewozmywakiem a kuchenką, a między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.
- Kolejność stref roboczych w kuchni – prawidłowo zaplanowany ciąg roboczy rozpoczyna strefa zapasów z lodówką, następnie znajdują się strefy: przechowywania, zmywania, przygotowywania, gotowania i pieczenia.
Nie w każdej kuchni jest możliwe zastosowanie powyższych zasad, jednak warto mieć je na uwadze.
W strefie zapasów najlepiej sprawdzą się wysokie meble kuchenne, czyli tzw. zabudowa słupkowa. Zapewniają one dużo miejsca do przechowywani żywności, która nie wymaga warunków chłodniczych. Obok powinna znaleźć się lodówka – wolnostojąca lub do zabudowy. W sklepach meblowych bez trudu znajdziemy szafki wysokie przeznaczone dla lodówek do zabudowy. Umożliwia nam to np. oferta mebli kuchennych IKEA. IKEA proponuje nam również szeroki wybór szafek stojących, ściennych i wysokich o ustandaryzowanych wymiarach, dzięki czemu łatwo możemy samodzielnie skomponować swoje wymarzone meble do kuchni.
W strefie przechowywania trzymamy talerze, szklanki i pozostałą zastawę, którą warto wyeksponować. Dobrze sprawdzą się w niej zatem szafki wiszące z witrynami. Ciężkie talerze możemy umieścić w szafkach stojących, które wyposażymy w specjalne uchwyty ułatwiające wyjmowanie zastawy oraz w maty antypoślizgowe zapobiegające przesuwaniu się jej podczas otwierania i zamykania szuflady.
Nieodłącznym elementem strefy zmywania jest zlewozmywak, któremu często towarzyszy zmywarka. Możemy zdecydować się na model wolnostojący zmywarki lub do zabudowy i przysłonić go frontem. Natomiast w szafce zlewozmywakowej najwygodniej umieścić sortowniki na odpady – pamiętajmy, aby jego szerokość dostosować do szerokości szafki.
W strefie przygotowywania umieśćmy akcesoria, po które sięgamy podczas przyrządzania jedzenia, np. noże, sztućce, deski do krojenia czy ręczniki papierowe. Aby ich przechowywanie było wygodne i bezpieczne, a każda rzecz łatwa do odszukania, funkcjonalnie zaplanujmy strefę przygotowywania. Szuflady wyposażmy w organizery na sztućce, a nad blatem zamontujmy relingi, na których zawiesimy stojak na noże czy ręcznik kuchenny. Dzięki temu wszystko będziemy mieli pod ręką!
Ciąg roboczy zamyka strefa gotowania i pieczenia, której kluczowymi elementami jest płyta kuchenna, piekarnik i wyciąg. W tej strefie zarezerwujmy również miejsce dla pojemnej szuflady, w której będziemy trzymać garnki, brytfanny i inne naczynia używane podczas gotowania.
Jak szybko i wygodnie zaplanować kuchnię? Od planu do realizacji!
Może się wydawać, że urządzenie wymarzonej kuchni to bardzo trudne zadanie. Jeżeli podejdziemy do niego bez odpowiedniego planu i wiedzy, rzeczywiście może się takie okazać. Jednak właściwa kolejność działań i korzystnie z fachowych porad pozwolą nam samodzielnie urządzić funkcjonalną i estetyczną kuchnię! Możemy m.in. skorzystać z usług sklepów meblowych, które oferują pomoc na każdym etapie jej tworzenia: od zaplanowania, poprzez wybór mebli do kuchni, aż po montaż. Zatem do dzieła!
Ciekawy artykuł gratuluje
o tak, urządzenie kuchni było po prostu jak zdawanie egzaminu. Dobrze że mam to za sobą