mebleportal
5 5 62

Karnisze – eleganckie i stylowe osłony okienne w Twoim domu

Karnisze – eleganckie i stylowe osłony okienne w Twoim domu

Coraz częstszym wyborem w kwestii doboru dekoracji okiennych są karnisze. Choć wydawać by się mogło, że nie jest to nowe rozwiązanie, to jednak warto pamiętać o tym, że przez pewien czas dużą popularnością cieszyły się rolety żaluzje, które zapewniały doskonałą ochronę przed promieniowaniem słonecznym, zwłaszcza w okresie letnim. Karnisze pozwalają na zastosowanie firan i zasłon, które pełnią doskonałą ozdobę danego pomieszczenia, podkreślając jego styl. Wzorów karniszy jest obecnie tak wiele, że ciężko zdecydować się na jeden konkretny rodzaj – sprawdź, jak dobrać karnisze dostosowane do Twojego domu.

Karnisze pasujące do pomieszczenia – jak znaleźć te właściwe?

Obecnym problemem nie jest brak dostępności karniszy, a ich duża ilość. Zróżnicowanie wzorów, użytych materiałów czy stylów końcówek pozwala na ozdobienie okolic okien według upodobań domowników, jednak osoby nie interesujące się tym tematem na co dzień, mogą poczuć się przytłoczone. Stąd dobrze jest najpierw zacząć od tego, w jakim stylu powinny być utrzymane karnisze i czy ma się za nimi kryć coś więcej. Wraz z rozwojem, coraz więcej osób stawia na minimalizm połączony z jak największą funkcjonalnością, zapominając przy tym o estetyce. Dlatego właśnie odpowiednio dobrane karnisze, a co za tym idzie, zasłony i firany, pozwalają ożywić dane pomieszczenie.

Karnisze podzielić można na kilka rodzajów, a jednym z kryteriów jest materiał wykonania profilu i wspornika. Zazwyczaj dominują te drewniane, jednak coraz większą popularnością cieszą się karnisze mosiężne lub stalowe, które łatwo utrzymać w czystości, a do tego są rozwiązaniem na lata. Na https://www.karnix.pl znaleźć można również karnisze chromowane, które odporne są na działanie szkodliwych czynników środowiskowych, w tym gwałtowną zmianę temperatur. Warto o tym pamiętać przy okazji doboru karniszy, ponieważ montowane są one w pomieszczeniu, gdzie panuje umiarkowana temperatura, jednak ze względu na swoje położenie, działa na nie również zimne powietrze napływające z zewnątrz.

 

Karnisze okrągłe czy prostokątne, czyli kształt profilu a styl

Głównym powodem montażu karniszy w pomieszczeniu jest nadanie wnętrzu pewnego konkretnego stylu lub podkreślenie tego już istniejącego, który ukształtowały meble czy dodatki. Dlatego właśnie warto dobrać karnisze, które będą dostosowane do już wcześniej przygotowanego wystroju. Tutaj warto zwrócić uwagę m.in. na kształt profilu. Choć sporą popularnością cieszą się te okrągłe, to jednak na znaczeniu zaczęły zyskiwać również profile mające w przekroju poprzecznym prostokąt lub kwadrat.

Wpływa to nie tylko na sposób montażu zaczepów i żabek, ale również styl zastosowanych końcówek. W tym drugim przypadku wszystko zależy od upodobań domowników, jednak w tej pierwszej kwestii warto wybrać rozwiązanie, które będzie funkcjonalne, a jednocześnie stylowe i pozwoli na wygodne przesuwanie firany czy zasłony. Tutaj warto wspomnieć o karniszach apartamentowych i szynowych, w których żabki przesuwają się po specjalnej szynie zamontowanej wewnątrz profilu. Na podobnej zasadzie działają karnisze sufitowe wykonane z PCV.

Dołącz do dyskusji