mebleportal
5 5 28

Kuchnia w bieli – czy warto?

Kuchnia w bieli – czy warto?

Biała kuchnia – czy to dobry pomysł, czy nie będzie za zimna, czy będzie odporna na warunki panujące w kuchni? Jakie są zalety i niebezpieczeństwa kuchni w kolorze białym?…

Biel jest ponadczasowa

Biała kuchnia będzie zawsze ładna, jest przecież ponadczasowa. Kolor biały zawsze dobrze kojarzył się w kuchni i był często jej nieodmiennym atrybutem. Biel dobrze się sprawdza w każdym kroju i  stylu: i tym hipernowoczesnym, i rustykalnym, i minimalistycznym. Można ją kontrastować z ciepłymi ostrymi barwami: czerwoną, pomarańczową, ale także z ultramaryną lub ciemną zielenią. Biała kuchnia będzie dobrze wyglądać zestawiona z surowym drewnem, kamieniem czy cegłą, ale także nie straci stylu zestawiona z wytłumionym chromem czy z polerowanym metalem. Biel jest piękna i nie będzie w konflikcie z żadnym meblem, czy będzie nim klasyczny elegancki „podrzeźbiany” kredens, czy ultranowoczesny minimalistyczny kran.

Kolor biały a przestrzeń w kuchni

Biały kolor rozświetli pomieszczenie ciemne, powiększy optycznie małe, nada rozmachu dużemu… Jeśli będzie to małe pomieszczenie, biel kuchni będzie się wtapiała w ściany nie zatłaczając przestrzeni, w ciemnym pomieszczeniu bez okna polakierowane fronty szafek dodadzą światła, odpowiednio oczywiście podświetlone sztucznym, natomiast w dużym pomieszczeniu biel zestawiona z silnie kontrastującymi barwami – wydobędzie ich tonację i nada im lekkości. Natomiast świetnie „dogada się” również z blatem lub stołem ze surowego drewna, będzie dobrze się komponować z cegłą i z drewnianą podłogą, a jeśli podłoga będzie kamienna – biel stworzy dla niej pełną urody oprawę. Biel staje się znów modna, ale tak naprawdę nigdy modna być nie przestała: jej elegancja i wytworność broniła się zawsze.

Jakie zagrożenia może stanowić kuchnia w kolorze białym ?

Ciekawostką jest fakt, iż na bieli mniej widoczne są plamy, zachlapania tłuszczem i wodą, a nawet kurz jest mniej widoczny niż na ciemnych meblach, nie mówiąc o lakierowanych. Natomiast pewnym kłopotem może być laminowanie frontów kuchni folią, która w warunkach kuchni może mieć tendencje do żółknięcia ustawiona zbyt blisko pieca lub wystawiona bezpośrednio na działanie słońca. Znacznie lepiej i wręcz wzorowo zachowują się meble kuchenne polakierowane. Jeśli zdecydujemy się na uchwyty, mamy pełny wybór w zależności od stylu kuchni, gdyż biel będzie dobrze współgrała i z innym kolorem, i z metalem i z surowym drewnem, a także z porcelaną. Jeśli natomiast fronty miałyby być bezuchwytowe, to wskazania są raczej na frezowane drzwiczki, niż na zamknięcia typu push-up, a to ze względu na to, iż prędzej czy później zmusi nas to do dotykania frontu drzwiczek ręką ubrudzoną zajęciami związanymi z gotowaniem i przygotowywaniem posiłków.

Sprzęt AGD dla białej kuchni

Świetnym uzupełnieniem naszego białego wystroju kuchni będzie biała płyta grzewcza przygotowana właśnie z myślą o zagospodarowaniu jej w takim otoczeniu. To płyta indukcyjna firmy Miele o symbolu KM 6324 oraz KM 6349. Prócz eleganckiej kolorystyki i zawansowanej technologii ułatwiającej nam pracę w kuchni, mamy do dyspozycji centralnie położony panel sterowniczy wykończony białym liternictwem.

Biała płyta indukcyjna Miele KM 6324, KM 6349
Fot. Płyta indukcyjna KM 6324 Miele

Następnym elementem, który jest niezbędny w nowoczesnej kuchni, jest okap. I tu także mamy do dyspozycji elegancką i nowoczesną propozycję firmy Falmec; jest to okap wolno zwisający zaopatrzony w technologię E.ion, która pozwala na zastosowanie okapu bez konieczności montowania uciążliwego systemu odprowadzania powietrza. Okap jest wykończony szkłem oczywiście w kolorze białym i nosi wdzięczną nazwę ZephiroE.ion System. Prócz wymienionego mamy do dyspozycji bardzo szeroki wybór różnych kształtów oraz wydajności z linii E.ion System, który możemy dostosować do swojej estetyki i potrzeb. Każdy wyciąg w tej serii możemy dobrać w kolorze białym, ale dostępne są również inne rozwiązania – jeśli jesteśmy zdecydowani na przykład na wyrazisty kontrast. Dla fanów estetycznej charmoni biały powinien stanowić najlepszy wybór idealnie komponując się do naszych mebli w tym kolorze, stanowiąc ich naturalną konsekwencję.

Okap wyspowy Zephiro Falmec  Okap wyspowy Zephiro Falmec
Fot. Okap wyspowy Zephiro Falmec

Dołącz do dyskusji