mebleportal
5 5 47

Wybieramy oświetlenie do nowoczesnego wnętrza

Wybieramy oświetlenie do nowoczesnego wnętrza

Nowoczesny wystrój wnętrz cieszy się współcześnie dużą popularnością. Czasem są to aranżacje zawierające cechy wyłącznie tego stylu, kiedy indziej łączące w sobie domieszki różnych stylów. Jego najważniejsze cechy to funkcjonalność, minimalizm i przestronność. Taki wystrój, choć pozbawiony licznych elementów dekoracyjnych i bogatych zdobień może być elegancki i podobać się użytkownikom. Jego urok tkwi w prostej formie, która podąża za funkcją.

Nowoczesne wnętrza w projektowanym domu lub mieszkaniu to zazwyczaj pomieszczenia wielofunkcyjne, w których dominują gładkie powierzchnie i nieskomplikowane formy. Cechy tego stylu doskonale odzwierciedla utrzymane w tej stylistyce oświetlenie, które, choć skromne, jest niewątpliwą ozdobą wnętrza. Nowoczesne lampy cechują się dużą różnorodnością. Niekiedy są bardzo minimalistyczne i niemal niewidoczne dla użytkowników, innym razem przykuwają uwagę swoimi gabarytami oraz formą. Postaramy się pokrótce scharakteryzować kilka z nich.

Reflektory na szynoprzewodach

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się lampy montowane na szynoprzewodach. Są to reflektory, które doskonale doświetlają wnętrze i dają możliwość regulacji kąta padania światła. Co więcej, można zmienić ich lokalizację, co znacznie poprawia funkcjonalność wnętrza. Ich ogromną zaletą jest możliwość usytuowania źródła światła w miejscu, do którego nie zostały doprowadzone przewody elektryczne. Reflektory na szynoprzewodach bardzo chętnie wprowadzane są też do pomieszczeń w stylu industrialnym i innych aranżowanych współcześnie pomieszczeń. Ich przykład znajdziemy na stronie https://lampy.it/.

Oprawy wpustowe

We wnętrzach, w których liczy się prostota i minimalizm nie mogło zabraknąć takiego rozwiązania, jak oprawy wpuszczane w sufit. Nieduże, ukryte w podwieszanym suficie oczka lub większe wpustowe oprawy doskonale sprawdzają się tam, gdzie oświetlenie ma pozostać niemal niewidoczne. „Ukryte” w ten sposób przed oczami użytkowników dyskretnie oświetlają wnętrze i nie zabierają cennej przestrzeni. Doskonale sprawdzają się w małych wnętrzach, które chcemy optycznie powiększyć, ale także całkiem dużych pomieszczeniach, takich jak salon, kuchnia, czy sala konferencyjna. Ich atutem jest minimalistyczny, ale elegancki wygląd. We wnętrzach rzadko montowane są pojedynczo. Najczęściej znajdują zastosowanie do budowy większych instalacji świetlnych. Właśnie w tej formie mogą stanowić we wnętrzu oświetlenie ogólne lub znaleźć zastosowanie jako oświetlenie uzupełniające.

Lampy o wyszukanych formach

Jednak nowoczesne oświetlenie nie zawsze musi pozostać skromne i minimalistyczne. Producenci oferują też lampy, które zwracają uwagę swoją formą i wielkością. Najczęściej są to oprawy wiszące przeznaczone do montażu w pomieszczeniach o charakterze reprezentacyjnym. Nie mają bogatych zdobień, czy licznych elementów dekoracyjnych, ale wyróżniają się formą. Czasem jest to kilka dużych, nakładających się na siebie okręgów, innym razem kwadratów albo jeszcze innych kształtów. Ważną rolę odgrywa tu geometria, podobnie zresztą jak świat roślin i zwierząt, który nierzadko staje się inspiracją dla producentów opraw oświetleniowych.

Nowoczesne oświetlenie zazwyczaj skromne i minimalistyczne może też zaskakiwać formą i stanowić we wnętrzu najważniejszy element dekoracyjny. Jest niezwykle istotną częścią nowoczesnych aranżacji, wpływającą na funkcjonalność i wygląd pomieszczenia.

Dołącz do dyskusji