mebleportal
5 5 62

Renowacja mebli drewnianych – tchnij nowe życie w stary mebel

Renowacja mebli drewnianych – tchnij nowe życie w stary mebel

Meble drewniane to doskonałe rozwiązanie do każdego rodzaju wnętrz. Zachwycają solidnością, trwałością i wyglądem, który zależy od sposobu wykończenia. Wprowadzają do pomieszczenia unikalny nastrój. Nic dziwnego – w końcu dla wielu są synonimem elegancji oraz luksusu. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się odnawianie mebli drewnianych. To niedrogi i prosty sposób na odświeżenie aranżacji naszego domu lub mieszkania. Renowacja obejmuje głównie usuwanie wszelkich ubytków, rys i odbarwień, które pojawiają się na naszych meblach podczas codziennego użytkowania. Jak odnowić meble drewniane? Jakie narzędzia będą nam potrzebne? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Od czego zacząć odnawianie starych mebli?

Proces renowacji mebli drewnianych, choć nie jest skomplikowany, pochłania wiele czasu. Warto więc szczegółowo zaplanować zakres prac, by uniknąć niepotrzebnego chaosu i stresu. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć oraz czy będzie on pasował do naszej aranżacji wnętrz. Jeśli brak nam pomysłów możemy sięgnąć po czasopisma o wystroju pomieszczeń lub przejrzeć strony internetowe – z pewnością znajdziemy tam wiele inspiracji. Kiedy określimy już styl mebli, jaki chcemy uzyskać, należy zdiagnozować ich stan. Mowa tu o zidentyfikowaniu wszelkich rys, ubytków, rozklejeń oraz odbarwień. Dzięki temu będziemy wiedzieć, po jakie produkty i narzędzia sięgnąć wybierając się na zakupy do marketu budowlanego.

Przed przystąpieniem do renowacji konieczne jest dokładne oczyszczenie mebla z wszelkich zanieczyszczeń oraz tłustych plam. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest rozkręcić mebel i każdą część starannie umyć za pomocą wody z mydłem bądź użyć specjalnego preparatu do drewna. Niezwykle istotnym elementem jest przygotowanie miejsca pracy. Najlepiej urządzić je na świeżym powietrzu, w garażu lub w piwnicy. Pamiętajmy, że temperatura nie powinna być zbyt niska. Najlepiej, gdy będzie oscylowała w granicach 15-20 stopni Celsjusza. Stanowisko pracy powinno być na tyle duże, by móc się swobodnie poruszać i podnosić meble. Podłoże należy zabezpieczyć starymi gazetami oraz folią.

 

Jakie materiały i narzędzia będą niezbędne do renowacji mebli drewnianych?

Kiedy określimy stan mebli drewnianych, należy wybrać odpowiednie materiały i narzędzia, które umożliwią nam dalszą pracę. Ilość produktów zależy od tego, w jakim stopniu mebel wymaga odnowy oraz jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Podstawą dobrze wykonanej renowacji jest odpowiednie przygotowanie drewna. Do tego celu potrzebna będzie nam dobra szlifierka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli szlifierek. Szlifierka mimośrodowa idealnie sprawdzi się do czyszczenia powierzchni wklęsłych i wypukłych, a oscylacyjna przeznaczona jest do powierzchni płaskich oraz narożników. Przydatny może okazać się papier ścierny (szlifowanie ręczne). Podstawą są również okulary i maska ochronna.

Do wypełniania ubytków w meblach drewnianych potrzebna będzie masa szpachlowa. Występuje ona w wielu kolorach, przez co łatwo dopasować ją do barwy mebla. Do nakładania masy szpachlowej potrzebna będzie szpachelka. Przyda się także impregnat, który nie tylko uwydatni piękno drewna, ale również zabezpieczy je przed uszkodzeniem. Jeśli planujemy malowanie mebli warto zaopatrzyć się w grunt bądź podkład, który zwiększy przyczepność farby. Do dekoracyjnego barwienia drewna warto wybrać bejcę. Wprawdzie zmieni ona jego kolor, ale uwydatni słoje. W przypadku, gdy zdecydujemy się na takie rozwiązanie należy także dokupić lakier. Mamy także możliwość kupna lakierobejcy, która łączy ze sobą te dwa rozwiązania. Oczywiście do malowania niezastąpione będą pędzle i wałki o różnej wielkości. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę, warto postawić na wysokiej jakości agregaty malarskie https://agregatymalarskie.pl/kat/festool/.

 

odnawianie starych mebli

Jak w szybki sposób odnowić stare meble drewniane?

