mebleportal
5 5 60

Projekty domów na wąską działkę – czy są praktyczne?

Projekty domów na wąską działkę – czy są praktyczne?

Wąska i płytka działka budzi uzasadnione wątpliwości co do tego, czy powinno się na niej stawiać dom. Dom, który z założenia powinien charakteryzować się komfortem użytkowania nieporównywalnie większym, niż ściśnięte mieszkanie w bloku. Jak okaże się poniżej, obecnie te obawy są bezpodstawne.

Jak postawić ładny dom na wąskiej działce?

Ponieważ działka, której wymiary możemy określić w kategoriach “wąska” czy “płytka” to powszechnie występujący wśród inwestorów problem, projektanci firm specjalizujących się w dystrybucji projektów domów nie pominęli rzecz jasna również tej kategorii. Dzięki temu na rynku dostępna jest prawdziwa mnogość modeli nawet na działki do 15 m. Klasyczne rozwiązania mieszają się z nowoczesnym designem oraz całą gamą różnorodnych układów pomieszczeń, liczby kondygnacji czy dodatkowych elementów. Wszystko to sprawia, że na wąskiej działce można postawić bardzo ładny dom. Problem z szerokością da się obejść na wiele sposobów. Najczęściej stawia się na kilka kondygnacji. Innym popularnym rozwiązaniem jest budowa obiektu o dużej długości. W ten sposób kompensuje się pewne niedostatki, a całość może przybrać naprawdę zadowalające rozmiary. Z kolei inwestorzy, którym aż tak mocno nie zależy na przestrzeni, do dyspozycji dostają projekty domów proporcjonalnych, ale o drobniejszej konstrukcji, odznaczające się niewątpliwie walorami wizualnymi.

Co należy brać pod uwagę podczas wyboru projektu?

Wybierając projekt domu na wąską działkę, przede wszystkim trzeba, rzecz jasna, wziąć pod uwagę jej wymiary. W tej kategorii nawet kilka metrów może zrobić kolosalną różnicę. Innym aspektem jest ustalenie potrzebnej powierzchni. W momencie, gdy chcemy cieszyć się dużym obszarem użytkowym, zainteresują nas domy mniej proporcjonalne (wiele kondygnacji, duża długość) niż w przypadku ładnego domku dla jednej lub dwóch osób. Tutaj znajdziesz pomocne informacje https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. W  pierwszym wypadku warto zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi warunków zabudowy – czasem wybudowanie obiektu o pożądanej wysokości może być niemożliwe. Oprócz tego, z racji na mnogość dostępnych rozwiązań dobrze zwrócić uwagę na energooszczędność, zastosowane materiały, dach (który może umożliwiać aranżację poddasza użytkowego) czy zastosowane do wykończenia surowce, a także pomyśleć o ogrodzie i garażu. Bardzo istotny jest również zaplanowany układ pomieszczeń.

Jakie projekty małych domów oferują architekci?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, z całą pewnością nie można powiedzieć, że architekci traktują tę kategorię po macoszemu. Oczywiście potencjalne wymiary działki nieco ograniczają możliwości twórcze, jednak wciąż zazwyczaj do wyboru jest przynajmniej tysiąc wysokiej klasy projektów. Są to głównie domy jednorodzinne, choć nie tylko. Kategoria obejmują także takie obiekty jak szeregowce czy bliźniaki, domki letniskowe oraz budynki gospodarcze i usługowe. Pod względem designu, usatysfakcjonowani będą zarówno zwolennicy klasycznej architektury, jak i entuzjaści modernizmu. Różne zwieńczenia i wykorzystane materiały konstrukcyjne czy wykończeniowe sprawiają, że nawet bardzo wymagający inwestor znajdzie dla siebie niejedną atrakcyjną pozycję.

Jak wyglądają projekty domów na wąską działkę do 15m?

Dobrym przykładem, który odzwierciedla wszystko, o czym powiedzieliśmy do tej pory, jest dom na wąską działkę do 15 m. Z racji tak ograniczonej przestrzeni musi się odznaczać bardzo precyzyjnie dopracowanym układem pomieszczeń, by mieszkańcy mogli cieszyć się pełnym komfortem użytkowania. Jest tak w rzeczy samej, np. tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. W przypadku obiektów tego typu, projektanci najczęściej zamiast standardowego rozdzielania strefy dziennej i nocnej komunikacją i pomieszczeniami uzupełniającymi, stawiają na ciąg pomieszczeń, gdzie na końcu znajduje się pokój dzienny. Jest to optymalny sposób na wykorzystanie wąskiej bryły, z jaką mamy do czynienia w tym przypadku. Pomimo ograniczenia, cechą charakterystyczną takich wnętrz jest i bardzo duża funkcjonalność, która wynika z kompaktowości całego budynku.

1 komentarz
matjas
26 kwietnia 2019, 11:45
1/0

chyba trzeba w spadku dostac taka waska dzialke, kto by z wlasnej woli chcial sie gniezdzic na 15 m?

Dołącz do dyskusji