mebleportal
5 5 48

Płyta drewniana do samodzielnego montażu mebli

Płyta drewniana do samodzielnego montażu mebli

Meble można zakupić w wersji gotowej lub do samodzielnego złożenia. Jest jeszcze inna opcja – możesz zdecydować się na płyty meblowe, dzięki którym stworzysz niemal każdą konstrukcję na wymiar, od prostego stolika do bardziej skomplikowanej komody. Do wyboru masz płyty drewniane oraz drewnopochodne. Co warto o nich wiedzieć?

Drewno jest jednym z najstarszych, a jednocześnie najbardziej znanym i najczęściej stosowanym materiałem budowlanym. Spotkać go można nie tylko jako element wykończenia domu, ale też jest elementem konstrukcyjnym. Nie wspominając, że to właśnie z niego wykonane są meble. Jednak dziś wybór wyposażenia drewnianego nie jest tak oczywisty, bo obok gotowych mebli z drewna dostępne są również meble z materiałów drewnopochodnych. Możesz też zdecydować się na inny wariant, a mianowicie samodzielny montaż mebli z użyciem płyt meblowych. Wprawdzie ten ostatni sposób wymaga chęci i czasu, ale ma swoje zalety.

Jakie są rodzaje płyt meblowych?

Moda na ekologię i recykling, a także chęć zyskania niepowtarzalnego wnętrza sprawiły, że coraz częściej decydujemy się na tworzenie własnych mebli czy innych rozwiązań w domu. Co bardziej uzdolnieni majsterkowicze sięgają po stare meble lub materiały odpadowe i nadają im drugie życie. Inni decydują się na nowe materiały typu płyty meblowe, z których pomocą mogą stworzyć nawet niecodzienne wyposażenie.

Na rynku spotkasz dwa rodzaje płyt drewnianych do montażu czy produkcji mebli, mianowicie płyty z litego drewna, w tym płyty warstwowe klejone z drewna litego, oraz drewnopochodne. Te drugie dzielimy na płyty wiórowe, płyty sklejki, płyty OSB, płyty pilśniowe i paździerzowe. Są również płyty mieszane, jak wiórowo-paździerzowe czy wiórowo-cementowe.

Do budowy mebli jako bazę wykorzystuje się najczęściej płyty meblowe wiórowe i MDF (płyta pilśniowa półtwarda o średniej gęstości). Natomiast przy cieńszych elementach, jak tył regału czy komody, stosowane są płyty pilśniowe i HDF (płyta pilśniowa o dużej twardości i podwyższonej gęstości). Dodajmy, że dostępne są też płyty laminowane, które są płytami wiórowymi uszlachetnionymi poprzez nałożenie papieru dekoracyjnego i nadanie odpowiedniej struktury. Przykładem są tu płyty Egger, które stosuje się do produkcji własnych mebli, a także jako element wykończenia wnętrza. Oprócz tego dostępne są również płyty wiórowe foliowane i fornirowane.

Co możesz zrobić z płyt drewnianych?

Zaletą płyt drewnianych do samodzielnego montażu mebli jest to, że z ich pomocą możesz stworzyć prawie każdy mebel na wymiar oraz uzyskać dowolną formę – od nowoczesnej przez klasyczną po futurystyczną. Są lekkie, estetyczne i ekologiczne. Dodatkowo możesz je dowolnie wykończyć, w zależności od potrzeb, pokrywając okleinami czy fornirami albo też zastosować płyty wiórowe laminowane. Dzięki temu nawet tak prosta rzecz, jak zwykła płyta meblowa, może zachwycać designem.

W praktyce, aby stworzyć dowolny mebel, wystarczy pomysł, odpowiednia płyta (tu warto odnotować, że płyty meblowe dostępne są na wymiar), elementy dodatkowe, jak deski, sklejka oraz kantówka. Z płyt meblowych możesz wykonać komodę, półki, szafkę, biurko, regał, szafę, stolik na kawę, krzesło, a nawet przesuwne drzwi. Z płyt wiórowych wykonuje się również rozmaite przepierzenia, wydziela strefy w pomieszczeniach, tworząc ścianki działowe.

Płyty meblowe pozwalają stworzyć samodzielnie np. meble kuchenne

Ważny jest jednak odpowiedni dobór materiału. Tak na przykład płyty OSB przeznaczone są do najprostszych mebli ze względu na strukturę materiału i fakt, że są sztywne, czyli oporne na zginanie, a przy tym bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast płyta drewniana klejona z drewna litego sprawdzi się przy montażu mebli kuchennych, drzwi, parapetów, a nawet schodów i okiennic. Płytę pilśniowe MDF można wykorzystać do zrobienia mebli kuchennych i łazienkowych, ponieważ wykazują niską podatność na wilgoć.

Warto dodać, że płyty można wykorzystać nie tylko do mebli, ale też jako fragmenty lub całe ściany. W domu takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład w kuchni – wtedy płyta meblowa umieszczona jest najczęściej nad blatem i tworzy z meblami kuchennymi spójną całość. Pamiętaj przy tym, że jej zadaniem tutaj jest nie tylko estetyka, ale też ochrona ściany; ponadto bardzo ważny jest dobór materiału – nie powinien być łatwopalny, jeśli w kuchni korzystasz z kuchenki gazowej. Płyty drewniane lub drewnopochodne możesz też zamontować w salonie, na przykład na ścianie, gdzie masz sprzęt RTV. Plusem takiego rozwiązania jest to, że pod płytą meblową łatwo ukryjesz instalacje elektryczne i kable.

Gdzie kupić płyty meblowe na wymiar?

Meble wykonane z płyt wypierają meble drewniane, na dodatek powszechne są meble do samodzielnego montażu, kiedy to samemu trzeba dopasować i złożyć elementy dostarczone w pudłach. Z czego wynika popularność płyt meblowych? Przemawia za tym przede wszystkim cena. Masowa produkcja mebli z płyt sprawia, że są tańsze i dostępne właściwie od ręki. Na dodatek mają dobre parametry, a w kwestii estetyki nie ustępują meblom drewnianym.

Jeśli chodzi o ich dostępność, to bez problemu w sklepach budowlanych, marketach czy sklepach online znajdziesz płyty drewniane lub drewnopochodne, akcesoria meblowe i inne elementy niezbędne do montażu własnego mebla. Złożenie zamówienia w takim punkcie jest niezwykle proste. W marketach budowlanych wystarczy zakupić stosowny produkt, a następnie udać się do punktu stolarskiego, gdzie pracownicy przycinają płyty pod podane wymiary. Co więcej, mają do tego odpowiedni sprzęt i przeszkolenie, zatem dopasują płytę z dokładnością co do milimetra. W niektórych sklepach internetowych jest dostępna opcja typu „zamów cięcie na wymiar”, gdzie wystarczy podać wymiary i od razu dostaniesz płytę w wymaganym rozmiarze.

Pamiętaj o tym, że krawędzie płyt meblowych są niewykończone, zatem powinieneś dopasować do nich również obrzeża – w sklepie bez problemu znajdziesz samoprzylepne obrzeża dopasowane kolorystycznie i stylistycznie, np. z zarysem słojów drewna. Pomyśl także o zaślepkach, aby zamaskować łby śrub i wkrętów.

 

Dołącz do dyskusji