mebleportal
5 5 62

Architekt radzi: różne sposoby ustawienia zabudowy kuchennej

Architekt radzi: różne sposoby ustawienia zabudowy kuchennej

Projektując kuchnię należy dostosować sposób ustawienia mebli i AGD do kształtu pomieszczenia. Pozwoli to stworzyć funkcjonale oraz komfortowe wnętrze, przy jednoczesnym zachowaniu jego atrakcyjnej stylistyki. 

Fot. Studio Projektowe Art&Design Kinga Śliwa

Kuchnia w układzie pojedynczym.

W wąskim pomieszczeniu lub gdy urządzamy kuchnię na jednej ścianie w pokoju pełniącym funkcję jadalni lub salonu, meble i urządzenia AGD powinny być usytuowane w szeregu. Należy zwrócić uwagę na szerokość pomieszczenia, która nie powinna być mniejsza niż 180 cm. Pozwoli to na swobodne poruszanie się dwóch osób oraz wygodne otwierania frontów szafek. Zlewozmywak w tym układzie najlepiej funkcjonuje po środku, natomiast lodówka i płyta grzewcza – po dwóch przeciwległych końcach.

Jeżeli powierzchnia blatu roboczego jest niewystarczająca, należy wybrać lodówkę do zabudowy pod blatem lub niską, wolnostojącą. Oszczędność miejsca daje zastosowanie jednokomorowego zlewozmywaka. Funkcję ociekacza może spełniać druciany koszyk, wkładany do komory zlewu, wyposażony w przegrody na mokre naczynia i sztućce.

Nad kuchenką lub płytą palnikową należy zainstalować odpowiedni wyciąg. W przypadku ograniczenia przestrzeni można wykorzystać płaski, podszafkowy wyciąg z filtrem węglowym. Zamontowana nad nim szafka lub półka będzie stanowić dodatkową przestrzeń na kuchenne przybory.

Architekt_radzi_sposoby_ustawienia_zabudowy_kuchennej.jpg
Fot. Studio Projektowe Art&Design Kinga Śliwa

Większe walory estetyczne posiadają okapy kominowe ze stali nierdzewnej, niekiedy połączonej z elementami ze szkła hartowanego, barwionego lub mlecznego. Urządzenie to może stanowić prawdziwą ozdobę nowoczesnej kuchni, pod warunkiem, że poświęcimy dla niego 60 lub 90 cm długości ściany.

Jeżeli w ciągu utworzonym przez zabudowę kuchenną występuje okno, z powodzeniem można wykorzystać jego dekoracyjne walory. Wyjątkowo korzystnie prezentują się kompozycje roślinne i szklane stojące lub wiszące w oknie. W wysokich wnętrzach, tuż nad framugą okna, warto zaplanować półkę – doskonałe miejsce dla doniczek z bluszczem, którego liście utworzą naturalną zieloną zasłonę.

Przy jednostronnej zabudowie kuchni w wąskim pomieszczeniu, można praktycznie wykorzystać ścianę znajdująca się po przeciwległej stronie ciągu. Dodatkową powierzchnię do przechowywania produktów spożywczych uzyskamy instalując wąskie półki, z kolei składany blat to dobre miejsce do spożywania przekąsek lub porannej kawy.

Układ dwustronny

Meble i urządzenia można umieścić w szeregu wzdłuż dwóch przeciwległych ścian, jeżeli pomiędzy zabudową zostanie zachowana odległość co najmniej 120 centymetrów. Aby zapewnić wygodne wykonywanie czynności w dwustronnym układzie kuchni, zlewozmywak i płytę palnikową należy umieścić w jednym ciągu, natomiast po przeciwległej stronie – lodówkę. W układach tego typu bez problemu znajduje się miejsce na przyścienny aneks jadalniany.

Funkcjonalność niewielkiej kuchni dwustronnej bywa zaburzona przez drzwi. Jeżeli utrudniają one np. otwieranie lodówki, szafek lub użytkowanie blatu kuchennego, należy zastosować drzwi przesuwne. Wykorzystując takie rozwiązanie, trzeba wbudować w ściankę działową tzw. kieszeń, czyli konstrukcję, do której otwierane skrzydło drzwiowe będzie się wsuwało. Alternatywnym, choć mniej efektownym wizualnie rozwiązaniem, są drzwi składane lub harmonijkowe. Bezkolizyjne poruszanie się po kuchni w układzie dwustronnym jest utrudnione wówczas, gdy występują dwie pary drzwi umieszczone naprzeciw siebie. Należy unikać sytuacji, gdy kuchnia jest pomieszczeniem przechodnim.
 
Układ na planie litery L

Architekt_radzi_sposoby_ustawienia_zabudowy_kuchennej_2.jpg
Fot. Studio Projektowe Art&Design Kinga Śliwa

W kuchni zaprojektowanej w takim układzie, urządzenia i meble rozmieszczone są wzdłuż dwóch prostopadłych ścian. Daje to dobre warunki pracy dwóm osobom jednocześnie. Układ jest najbardziej funkcjonalny, gdy szerokość pomieszczenia wynosi co najmniej 270cm. Łatwo wówczas wygospodarować miejsce na niewielki stół. Jeżeli kuchnia jest otwarta na sąsiadujący pokój, jej odpowiednio ukształtowane zakończenie, może stanowić ciekawy element wspólny obydwu pomieszczeń. Taka aranżacja kuchni, poza funkcjonalnością, pozwala połączyć gotowanie i przyrządzanie posiłków z innymi, codziennymi czynnościami.

