mebleportal
5 5 57

Rolety rzymskie czy zasłony, czyli co wybrać do salonu?

Rolety rzymskie czy zasłony, czyli co wybrać do salonu?

Aranżacja salonu ma bardzo duże znaczenie w kontekście urządzania całego mieszkania lub domu. To właśnie w salonie często toczy się życie rodzinne, odbywają się spotkania z przyjaciółmi. Salon jest także miejscem, gdzie można wypoczywać po całym dniu pracy, spędzać czas z rodziną i oglądać filmy lub słuchać muzyki. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór wszystkich elementów stylistycznych.

Rolety rzymskie – czym są?

Rolety rzymskie są alternatywą dla tradycyjnych zasłon lub nowoczesnych rolet. Od kilku lat rolety rzymskie cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są one kompromisem między miękkim ułożeniem zasłony i bardzo funkcjonalną roletą. Oczywiście warto dodać, że rolety rzymskie steruje się za pomocą mechanizmu, który zapewnia możliwość podciągania i zaciągania tej dekoracji. Właśnie dlatego w ciągu dnia zwinięta roleta rzymska tworzy piękną i dekoracyjną falbanę, natomiast wieczorem wystarczy zwinąć roletę rzymską, aby prezentowała się jak tradycyjna zasłona. W ten sposób możliwe jest zasłonięcie okna całkowicie w momencie, gdy jest zbyt duże nasilenie światła słonecznego lub konieczne jest zasłonięcie się przed spojrzeniami innych mieszkańców lub przechodniów. Szeroki wybór rolet rzymskich można znaleźć na stronie: https://alena-firany.pl/rolety-rzymskie.html

Warto zaznaczyć, że roleta rzymska nie jest tym samym co tzw. roleta dzień-noc, ponieważ ten pierwszy rodzaj umożliwia stworzenie pięknej dekoracji, zgodnej ze stylistyką wnętrza natomiast roleta dzień-noc pełni przede wszystkim funkcje praktyczne. Roletę rzymską można połączyć z ażurowymi lub żakardowymi firankami, dzięki czemu uzyskane zostanie wrażenie klasycznego wystroju.

Rolety rzymskie, czy zasłony do salonu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepiej wybrać zasłony, czy rolety rzymskie do salonu. Przede wszystkim znaczenie mają upodobania oraz estetyka wnętrza. Dodatkowo warto kierować się funkcjonalnością i tutaj zdecydowanie lepiej wypadają rolety rzymskie. Jeśli chodzi o funkcje praktyczne, to w przypadku zasłon nie ma możliwości przesłonięcia tylko części okna, na przykład tylko górnej części szyby. W przypadku, gdy po południu w salonie jest bardzo mocne promieniowanie słoneczne, może robić się gorąco. Ma to szczególne znaczenie w mieszkaniach bez klimatyzacji. W takiej sytuacji dobrze przesłonić tylko część okna, a pozostawić fragment, przez który będzie wpadać światło. Takie zastosowanie mają właśnie rolety rzymskie. Zasłony lepiej sprawdzą się z kolei w przypadku tych osób, którym przeszkadza pustka po bokach okna, ponieważ są przyzwyczajone do zasłon. Jeśli chodzi o funkcją ozdobną, estetyczną, to wiele zależy od miejsca w salonie i potrzeb mieszkańców. Zasłony można dopasować kolorystycznie i stylistycznie do aranżacji wnętrza i są one bardziej klasycznym i uniwersalnym elementem wystroju. Warto jednak przemyśleć kwestię wolnego miejsca. Przykładowo zasłony od sufitu po podłogę mogą nie być funkcjonalne, ponieważ zasłonią kaloryfer pod oknem oraz sprawią, że w małym pomieszczeniu powstanie wrażenie ciasnoty. Rolety rzymskie zdecydowanie zajmują mniej miejsca, ponieważ do ich uszycia wykorzystuje się stosunkowo niewielką ilość materiału. Najlepiej sprawdzą się więc one w takich pomieszczeniach, gdzie w pobliżu okien stoją meble, kwiaty lub usytuowany jest kaloryfer. Zarówno zasłony do salonu, jak i rolety rzymskie, to dobry wybór, chociaż to drugie rozwiązanie jest nieco bardziej funkcjonalne. Warto pamiętać o tym, że bez względu na wybór konkretnego rodzaju aranżacji okiennej, należy dopasować ją pod względem stylistycznym do całości salonu.

Dołącz do dyskusji