mebleportal
5 5 23

Kuchnia cała w drewnie

Kuchnia cała w drewnie

Drewno jest materiałem, który kojarzy się przede wszystkim z ciepłem i pięknem. Dzięki temu chętnie wykorzystuje się je niemal w każdym stylu, tworząc wnętrza zarówno rustykalne, jak i bardzo nowoczesne. Na uniwersalizm i ponadczasowość wpływają również właściwości drewna – jest trwałe i odporne na uszkodzenia, a co za tym idzie praktyczne. Ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie go do kompletnej aranżacji kuchni.

Drewniane meble

Kuchenne meble wykonane z drewna lub fornirowane to doskonały wybór. Tworzą przytulny, domowy klimat, bez którego w kuchni nie można się obyć. Meble z tego surowca są naturalne, ekologiczne, dzięki czemu doskonale nadają się do kuchennych przestrzeni. Drewniane meble wymagają starannej pielęgnacji, a także kosztują niemało, ale są warte tej inwestycji – gwarantują bowiem wyjątkową trwałość i wytrzymałość, zatem elegancką kuchnią w świetnym stanie będzie można cieszyć się przez długie lata.

Drewniana kuchnia
 
Najpopularniejszymi rodzajami drewna, z których wykonuje się meble są: dąb, buk, olcha, jesion.
 
Dąb cieszy się największym powodzeniem, ale jest niestety jednym z najdroższych materiałów. Meble wykonane z tego materiału znajdziemy niezwykle szerokiej palecie wzorów i modeli, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający znajdą coś dla siebie. Dąb oprócz pięknego naturalnego koloru charakteryzuje się również odpornością na uszkodzenia i łatwo utrzymać go w czystości.

Drewniana kuchnia
 
Buk jest materiałem równie trwałym, ale przy tym niezwykle plastycznym. Dzięki tej właściwości bukowe meble posiadać mogą wspaniałe, dekoracyjne zdobienia. Drewno to występuje w wielu wariantach kolorystycznych od bladych żółci przez brązy po czerwienie. Buk łatwo jest konserwować, a do tego jest stosunkowo tani.
 
Jesion charakteryzuje się niejednolitym wybarwieniem w postaci mocno zarysowanych słojów i pręg. Ten rodzaj drewna, dzięki swej różnorodności świetnie nadaje się do nowoczesnych i oryginalnych wnętrz. Co ważne – jesion jest trwały i łatwo go impregnować.

Drewniana kuchnia

Olcha jest już mniej trwała, a przez to mniej praktyczna. Jej miękka struktura ułatwia obróbkę, ale też sprawia, że meble stają się podatne na uszkodzenia. Ponadto olcha nie jest odporna na wilgoć. Cechy te sprawiają, że w przypadku kuchennych powierzchni, które stale narażone są na kontakt z wodą i żywnością, lepiej zdecydować się na inny rodzaj drewna, olchę pozostawiając dla pozostałych domowych pomieszczeń. Meble kuchenne wymagają najtrwalszych gatunków drewna, ponieważ będę stale narażone na zabrudzenia oraz ciągłą eksploatację.
 
Polecamy:
 

Drewniana podłoga

Podłoga również zasługuje na drewniane wykończenie. Wydaje się niepraktyczna, jeśli chodzi o kuchnię? Nic bardziej mylnego, wystarczy, by została odpowiednio zabezpieczona (drewno można olejować, lakierować lub woskować), a następnie konserwowana i czyszczona, a oprze się wszelkim kuchennym zabrudzeniom i uszkodzeniom. Możemy zastosować drewniane parkiety, panele laminowane oraz deski warstwowe. Tutaj również, jak w przypadku mebli, wybierać możemy spośród różnych odmian drewna. Na rynku znajdziemy mnogość gatunków od tych typowych rodzimych na egzotycznych kończąc. Warto mieć na uwadze, by jego barwa była jednolita, a usłojenie równomierne – uchroni to posadzkę przed wypaczaniem. Jasne drewno będzie bardziej praktyczne (na ciemnym szybciej widać zarysowania i zabrudzenia).

Drewniana kuchnia
               
Dodatki do drewnianej kuchni

Warto pamiętać, że drewniana kuchnia może być ciężka i przytłaczająca. Wystarczy jednak odpowiednio ją zrównoważyć, aby uniknąć tego niebezpieczeństwa. Należy odpowiednio oświetlić taką kuchnię, najlepiej naturalnym światłem. Meble mogą być wyposażone w szklane elementy, stać na delikatnych nogach, posiadać dekoracyjne uchwyty. Nie bez znaczenia są również blaty, które mogą przesądzić o charakterze wnętrza. Istotne są też dodatki – z drewnem świetnie komponować się będą wszelkie rośliny: świeże zioła lub ozdobne kwiaty. Dobrze ożywić wnętrze kolorem – pod postacią akcesoriów lub barwnych tkanin, które dodatkowo dodadzą ciepła i przytulności.
 
Jeśli tylko dobrze o nią zadbamy, kuchnia cała w drewnie będzie godna miana serca naszego domu. Jej ciepło i klimat będą nam służyć przez długie lata.

Dołącz do dyskusji