mebleportal
5 5 50

O czym należy pamiętać urządzając garderobę?

O czym należy pamiętać urządzając garderobę?

Fot. www.beautifulhome.com.au

Garderoba zaprojektowana w sposób przemyślany może bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie. Kiedyś uważana za pomieszczenie zbyteczne, luksusowe, teraz coraz częściej znajduje swoje miejsce w naszych domach. Jak urządzić ją funkcjonalnie?

Zasadność istnienia garderoby jest niepodważalna, niby można się bez niej obyć, jednak warto pomyśleć o korzyściach z jej posiadania. Nie trzeba wygospodarować wcale wiele miejsca, aby stworzyć garderobę. W garderobie wszystkie ubrania, buty i dodatki, a nawet pudełka na kapelusze znajdą właściwe im miejsce; nie trzeba już borykać się z problemem gdzie umieścić nowy sweter, tak aby nie wyrzucać starego, który tak lubicie, swobodnie wiszące sukienki już więcej nie będą się gniotły. W większych garderobach znajdzie się miejsce na deskę do prasowania, kosz na brudne rzeczy i przestrzeń do przymierzania ubrań oraz toaletka.

Gdzie?

Warto wygospodarować kawałek miejsca z sypialni albo korytarza, aby stworzyć wygodną garderobę. Idealnie nadają się ku temu wszelkie wnęki i załamania ścian, wykusze na poddaszu, miejsca zaciemnione, z dala od okien. W domach jednorodzinnych dodatkową, większą garderobę można urządzić na strychach albo w piwnicach, gdzie przechowuje się rzeczy rzadziej noszone, albo niepotrzebne w danym sezonie. Garderoba może być pomieszczeniem osobistym, ale równie dobrze posłuży całej rodzinie; może być łącznikiem między dwiema sypialniami – rodziców i dziecięcą, a może też stanowić przejście do łazienki.

garderoba

Wielkość?

Na małą garderobę nie trzeba dużo miejsca, może być to wnęka w ścianie z przesuwnymi drzwiami, albo część szerokiego korytarza. 70 cm to odległość wystarczająca, by móc swobodnie poruszać się i przeglądać ubrania. Minimalna przestrzeń na garderobę powinna mieć ok. 2m2, lecz już dużo wygodniejsza będzie o powierzchni 2,5m2, natomiast optymalna to 4m2. Należy myśleć przyszłościowo i budować garderoby większe, ponieważ zazwyczaj przybywa ubrań niż ich ubywa. Wysokość szaf w garderobie wynosić powinna od 150 do 180 cm, dzięki temu z łatwością powiesicie w nich długie płaszcze i sukienki, 35-40 cm to głębokość półek odpowiednia dla przechowywania poskładanych ubrań.

garderoba

Wyposażenie

Jeśli garderoba jest zamykana to nie wymaga szaf z drzwiami, jeśli nie jest, drzwi będą konieczne aby uchronić ubrania przed kurzem i światłem, a także ze względów estetycznych. Planowanie rozkładu i wyposażenia garderoby najlepiej zacząć od segregacji rzeczy, które posiadacie. Łatwiej wtedy zorientować się czy potrzeba więcej przestrzeni na długie ubrania wiszące, czy więcej jest takich, które wymagają półek albo szuflad. Producenci oferują wiele szaf i modułów do wyposażenia garderoby – są tam półki na ubrania, szuflady na biżuterię i dodatki, specjalne półki na buty, relingi na paski, wieszaki na przymierzane ubrania, wieszaki na spodnie i krawaty, druciane kosze. Większe garderoby wyposażyć można w toaletkę, miejsce i deskę do prasowania, schowek na odkurzacz.

garderoba

Projektując garderobę należy pamiętać o odpowiedniej jej wentylacji. Nie można dopuścić by to pomieszczenie uległo zawilgoceniu, sprzyjającemu rozwojowi grzybów i pleśni. Jeśli garderoba posiada okno, powinno być ono przesłonięte, ponieważ światło słoneczne powoduje płowienie ubrań. Ważne jest też właściwe oświetlenie, najlepiej rozproszone i jasne, w półkach i szafkach można zamontować niewielkie reflektory LEDowe.

kas

Dołącz do dyskusji