mebleportal
5 5 59

Jakie to meble gabinetowe? Wybieramy meble do modnego biura

Jakie to meble gabinetowe? Wybieramy meble do modnego biura

Czy meble gabinetowe różnią się czymś od mebli biurowych? Warto zorientować się, czym są, jakie są ich cechy charakterystyczne, a także jakie ich elementy najczęściej się spotyka. Do czego służą meble gabinetowe i w jaki sposób je wybrać?

Meble biurowe a gabinetowe – czy są jakieś różnice?

W pierwszej kolejności można zastanowić się nad tym, czy w ogóle jakieś różnice można tu zauważyć. Zarówno meble gabinetowe, jak i biurowe, są określeniem wyposażenia o charakterze użytkowym. Co do tego akurat nie ma wątpliwości. Najczęściej odnosi się to do mebli wykorzystywanych w biurach, meble biurowe służą po prostu do wygodnej i komfortowej pracy, zestawy takie składają się najczęściej z różnych elementów – biurek, szafek, szaf, komód, dostawek i wielu innych. Można więc byłoby stwierdzić, że nazwy te są synonimami i da się je używać naprzemiennie. Nie jest to jednak do końca prawda – widoczna jest tu jedna różnica i to dość istotna. Dotyczy ona jakości, wyglądu i oczywiście prestiżu.

Czym są meble gabinetowe?

Czym więc są tak naprawdę meble gabinetowe? Mówiąc wprost, to po prostu ekskluzywne meble biurowe, które mają nie tylko być praktyczne, ale i eleganckie. Dlatego najczęściej mianem tym określa się wyposażenie lądujące w reprezentacyjnych pomieszczeniach w firmie – na przykład u szefa, kierownika, managera. Nie są one przeznaczone dla szeregowych pracowników, ale dla osób na wyższych stanowiskach, które poprzez odpowiednią aranżację chcą podkreślić swoją pozycję. Obecnie nie jest to już aż tak wyraźnie widoczne, jak kiedyś i często zdarza się, że meble gabinetowe traktowane są po prostu jako nieco lepszej jakości zestawy pracownicze.

Co składa się na meble gabinetowe?

Jakie elementy składają się na meble gabinetowe poznasz, przeglądając propozycje sklepu https://www.meblobranie.pl. Podstawą jest tu biurko, które powinno być miejscem reprezentacyjnym. Dodatkowo mogą być do niego przymocowane przystawki, na przykład w postaci dodatkowych blatów dla klientów, gości czy interesantów. Gabinet nie może się też obejść bez komódregałów i szaf służących do przechowywania dokumentów. Mogą też służyć po prostu jako forma wystawy, eksponując ważne dla właściciela pomieszczenia przedmioty.

Jak dobrać meble do gabinetu?

Meble gabinetowe odróżnia od zwykłych mebli biurowych przede wszystkim wygląd i jakość. Najczęściej są one wykonane z porządnych, wysokogatunkowych materiałów, dzięki czemu nie tylko prezentują się elegancko, ale są też trwałe. Kupując dobre meble gabinetowe, ma się pewność, że będą one właściwie się prezentować także po kilku latach intensywnego użytkowania.

Ich wygląd to rzecz drugorzędna, choć oczywiście równie ważna, jako że mają one reprezentować właściciela gabinetu. Nie można oczywiście zapomnieć o tym, by były one praktyczne, a samo korzystanie z mebli komfortowe. Dlatego należy zwrócić uwagę na ich wielkość, zajmowaną powierzchnię, a także ilość dodatkowych elementów w postaci półek, szuflad i szafek. Na rynku można spotkać naprawdę nowoczesne rozwiązania, choćby wysuwane kolumny z portami elektrycznymi czy bezuchwytowymi frontami, które wyglądają elegancko i są praktyczne. Najczęściej wybiera się tu nie tyle pojedyncze meble, a całe specjalnie skomponowane zestawy. Tworzą one integralną całość i wszystkie zawarte w nich elementy współgrają.

Dla kogo meble gabinetowe?

Jak zostało już wspomniane, meble gabinetowe, w pierwotnym znaczeniu przeznaczone były przede wszystkim dla kadr kierowniczych. To bardzo reprezentacyjne rozwiązanie, które pozwalało już na samym wstępie pokazać, że osoba zasiadająca za biurkiem nie jest zwykłym pracownikiem, a kimś ważnym. Oczywiście dziś odbiór tego pojęcia jest już trochę bardziej zatarty i nierzadko meble gabinetowe utożsamia się ogólnie z meblami biurowymi. Rzecz jasna są ich częścią, ale chcąc wyróżnić się w biurze i podkreślić poprzez wyposażenie swoje stanowisko, wybór odpowiednich i stylowych mebli gabinetowych może w tym pomóc.

19.10.2020

 

Dołącz do dyskusji