Fot. Sealy
Podstawa materaca – odpowiednia budowa
Podstawa materaca zbudowana jest z ramy oraz stelaża, które stanowią jeden, zintegrowany element (w odróżnieniu od łóżek, w których ramę oraz stelaż trzeba zakupić osobno). Podstawa tworzy podparcie dla materaca, a tym samym dla całego ciała. Z tego względu powinna być wykonana z trwałych materiałów oraz mieć odpowiednią konstrukcję. Zazwyczaj jest ona zbudowana z drewnianych listew. Ważne, aby były one rozmieszczone w równych, niedużych odległościach. Uzupełnieniem podstawy są nóżki – to jeden z komponentów, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Muszą być one masywne i bardzo dobrze przymocowane do dna podstawy (lepsze są niskie, ale masywne nóżki niż wysokie i smukłe).
- Gwarancja to podstawa – pamiętajmy, że podstawa wykonana nawet z najlepszych materiałów i posiadająca solidną konstrukcję może ulec uszkodzeniu. Zwróćmy zatem uwagę podczas zakupu na okres gwarancji, którym jest objęty produkt (niektórzy producenci zapewniają nawet 10-letnią gwarancję).
Dopasowanie podstawy i materaca
Podstawa jest funkcjonalnym dopełnieniem materaca i jako taka musi z nim współgrać pod względem budowy. Zbyt duża lub za mała względem materaca, zmniejszy komfort korzystania z łóżka.
- Za duża podstawa materaca – wygląda nieestetycznie oraz zabiera dodatkowe miejsce w sypialni.
- Za mała podstawa materaca – sprawia, że krawędzie materaca wystają poza ramę łóżka. Zmniejsza ta walory wizualne mebla, a ponadto jest niebezpieczne, ponieważ pozbawiamy zewnętrzną część materaca podstawy (a tym samym stabilnego podparcia dla ciała).
Podstawa do materaca – dodatkowe funkcje
Głównym zadaniem podstawy jest zapewnienie stabilnego podłoża dla materaca. Niektóre tego rodzaju produktu posiadają jednak dodatkowe udogodnienia, które podnoszą ich funkcjonalność. Przykładem tego jest wbudowany w podstawę pojemnik na pościel. Zapewnia on dodatkową przestrzeń do przechowywania, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich sypialni, w których nie ma miejsca na dużą szafę. Takie rozwiązanie ma jednak minus, ponieważ wymaga każdorazowego zdjęcia pościeli i materac, kiedy chcemy wyjąć lub schować kołdrę czy poduszkę. Sprawdzi się ono zatem przede wszystkim jako składzik na dodatkową, rzadko użytkowaną pościel (np. dla gości).
Raczej na trwałość