mebleportal
5 5 69

Sprawdzone pomysły na urządzenie małego salonu z aneksem kuchennym

Sprawdzone pomysły na urządzenie małego salonu z aneksem kuchennym

Wydawać się może, że mały salon z aneksem kuchennym stwarza ograniczone możliwości urządzania – nic bardziej mylnego!

Miejsca do przechowywania

Jeśli dysponujemy stosunkowo niewielką przestrzenią, warto zagospodarować ją w stu procentach. Aneks kuchenny wcale nie musi dawać bardziej ograniczonych możliwości niż kuchnia, wszystko zależy od odpowiedniego urządzenia. Istotne jest, aby stworzyć sobie sporo miejsca do przechowywania – w ten sposób uda nam się w możliwie dużym stopniu zachować przestrzeń na blatach, a aneks stanie się bardziej funkcjonalny. Dobrym sposobem jest zamówienie mebli na wymiar – w nowoczesnych kuchniach zabudowanie szafkami aż po sam sufit jak najbardziej się broni. W małej przestrzeni można też wykorzystać mobilną wyspę. Jest to dodatkowa szafka, którą możemy wysunąć – w razie potrzeby staje się ona kuchenną wyspą, przy której bez problemu zjemy posiłek czy też, którą wykorzystamy jako dodatkowy blat. Drugim wariantem tej opcji jest zamontowanie półwyspu na stałe, który będzie stwarzać granicę między salonem a kuchnią.

Optyczne zwiększanie przestrzeni

W małych przestrzeniach można wykorzystać różne sposoby, na ich optyczne zwiększenie. W przypadku aneksu kuchennego warto pomyśleć o meblach wykonanych z płyt PVC – płyty te mają charakterystyczny połysk, dając przez to poczucie lekkości i większej przestrzeni. Dobrym trikiem jest także powieszenie dużego lustra w salonie, który sprawi, że pokój stanie się optycznie większy. Kolejnym sposobem jest zdecydowanie się na jasną, nieprzytłaczającą kolorystykę. Jeśli jesteśmy na etapie poszukiwania mieszkania i planujemy mały metraż, szukajmy lokalu, w którym okna będą na wysokość całej ściany – to również sprawi, że nasz salon będzie po urządzeniu sprawiał wrażenie większego.

Strefa wypoczynkowa

Planując strefę wypoczynkową w salonie, postarajmy się możliwie oddzielić ją od kuchni, chociażby dzięki odległości pomiędzy tymi dwoma przestrzeniami. W małych pomieszczeniach może dobrze sprawdzić się rozkładana, narożna kanapa – będzie ona idealnym punktem spotkań, jeśli nasza kuchnia nie przewiduje miejsca, które może służyć jako jadalnia. Ponadto, taka kanapa, jeśli wybierzemy rozkładaną wersję, będzie idealna w mieszkaniach takich jak kawalerki.

Oddzielenie przestrzeni

A co, jeśli w naszym mieszkaniu aneks nie jest wyraźnie oddzielony ścianą od pokoju? Żeby zaakcentować rozdział tych dwóch przestrzeni warto wykorzystać ściany i podłogi – na przykład przestrzeń kuchenną zróżnicować kaflami na podłodze lub ceramicznymi płytkami na ścianach. Funkcję ścianki działowej mogą też pełnić półki – świetnie sprawdzi się regał otwarty z obu stron. Możemy też zdecydować się na bardziej ekstrawaganckie rozwiązanie i na ścianie salonu umieścić fototapetę – ostatnio coraz więcej osób decyduje się na taką dekorację mieszkania, dzięki czemu naprawdę jest w czym wybierać.

Urządzenie salonu z aneksem kuchennym to niełatwa sprawa, ponieważ na jednej przestrzeni należy wydzielić dwa odrębne „pomieszczenia”, które będą się od siebie odróżniać, jednocześnie harmonizując. Warto jednak dobrze zaprojektować takie mieszkanie – nie musi być ono wcale mniej funkcjonalne czy designerskie. Wystarczy kilka sprawdzonych trików.

Jeżeli szukasz małego mieszkania we Wrocławiu, to koniecznie sprawdź ofertę Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Znajdziesz tam mieszkania w atrakcyjnej cenie o powierzchni od 39m2.

1 komentarz
Witaly
28 marca 2019, 15:07
0/0

Mam i osobiście nie polecam aneksu 🙁 Dla mnie hałas i zapachy dyskwalifikują. Lepsza już malutka kuchnia ale byle by była oddzielna. To moje zdanie. Wiem, że dużo osób ma sobie chwalą. Ja nie zdecydowałbym się drugi raz.

Dołącz do dyskusji