mebleportal
5 5 45

Nowoczesne meble kuchenne – to znaczy jakie?

Nowoczesne meble kuchenne – to znaczy jakie?

Nowoczesne meble kuchenne to połączenie stonowanego wyglądu z zaawansowanymi rozwiązaniami projektowymi. Prosta bryła zabudowy często kryje w sobie wiele innowacyjnych konceptów, które podnoszą jej funkcjonalność oraz ułatwiają codzienne prace kuchenne. Nowoczesne meble kuchenne dają również szerokie możliwości w zakresie doboru materiałów – obok popularnych płyt meblowych i płyt MDF wykorzystywane jest szkło czy beton architektoniczny. Co jeszcze warto wiedzieć o nowoczesnych meblach do kuchni? 

Nowoczesne meble kuchenne – kolory i budowa

We współczesnych aranżacjach wnętrz silny jest trend minimalistyczny, w którym ceniona jest prostota oraz funkcjonalność. Nowoczesne meble kuchenne zazwyczaj charakteryzują się stonowanym wyglądem zarówno pod względem kolorystyki, jak i kształtu.  Budowa mebli ma ściśle odpowiadać roli, jaką pełnią i sprzyjać codziennej pracy. W związku z tym projektanci stawiają na proste brył. Natomiast najbardziej popularnym kolorem  nowoczesnych mebli jest biel. Biel występuje zarówno w pojedynkę, jak i w zestawieniach z czernią, drewnem lub drewnianym fornirem. Inne cenione kolory to szarości i beże.

Nowoczesne meble kuchenne często mają połyskującą powierzchnię, którą uzyskują za sprawą lakieru lub maty akrylowej. Lśniące fronty dodają kuchni eleganckiego charakteru i optycznie powiększają wnętrze. Zauważalne jest jednak stopniowe odejście od kuchni w połysku na rzecz realizacji w macie lub półmacie. Dzięki matowym frontom kuchnia zyskuje wyważony i bardziej przytulny charakter.

Nowoczesne-meble-kuchenne-7.jpg
Fot. Kuchnia z linii Trend Lack i Soft Lack w macie, Nolte Küchen

W nowoczesnych meblach kuchennych często rezygnuje się z tradycyjnych uchwytów relingowych lub gałek na rzecz uchwytów frezowanych lub systemów wspomagania otwierania. W pierwszym przypadku ważny jest kształt frezowanie, jego głębokość i kąt nachylenia. Zbyt płytkie lub źle wyprofilowane wgłębienie może bowiem znacząco utrudniać otwieranie frontów.

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem są systemy wspomagania otwierania, które umożliwiają otworzenie frontów poprzez ich delikatne naciśnięcie. Do wyboru mamy:

  • wspomaganie mechaniczne – fronty otwierają się i zamykają po ich lekkim dociśnięciu,
  • wspomaganie elektryczne – fronty szafek otwierają się po delikatnym naciśnięciu i ponownie zamykają się po przyciśnięciu włącznika zamontowanego przy korpusie.

Systemy te pozwalają zachować jednolity wygląd zabudowy, jednak są najbardziej kosztowne. 

Nowoczesne-meble-kuchenne-2.jpg
Fot. System elektrycznego wspomagania otwierania SERVO-DRIVE, BLUM

Nowoczesne meble kuchenne – z jakich materiałów?

Nowoczesne meble kuchenne są wykonywane z różnorodnych materiałów, w tym najbardziej popularnych, takich jak drewno, płyta meblowa czy płyta MDF. Jednak, w odróżnieniu od mebli klasycznych, w projektach nowoczesnych kuchni często wykorzystuje się bardziej oryginalne i nietuzinkowe materiały, jak np.
​​

  • beton architektoniczny,
  • szkło Lacoble,
  • szklane panele z grafikami.

Nowoczesne-meble-kuchenne-4.jpg
Fot. Blat z betonu architektonicznego, Morgan & Moller 

W nowoczesnych kuchniach swoje zastosowanie znajduje również kamień. Materiał ten zazwyczaj kojarzy się z aranżacjami klasycznymi, rustykalnymi czy w stylu angielskim, jednak różnorodność jego odmian i sposobów wykończenia pozwala łatwo dostosować go do wyglądu kuchni nowoczesnej. Jasne marmury o szarym użyleniu (np. Bianco Carrara i Calacatta) lub ciemne granity (np. Nero Marquina) będą eleganckim i wysmakowanym dopełnieniem nowoczesnych mebli. W kuchniach utrzymanych w bardzo minimalistycznym stylu sprawdzą się natomiast blaty wykonane z konglomeratu kwarcowego (np. Technistone), który może mieć całkowicie jednolitą powierzchnię. Podobny efekt zapewnia materiał ceramiczny Lapitec o wyglądzie polerowanego kamienia. Oba materiały łączą w sobie właściwości kamienia z monochromatycznym, surowym wyglądem nowoczesnych blatów.

Nowoczesne-meble-kuchenne-5.jpg

Wyposażenie nowoczesnych mebli kuchennych

Nowoczesne meble kuchenne to także wysokiej jakości wyposażenie wewnętrzne oraz zaawansowane rozwiązania projektowe. Systemy organizacji wewnętrznej umożliwiają optymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz zabudowy i pomagają utrzymać w jej obrębie porządek. Różnorodne podzielniki i wkłady sprawiają, że każda rzecz ma swoje ustalone miejsce. Przykładem tego są rozwiązania stosowane w meblach niemieckiego producenta mebli kuchennych na wymiar, firmy Nolte Küchen. Systemy organizacji wewnętrzne od Nolte pozwalają optymalnie zagospodarować przestrzeń zabudowy kuchennej i sprawiają, że zapasy, naczynia i inne przedmioty mają swoje ustalone miejsce. Podzielniki i wkłady dostępne są w różnorodnej gamie kolorystycznej (metaliczne tworzywo sztuczne, lity buk, wenge), dzięki czemu nowoczesne meble kuchenne są równie estetyczne wewnątrz, co na zewnątrz.

Nowoczesne-meble-kuchenne-jpg
Fot. Systemy organizacji wewnętrznej, Nolte Küchen

Oprócz funkcjonalnych podzielników i wkładów Nolte oferuje jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania: wnętrze zabudowy może być tak zaprojektowane, aby można było w niej schować takie sprzęty jak elektryczna krajalnica, toster czy waga – dzięki temu blat roboczy pozostaje pusty, a kuchnia zachowuje uporządkowany i nowoczesny wygląd.

Nowoczesne-meble-kuchenne-3.jpg
Fot. Nolte Küchen

Dołącz do dyskusji