Krok 1 – przygotowanie powierzchni

Renowacja starych mebli to prosty, aczkolwiek dość złożony proces. Wymaga wykonania wielu czynności. Pierwszą z nich jest przygotowanie powierzchni do renowacji. Starą farbę należy usunąć za pomocą szlifierki. Jeśli chcemy wyeksponować naturalne słoje, powłokę malarską musimy zeszlifować bardzo dokładnie. Natomiast, jeśli mebel będzie pokrywany nową warstwą farby, wystarczy pozbyć się jej w miejscach, gdzie nieestetycznie odstaje. Jeśli niekoniecznie chcemy inwestować w szlifierkę równie dobrze czynność tą możemy wykonać za pomocą papieru ściernego. Pyłu i kurzu najlepiej pozbyć się za pomocą odkurzacza. Warto odkurzyć też sąsiednie powierzchnie – wówczas zyskamy pewność, że zanieczyszczenia nie opadną i nie przedostaną się na powierzchnię mebla.

 

Krok 2 – szpachlowanie

Drewniane meble są trwałe i solidne, jednak jak każdy przedmiot w naszym domu, czasem ulegają zużyciu. Często na ich powierzchni powstają głębokie rysy oraz wyszczerbienia. Na szczęście z pomocą przychodzi masa szpachlowa, która pozwala na szybkie i niemal niewidoczne wypełnienie ubytków. Jak to zrobić? Niewielką ilość produktu należy nabrać na szpachelkę, a następnie umieścić ją w otworach. Po dokładnym wyschnięciu masy ponownie należy wyszlifować całą powierzchnię, dzięki czemu będzie idealnie gładka. Po zakończeniu pracy należy dokładnie oczyścić mebel.

 

Krok 3 – konserwowanie i malowanie mebli drewnianych

Ostateczny wygląd drewnianych mebli zależy od naszego gustu i upodobań. Jeśli chcemy pozostawić drewno w naturalnej wersji i jednocześnie podkreślić jego strukturę, wystarczy pomalować mebel bejcą i zabezpieczyć lakierem bądź użyć lakierobejcy. Natomiast, jeśli chcemy nadać im nowoczesnego wyglądu warto pomalować stare meble na modny kolor. Wybór farb do drewna jest nieograniczony. Pamiętajmy jednak, by odrestaurowany mebel wpisywał się w aranżację wnętrz. Do malowania warto wybrać dobrej jakości, kryjące farby. Najlepiej sprawdza się farba kredowa lub akrylowa. Już jedna lub dwie warstwy pozwolą osiągnąć zadowalający efekt. Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że przed nałożeniem kolejnej warstwy, poprzednia musi dokładnie wyschnąć. Malować możemy za pomocą pędzla lub agregatu malarskiego. Warto dodać, że wysokiej jakości farba tworzy na powierzchni mebli warstwę ochronną, która zabezpiecza przed uszkodzeniem. Do konserwacji wyposażenia możemy użyć impregnatu bądź oleju do drewna.

 

Czy odnawianie mebli drewnianych się opłaca?

Podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie inwestorzy jest, czy renowacja mebli drewnianych się opłaca? Odpowiedź jest jedna – oczywiście, że tak, choć wszystko zależy od wymagań i potrzeb inwestorów. Odnawianie drewnianych mebli możemy przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług fachowca. W tym pierwszym przypadku należy doliczyć koszty zakupu potrzebnych materiałów i narzędzi. Szlifierka to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Za masę szpachlową, bazę i grunt zapłacimy od 30 do 50 zł. Najwięcej kosztów pochłaniają farby oraz środki konserwujące. Ilość potrzebnych materiałów zależy od zakresu prac. Jeśli poddajemy renowacji mały mebel całe przedsięwzięcie może nas wynieść ok. 300-400 zł. Odnowienie całego zestawu mebli będzie o wiele kosztowniejsze.

 

Podsumowanie

Meble drewniane goszczą we wnętrzach od wieków. Wykonywane są najczęściej z litego drewna. Ujmują nade wszystko pięknem i ponadczasowym stylem. Starzenie się drewna jest nieuniknione. Na skutek długotrwałego użytkowania powierzchnia mebla może ulec zniszczeniu. Wiele osób decyduje się odnowić stare meble, by mogły posłużyć jeszcze wiele lat. Od czego zacząć odnawianie mebli? Na początek konieczne będzie oszacowanie stanu zestawu i wygospodarowanie miejsca do pracy. Kolejny krok to wybór narzędzi i materiałów, niezbędnych do wykonania renowacji. Przystępując do odnawiania powierzchni mebla najpierw powinniśmy go dokładnie wyszlifować, a następnie usunąć zanieczyszczenia. Ubytki wypełniamy masą szpachlową. W zależności od upodobań mebel możemy pozostawić w naturalnym kolorze bądź go przemalować, co pozwala całkowicie odmienić wygląd aranżacji.

 

Dołącz do dyskusji