mebleportal
5 5 54

Na co zwrócić uwagę wybierając podstawę materaca?

Podczas zakupu łóżka zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na wyborze odpowiedniego materaca. To istotny, jednak nie jedyny komponent mebla, wpływający na komfort snu. Dopełnieniem materaca jest właściwa podstawa, która stanowi dla niego niezbędne podparcie oraz decyduje o stabilności całego łóżka.

Na_co_zwrócić_uwagę_wybierając_podstawę_materaca.jpg
Fot. Sealy 

Podstawa materaca – odpowiednia budowa

Podstawa materaca zbudowana jest z ramy oraz stelaża, które stanowią jeden, zintegrowany element (w odróżnieniu od łóżek, w których ramę oraz stelaż trzeba zakupić osobno). Podstawa tworzy podparcie dla materaca, a tym samym dla całego ciała. Z tego względu powinna być wykonana z trwałych materiałów oraz mieć odpowiednią konstrukcję. Zazwyczaj jest ona zbudowana z drewnianych listew. Ważne, aby były one rozmieszczone w równych, niedużych  odległościach. Uzupełnieniem podstawy są nóżki – to jeden z komponentów, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Muszą być one masywne i bardzo dobrze przymocowane do dna podstawy (lepsze są niskie, ale masywne nóżki niż wysokie i smukłe).  

  • Gwarancja to podstawa – pamiętajmy, że podstawa wykonana nawet z najlepszych materiałów i posiadająca solidną konstrukcję może ulec uszkodzeniu. Zwróćmy zatem uwagę podczas zakupu na okres gwarancji, którym jest objęty produkt (niektórzy producenci zapewniają nawet 10-letnią gwarancję). 

 

Dopasowanie podstawy i materaca

Podstawa jest funkcjonalnym dopełnieniem materaca i jako taka musi z nim współgrać pod względem budowy. Zbyt duża lub za mała względem materaca, zmniejszy komfort korzystania z łóżka.

  • Za duża podstawa materaca – wygląda nieestetycznie oraz zabiera dodatkowe miejsce w sypialni.
  • Za mała podstawa materaca – sprawia, że krawędzie materaca wystają poza ramę łóżka. Zmniejsza ta walory wizualne mebla, a ponadto jest niebezpieczne, ponieważ pozbawiamy zewnętrzną część materaca podstawy (a tym samym stabilnego podparcia dla ciała).
Podstawa materaca powinna współgrać z nim również wizualnie. Najładniejszy efekt osiągniemy, jeżeli te dwa elementy będą miały podobną kolorystykę oraz wykończenie (np. pikowane). Dzięki temu łóżko zyska elegancki, jednolity wygląd. Będzie prezentować się estetycznie, nawet wówczas, kiedy nie zostanie przykryte narzutą. Przykładem dopasowanych do siebie komponentów łóżka są m.in. drewniana podstawa materaca Sealy i materace tego samego producenta. 

Podstawa do materaca – dodatkowe funkcje

Głównym zadaniem podstawy jest zapewnienie stabilnego podłoża dla materaca. Niektóre tego rodzaju produktu posiadają jednak dodatkowe udogodnienia, które podnoszą ich funkcjonalność. Przykładem tego jest wbudowany w podstawę pojemnik na pościel. Zapewnia on dodatkową przestrzeń do przechowywania, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich sypialni, w których nie ma miejsca na dużą szafę. Takie rozwiązanie ma jednak minus, ponieważ wymaga każdorazowego zdjęcia pościeli i materac, kiedy chcemy wyjąć lub schować kołdrę czy poduszkę. Sprawdzi się ono zatem przede wszystkim jako składzik na dodatkową, rzadko użytkowaną pościel (np. dla gości).

1 komentarz
Cd
18 stycznia 2018, 23:41
0/0

Raczej na trwałość

Dołącz do dyskusji