mebleportal
5 5 44

Sprężyny czy piana – materace na dobry sen

W przysłowiu „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” jest wiele prawdy. Porzucając jego metaforyczną warstwę, zostawiając na chwilę w spokoju pościele, poduszki i prześcieradła, warto zastanowić się na jakim materacu śpimy. O tym na co zwracać uwagę przy wyborze materaca, jaki wybrać, by się wyspać, jakich błędów unikać mówi p. Julia Badura z firmy BEDS

Sprężyny_czy_piana_materace_na_dobry_sen_7.jpg
Fot. BEDS

Od czego powinniśmy zacząć wybierać materac? Co brać pod uwagę?

p. J. Badura: Materac to element całego łóżka, z którym nasze ciało ma bezpośredni kontakt, dlatego należy dołożyć starań, aby był wygodny i posłużył nam przez kilka dobrych lat, a nie był inwestycją na kilka miesięcy.
Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór stelaża z regulacją, to nie możemy kupić materaca sprężynowego, ponieważ podczas regulacji może on ulec zniszczeniu. W tym przypadku sprawdzą się materace piankowe. Jednak najistotniejszą kwestią jest dobór materaca do głębokości łóżka. Oto kilka rad:

  • materac powinien zagłębiać się w ramie łóżka na minimum 3 cm;
  • idealnie jest, gdy materac zagłębia się w ramie na głębokość 30-70% całej swojej wysokości;
  • materac powinien wystawać ponad ramę łóżka na wysokość ok. 4-10 cm.

sprężyny_czy_piana_materace_na_dobry_sen_4.jpg
Fot. Łóżko VINCI, BEDS 

Ważna jest także waga przyszłych użytkowników. Osobom cięższym polecane są materace wzmacniane, o mniejszej elastyczności. Oczywiście materac dobieramy rozmiarem do zakupionego łóżka. Pamiętać należy, że podany wymiar łóżka, np.: 160×200 cm jest wymiarem pod materac, a nie rzeczywistym wymiarem mebla.
 
Jakie są podstawowe rodzaje materacy dostępnych na rynku – czym się różnią i komu są dedykowane? Jakie są przedziały cenowe?
 
p. J. Badura: Sprężynowe i piankowe to podstawowe rodzaje materacy. Obecnego wypełnienia sprężynami nie należy mylić z trzeszczącymi materacami sprzed lat. Teraz, materace ze sprężynami zwane są kieszeniowymi. Charakteryzują się dużą ilością sprężyn (260 spr./m2), a każda umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszonce. Sprężyny nie są ze sobą bezpośrednio połączone. Dzięki takiej konstrukcji materac uzyskuje punktową elastyczność, dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Materac ten jest idealny dla dwóch osób śpiących na jednym dużym materacu, ponieważ zmiana ułożenia ciała jednej osoby nie powoduje poruszenia całego materaca.

Sprężyny_czy_piana_materace_na_dobry_sen_2.jpg
Fot. Materac kieszniowy ANDAL, BEDS 

Równie chętnie wybierane są materace z pianki termo- i wysokoelastycznej.

  • Pianka termoelastyczna „reaguje” na ciężar ciała – uginając się pod jego wpływem, a także na temperaturę (stają się bardziej miękkie pod wpływem ciepła). Te specyficzne właściwości sprawiają, że materac doskonale dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa i optymalnie podpiera ciało w pozycji leżącej.

Sprężyny_czy_piana_materace_na_dobry_sen_3.jpg
Fot. Materac kieszeniowy LEMON Visco z wkładem z pianki termoelastycznej, BEDS 
 

  • Pianka wysokoelastyczna uwzględnia fizjologiczny kształt kręgosłupa, zapewnia mocne podparcie części lędźwiowej i łagodne podparcie części biodrowej oraz barkowej. Dzięki temu nie odczuwamy nadmiernego ucisku, który prowadzi do dyskomfortu i zmusza nas do ciągłej zmiany pozycji.

Sprężyny_czy_piana_materace_na_dobry_sen.jpg
Fot. Materac wysokoelastyczny CORTANI z wkładem z pianki wysokoelastycznej, BEDS 

Każdy rodzaj materaca ma modele z niższej i najwyższej półki. Cena materaca zależy od jego konstrukcji, wykorzystanych materiałów, technologii oraz rozmiaru. Pamiętać należy, że za dobrej jakości materac dwuosobowy, przyjdzie nam zapłacić ok. 2000 zł. Taki materac to inwestycja na lata, która jest gwarancją komfortowego wypoczynku i przyjemnego snu.
 
Na co szczególnie powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze? Jakie często popełniamy błędy?
 
p. J. Badura: Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze materaca jest sięganie po pierwszy lepszy model. Pamiętać należy, że cena dobrego materaca jest kwotą, która łączy w sobie wiedzę specjalistów z zakresu fizjoterapii, wysoką jakość użytych materiałów oraz gwarancję, że materac w niezmienionym stanie, przetrwa wiele lat. Zatem sięganie po proste konstrukcyjnie materace, które po roku użytkowania odgniotą się i nie zapewnią komfortu jest sporym błędem.
Ponieważ oferta materacy może przyprawić o zawrót głowy, warto zdać się na specjalistę, który po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu dobierze odpowiedni model.

Sprężyny_czy-piana_materace_na_dobry_sen_6.jpg
Fot. Łóżko VINCI, BEDS 
 
Jak używać takiego materaca po zakupie – jak dbać, czy zmieniać strony, na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o eksploatację?

p. J. Badura: Dobry materac może posłużyć przez wiele lat, aby tak się stało, konieczne jest odpowiednie obchodzenie się z nim. Zdejmowany pokrowiec, który można prać umożliwi utrzymanie materaca w higienicznej czystości. Świeżość pokrowca ma znaczący wpływ na jakość snu. Aby materac zachował swój kształt przez długi czas, należy zmieniać jego strony. Zapobiegnie to powstaniu odkształceń. Oczywiście, w przypadku materacy termoelastycznych, które posiadają pianę dopasowującą się do kształtu ciała, pod wpływem jego ciepła, zmiana stron nie jest wskazana.

Dołącz do dyskusji