mebleportal
5 5 54

Listwa schodowa – czy rzeczywiście jest niezbędna?

Listwa schodowa – czy rzeczywiście jest niezbędna?

Schody łączące piętra (ale nie tylko) są przede wszystkim funkcjonalne, ale mogą być także ozdobą naszego domu bądź wielopoziomowego mieszkania. To jeden z tych dużych elementów, który jest niezbędny, ale również bardzo kosztowny. Warto jednak wykorzystać potencjał schodów i sprawić, że wizualnie będą cieszyć oko. Aby przedłużyć trwałość materiałów i zadbać o bezpieczeństwo domowników, potrzebny jest jeszcze jeden element – listwa schodowa. Czy rzeczywiście jest niezbędna i warto ją kupić?

Listwy schodowe – do czego służą?

Aby odpowiednio zabezpieczyć schody i wzmocnić ich trwałość – warto zastosować profile schodowe, które wcale nie okazują się zbędnym wydatkiem. Dla osób projektujących wnętrza stanowią natomiast element pełniący funkcję dodatkowej ozdoby. Listwy na schody mogą być jednocześnie funkcjonalne, jak i bardzo ładne.

Profile schodowe dostępne są w różnych wariantach, dlatego wybór jest znacznie prostszy i łatwiej znaleźć takie listwy do schodów, które będą kolorystycznie pasować do całego wnętrza. Ostatecznie – jest to tylko dopełnienie i element wykańczający, który nie powinien odznaczać się na tle schodów. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy to nasza koncepcja jest zupełnie inna i z większą odwagą podchodzimy do kwestii aranżacji wnętrz. Aby zobaczyć przykładowe modele listew, wystarczy zajrzeć na stronę: https://listwy.online/listwy-schodowe/.

Kątownik schodowy zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wilgocią, która może pojawić się na łączeniach. Ze względu na wykorzystanie naprawdę trwałych materiałów profil schodowy przyjmuje na siebie cały ciężar uderzenia i zabezpiecza przed pęknięciem materiału znajdującego się pod spodem.

Właściwości antypoślizgowe listwy schodowej

W przypadku niektórych materiałów warto zwrócić uwagę na to, czy wybierane zabezpieczenie posiada właściwości antypoślizgowe. Jest to ważne szczególnie wtedy, jeżeli na schodach pojawiają się płytki. Listwy antypoślizgowe na schody wzmacniają bezpieczeństwo użytkowania. Możemy zastosować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – wszędzie tam, gdzie pojawia się możliwość wystąpienia śliskich powierzchni.

Listwy antypoślizgowe na schody zewnętrzne są odporne na warunki atmosferyczne. W tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na materiał i wybrać ten, który nie koroduje. Nakładki schodowe mogą być wykonane z różnych tworzyw, jednak najczęściej odradza się te wykonane z plastiku, ponieważ posiadają najmniej właściwości niezbędnych przy tak dużej eksploatacji.

Kątowniki na schody – jakie wybrać?

Aktualnie dostępne rozwiązania pozwalają znaleźć idealne nakładki schodowe, które będą doskonale służyć przez wiele lat. Rezygnacja z wersji wykonanych z tworzywa sztucznego może okazać się na dłuższą metę naprawdę dobrym pomysłem – jeżeli chcemy uniknąć niespodziewanych wydatków, lepiej jest wybierać modele znacznie trwalsze. Tutaj oszczędność nie jest wskazana.

Tworzywo sztuczne może szybko żółknąć lub znacząco zmienić kolor – a dzieje się tak nie tylko w przypadku listwy stosowanej we wnętrzach. Plastik nie jest odporny na uszkodzenia tak bardzo, jak wybierany bardzo często metal. Dlatego niezależnie, czy wybieramy listwy schodowe do paneli, czy listwy schodowe do płytek – dobrze jest rozważyć wariant aluminiowy bądź stalowy: znacznie solidniejszy i częściej polecany.

Różnica między stalą a aluminium jest dosyć wyraźna. Obie listwy cieszą się dużą popularnością i są bardzo często wybierane do wykończenia wnętrza, natomiast posiadają nieco odmienne właściwości, dlatego ich przeznaczenie bywa nieco różne. Przykładowo – jeżeli jest nam potrzebna listwa schodowa do płytek znajdujących się na zewnątrz budynku, lepiej jest wybrać aluminium, które ma większą odporność na korozję.

Jednak gdy listwa do paneli na schody znajduje się wewnątrz budynku, z powodzeniem można szukać wśród oferty stalowych elementów, które doskonale chronią podłogę przed deformacją. Przed zakupem warto więc dokładnie przyjrzeć się warunkom, na jakie będzie narażona nowa listwa schodowa do paneli.

Dołącz do dyskusji