mebleportal
5 5 22

Jaka lampa nad stół?

Jaka lampa nad stół?

Odpowiednie oświetlenie stołu to jeden z kluczowych elementów nie tylko modnej, ale przede wszystkim funkcjonalnej aranżacji wnętrza. Umiejętnie dobrane źródło światła zapewni komfortowe spożywanie posiłków w gronie rodziny i przyjaciół, a także dobre wyeksponowanie przyrządzonych przez nas potraw. Lampa nad stół powinna być nie tylko praktyczna, ale również designerska, stanowiąc tym samym swego rodzaju „kropkę nad i” w aranżacji naszego wnętrza i dopełniając niejako pomieszczenie, w którym się znajduje. Jak zatem wybrać właściwą lampę nad stół kuchenny? Na co zwracać szczególną uwagę?

Odpowiednia lampa nad stół – o czym warto pamiętać?

W przypadku odpowiedniego oświetlenia pomieszczenia jadalnianego, warto pamiętać o tym, że najlepsze efekty uzyskamy wtedy, kiedy połączymy ze sobą co najmniej trzy różne źródła światła: główne, kierunkowe oraz światło otoczenia. Aranżację warto zatem uzupełnić o dodatkowe lampy stołowe – najlepiej takie z funkcją ściemniania, które pozwolą na dostosowanie światła do danej okoliczności. Obecnie coraz częściej stosuje się rozwiązania aranżacyjne, które polegają na przesunięciu centralnego oświetlenia bezpośrednio nad stół. Umożliwia to zastosowanie źródeł światła o mniejszej mocy, podkreślając jednocześnie funkcję czy design stołu.

Lampa nad stołem – na jakiej wysokości powinna się znajdować?

Umieszczając lampę nad stołem w jadalni, w pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, aby światło padające na jego blat tworzyło przytulną atmosferę. Najlepszym rozwiązaniem okażą się w tym przypadku lampy kloszowe. Na jakiej wysokości powinna znajdować się lampa nad stołem?

Najlepiej, aby wybrany przez nas model posiadał regulowaną wysokość. Pamiętajmy o tym, aby światło lampy padało na całą powierzchnię stołu. Jeżeli jego szerokość wynosi do 120 centymetrów, lampę należy zawiesić 50 centymetrów nad stołem. W przypadku większej szerokości stołu, zalecane jest, aby lampę umieścić w odległości 80 centymetrów – podpowiada specjalista z firmy lampy.pl.

lampa nad stół kuchenny

Lampa nad stół – jaka moc żarówki?

Lampa nad stół w jadalni pełni funkcję oświetlenia centralnego. Niezwykle ważne jest zatem równomierne oświetlenie blatu stołu. Musimy pamiętać również o tym, aby zainstalowana przez nas lampa nie oślepiała osób siedzących przy stole. Jej blask powinien być nieco rozproszony i niezbyt mocny. W tym celu wybierane są najczęściej lampy o kloszach skierowanych w dół lub też szklane oprawy z mlecznymi żarówkami, które emitują bardzo delikatne światło.

Do oświetlenia stołu można zastosować tak naprawdę dowolne źródło światła – mogą to być zarówno energooszczędne diody typu LED, jak i kompaktowe świetlówki. Warto pamiętać o tym, że żarówki halogenowe emitują dużo ciepła i nie będą raczej dobrym rozwiązaniem w przypadku lamp umieszczonych nisko nad stołem. Jeżeli natomiast zależy nam na tym, aby móc swobodnie kontrolować natężenie padającego światła, warto pomyśleć o zainstalowaniu ściemniacza, który pozwoli na regulację mocy żarówki – wyjaśnia specjalista z firmy lampy.pl.

Lampa jadalniana a kształt stołu

Lampa nad stołem w jadalni powinna mieścić się symetrycznie względem środka blatu. Jeżeli posiadamy stół okrągły, warto umieścić w centralnym punkcie lampę w okrągłym kształcie. W przypadku stołu kwadratowego lub prostokątnego, doskonale sprawdzą się mniejsze lampy umieszczone nad nimi w jednym ciągu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również tak zwane świetlówki liniowe. Stół razem z zamontowanym nad nim oświetleniem można śmiało potraktować jako swego rodzaju granicę wydzielającą kuchenną oraz jadalnianą część pomieszczenia.

Umieszczenie lampy nad stołem sprawia, że jadalnia nabiera niepowtarzalnego charakteru i klimatu. Odpowiednio dobrane i zamontowane oświetlenie nie tylko ładnie się prezentuje, ale przede wszystkim umożliwia nam swobodne i komfortowe korzystania z tego rodzaju przestrzeni.

1 komentarz
mIs
12 marca 2019, 11:40
0/0

Fajna ława i stół ze zdjęcia.

Dołącz do dyskusji