mebleportal
5 5 35

Zmiana układu ścianek działowych

Zmiana układu ścianek działowych

Czy zmiana układu ścianek działowych może przysparzać problemy? Nie powinno tak być. Ścianki działowe należą do lekkich konstrukcji, rozdzielających poszczególne pomieszczenia domu. Nie tworzą one elementów konstrukcyjnych budynków, bowiem nie stanowią ich części nośnych. Z tej przyczyny można w razie potrzeby zmienić ich położenie, zgodnie z naszą koncepcją architektoniczną.

Jest to tym łatwiejsze, że nie wymaga żadnego pozwolenia na budowę, ponieważ nie wpływa na samą konstrukcję budynku i nie zmienia jego parametrów. Każde przesunięcie, postawienie nowej ścianki lub wyburzenie istniejącej wiąże się jedynie ze zgłoszeniem tego do właściwego urzędu.

Od czego zacząć planowanie zmianę układu ścianek działowych?

Powinno się wziąć pod uwagę, że ewentualna planowana przez nas budowa ścianki działowej zależy w dużej mierze od rodzaju stropu. Niektóre ścianki mogą nadmiernie go obciążać, a to może zagrozić całej konstrukcji budynku. Trzeba zatem mieć świadomość jaki rodzaj ścianki działowej jest wskazany przy konkretnym typie stropu. W zasadzie łatwiej jest dodać nową ściankę, niż wyburzyć istniejącą i to nie tyle z uwagi na trudność samej operacji wyburzania, co na skutki i konsekwencje dla budynku, jakie czasem mogą nastąpić. Stawianie ściany działowej wymaga od nas rozeznania w zakresie roli, jaka będzie jej narzucona.

Jaka jest funkcja ścianki działowej?

Podstawową jej funkcją zawsze będzie podział przestrzeni użytkowej budynku. Jednak musimy wziąć pod uwagę konkretne, dodatkowe parametry ściany, takie jak jej własna nośność (związana z potrzebą wykorzystania miejsca na ścianie na powieszenie różnych przedmiotów), osłona wyciszająca (izolacja dźwiękowa ma znaczenie, gdy zabudowana przestrzeń ma stanowić miejsce do spania lub pokój do pracy). Trwałość jest ważna – ścianka ma stać się trwałym elementem architektury.

Czytaj również: Jak odróżnić ścianę działową od nośnej?

Dzięki określeniu dokładnego przeznaczenia naszej ścianki, będziemy mogli w o wiele łatwiejszy i bardziej precyzyjny sposób dobrać właściwy materiał oraz technikę jej wykonania. W zasadzie możemy w dość prosty sposób wykonać potrzebną ściankę. Przy czym istnieją tu dwa sposoby jej wykonania. Pierwszy, najbardziej powszechny, zakłada zrobienie jej już miejscu przeznaczenia. Drugi sprowadza się do wcześniejszego przygotowania konstrukcji ścianki, którą w następnej kolejności montujemy we właściwym miejscu.

Ścianka działowa

Montaż ścianki działowej

Wykonanie ścianki działowej nie będzie nastręczało zbyt wielu trudności. Wymaga jednak precyzyjnego działania i użycia odpowiedniej miarki oraz poziomicy i linki traserskiej. W najczęściej wybieranym wariancie, zakładającym stworzenie ścianki od razu w miejscu jej przeznaczenia, górna i dolna belka zostają przymocowane bezpośrednio do podłogi i sufitu. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością duża dokładność mocowania. Jeśli chodzi o montaż gotowej konstrukcji, to ma on istotną zaletę. Jest po prostu łatwiejszy, z uwagi na możliwość docięcia na odpowiednią długość poszczególnych elementów i zmontowania ich razem, jeszcze przed postawieniem ściany.

Zmiana układu ścianek działowych – od czego zacząć montaż?

Przystępując do przygotowania ściany w przeznaczonym na nią miejscu, należy ustalić przede wszystkim jej położenie na podłodze. Trzeba zaznaczyć przy użyciu linki traserskiej położenie dolnej belki konstrukcyjnej. Potem powinniśmy przybić ją mocno do podłoża w miejscu przebiegania legarów. Kiedy mamy już zamocowaną belkę dolną, zabieramy się za górną. W tym celu zrównujemy ich krawędzie, by za pomocą poziomicy ustawić ją w pionie. Teraz wystarczy już zaznaczyć na suficie wyznaczone w ten sposób miejsce. Kolejną czynnością jest dodanie pionowych słupków pomiędzy belkami i wypełnienie nimi konstrukcji. Później przybijamy trój belkowy narożnik pamiętając, że musi on zachowywać obustronnie właściwy poziom i pion.

Może Cię zainteresować: Wnęki w ścianie. Pomysły, które łączą funkcjonalność i dekoracyjny wygląd!

Wypełnienie ściany działowej

W rezultacie naszej pracy otrzymamy gotową konstrukcję, którą wystarczy uzupełnić spodnimi i zewnętrznymi płytami gipsowo-kartonowymi. Przy łączeniu elementów drewnianej konstrukcji ścianki warto pamiętać, że najmocniejsze połączenie poszczególnych elementów uzyskamy przez wbicie gwoździa w belkę na wylot, przez deskę. Poza tym jest to rozwiązanie prostsze i zajmujące mniej czasu niż próba kątowego wbijania gwoździ. W takim przypadku trudniej jest zachować doskonałą precyzję. Czasem gwóźdź może ominąć centralną powierzchnię belki, w którą miał zostać wbity.

Dołącz do dyskusji