mebleportal
5 5 46

Łóżko z baldachimem – czy to dobry pomysł?

Łóżko z baldachimem – czy to dobry pomysł?

Chcesz wyróżnić swoją sypialnię i dodać jej oryginalnego wyrazu? Jednym ze sposobów jest wymiana standardowego łóżka na model z baldachimem. Baldachim podkreśli intymny i zaciszny charakter sypialni oraz wprowadzi do niej szczyptę tajemniczości. Jest on przede wszystkim  ozdobą wnętrza, ale ma również praktyczne zastosowanie. Jakie? Tego dowiecie się z naszego artykułu. 

Tradycyjny baldachim był przenośną lub stałą osłoną w kształcie daszka, wykonaną z tkaniny lub bardziej solidnego materiału, np. drewna. Kojarzony jest on z luksusowymi wnętrzami i słusznie, ponieważ baldachimy stosowane były m.in. w komnatach królewskich i rozpinane nad tronami. Dzisiaj również możemy wybrać stylizowane i bardzo dekoracyjne łóżko z baldachimem, które wprowadzi do sypialni szczyptę luksusu. Zazwyczaj takie modele wyposażone są w ciężkie zasłony, które po rozłożeniu nie dopuszczają do łóżka światła. Łóżka z baldachimem mogą mieć również lżejszą konstrukcję i posiadać zasłony w formie delikatnych i zwiewnych tkanin.

Łóżko_z_baldachimem3.jpg
 
We współczesnych projektach baldachim występuje w wersji z zasłonami lub składa się z samej ramy, bez materiałowej otuliny. Takie modele sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach. Często mają one formę zupełnie odmienną od tej znanej z pałacowych wnętrz. Łóżka z baldachimem dostępne są bowiem w bardzo wielu stylach, dlatego sprawdzą się niemal w każdej aranżacji. Wykonywane są różnorodnych materiałów, w tym z drewna oraz z kutego metalu. Metalowe łóżka często wyróżniają się dekoracyjną formą.
 
Łóżko_z_baldachimem_5.jpg
Stelaż baldachimu może okalać całe łóżko lub być zamontowany jedynie nad jego wezgłowiem. W drugim przypadku pełni on bardziej rolę dekoracyjną niż funkcjonalną. Wszystkie rodzaje baldachimów: zarówno okrągłe, jak i czterostronne możemy kupić oddzielnie i przymocować bezpośrednio do sufitu lub do stelaża (który także można kupić jako osobny element).  
 
Łóżko z baldachimem może być dodatkowo wzbogacone regałami i półkami – wówczas stanowi wielofunkcyjny mebel. Można odnieść wrażenie, że stanowi ono osobne pomieszczenie w sypialni.

Fot. WESTWING. HOME AND LIVING

óżko_z_baldachimem_8.jpg
Fot. VOX
 

Łóżko z baldachimem – zalety

Baldachim dodaje sypialni romantycznego klimatu. Sprawdzi się on również w pokoju małej dziewczynki, która będzie mogła poczuć się w nim, jak prawdziwa księżniczka. Tkanina otulająca łóżko zapewnia przytulność, pozwala się wyciszyć i lepiej odizolować od świata zewnętrznego. To świetnie rozwiązanie również dla osób, które są wrażliwe na światło i muszą spać w szczelnie zaciemnionym pomieszczeniu. Grube zasłony baldachimu zablokują dopływa światła. Latem tkanina stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed insektami, chociaż wówczas lepiej zdadzą egzamin zwiewne i przepuszczające powietrze materiały, np. tiulem.

 

Polecamy:

 

Łóżko_z_baldachimem2.jpg
 

Łóżko z baldachimem – wady

Łóżko z baldachimem nie sprawdzi się jednak w każdym wnętrzu. Pełny baldachim, którego rama okala całe łóżko, zajmuje więcej przestrzeni. Ponadto materiał baldachimu, jak każda inna tkanina, kumuluje kurz, dlatego wymaga regularnego prania, szczególnie jeżeli otacza łóżko alergika.
 

Łóżko_z_baldachimem.jpg
14.10.2016
2 komentarze
Wiki O
26 maja 2017, 10:21
0/0

Też nad takim się zastanawialiśmy, ale doszliśmy do wniosku, że faktycznie sporo nam to zajmie miejsca. Chyba jednak zdecydujemy sie na to Gant w szarym kolorze w Mebluj Dom. Proste i naprawdę ładne, w dodatku szary kolor będzie doskonałym tłem do kontrastujących ozdób i reszty mebli. Planujemy ją urządzić coś na styl skandynawski

Kami
14 października 2016, 20:12
2/0

Podobają mi się łóżka z baldachimami, ale szkoda, że tyle miejsca zajmują

Dołącz do dyskusji