Przy aranżacji kuchni na planie litery L, należy zwrócić szczególną uwagę na maksymalne wykorzystanie narożnika. Oryginalnym rozwiązaniem jest usytuowanie w narożniku zlewozmywaka, płyty palnikowej lub kuchenki. Narożnik, dzięki odpowiednim akcentom, np. innej kolorystyce podłogi lub ściany, będzie stanowić ozdobę wnętrza.

Architekt_radzi_sposoby_ustawienia_zabudowy_kuchennej_3.jpg
Fot. Studio Projektowe Art&Design Kinga Śliwa

Do zabudowy narożników istnieje kilka rodzajów szafek, odmiennych pod względem kształtu, wielkości i sposobu otwierania drzwi. Meble tego rodzaju funkcjonują często wraz z mechanizmami obrotowymi lub wysuwanymi, pozwalającymi jak najpełniej wykorzystać przestrzeń narożnika. Wśród dostępnych na rynku elementów dużą popularnością cieszą się półki obrotowe w kształcie połowy lub 3/4 koła, nazywane karuzelami. Droższą alternatywę stanowią wysuwane kosze.

Układ kuchni na planie litery U

Jeżeli dysponujemy większym pomieszczeniem, możemy usytuować zabudowę kuchni przy trzech ścianach. Uzyskamy dzięki temu funkcjonalny układ, sprzyjający wygodnej pracy dwóch osób. Zwykle, przy układzie na planie litery U, w łatwy sposób można wygospodarować miejsce spożywania posiłków. Jednym z rozwiązań jest umieszczenie baru z wysokimi stołkami, przy jednej ze ścian lub na granicy otwartych pomieszczeń (układ z tzw. półwyspem). Wyższa zabudowa, sięgająca wysokości 110 – 120 cm, stanowi dobrą zasłonę, gdy chcemy ukryć w kuchni strefę brudnych naczyń lub gotowania, przed spojrzeniami osób w pomieszczeniu sąsiadującym.

Architekt_radzi_sposoby_ustawienia_zabudowy_kuchennej_4.jpg
Fot. Studio Projektowe Art&Design Kinga Śliwa

Kuchnia na planie litery U daje możliwość zastosowania m.in. wysokiej zabudowy nie przedzielonej blatem roboczym. Uzyskana w ten sposób przestrzeń może służyć do przechowywania środków czystości lub jako podręczna spiżarnia. W wysokiej zabudowie słupkowej można usytuować specjalnie zaprojektowany pod tym kątem sprzęt AGD, np. mikrofalę, piekarnik, ekspres do kawy.

Architekt_radzi_sposoby_ustawienia_zabudowy_kuchennej_5.jpg
Fot. Studio Projektowe Art&Design Kinga Śliwa

W zabudowie kuchni na planie litery U występują dwa narożniki. Projektując układ mebli należy przewidzieć kierunki otwierania drzwi szafek i urządzeń, tak aby uniknąć kolizji.

Kuchnia z wyspą

W dużych lub otwartych na salon kuchniach, w łatwy sposób możemy zlokalizować wyspę, która jest odsunięta od zwartego ciągu zabudowy.

W rozwiązaniu wyspowym szczególnie efektownie prezentuje się płyta palnikowa z zawieszonym nad nią okapem. Układ ten należy przewidzieć na etapie wykonywania instalacji wentylacyjnych gazowych lub elektrycznych. Ważne jest wyprowadzenie otworu do okapu w odpowiednim miejscu (pewne możliwości zmian położenia daje podwieszenie sufitu).

Architekt_radzi_sposoby_ustawienia_zabudowy_kuchennej_6.jpg

Architekt_radzi_sposoby_ustawienia_zabudowy_kuchennej_7.jpg  Architekt_radzi_sposoby_ustawienia_zabudowy_kuchennej_8.jpg
Fot. Studio Projektowe Art&Design Kinga Śliwa

Dostatecznie duża wyspa tworzy dodatkową przestrzeń do przechowywania naczyń. Od strony widocznej z pokoju dziennego lub jadalni, warto zamontować przeszklone, podświetlone witryny z zastawą stołową i szkłem. Aby ukryć wykonywanie pewnych czynności w części kuchennej, a jednocześnie wzbogacić wnętrze, można zbudować barek okalający wyspę z jednej lub z dwóch stron.
 
Analizując różne możliwości urządzenia kuchni przekonujemy się, jak szeroki jest ich wachlarz. Przemyślenie własnych potrzeb i odpowiedni projekt kuchni to podstawa do stworzenia perfekcyjnego wnętrza.
  
arch. wnętrz Kinga Śliwa

Studio Projektowe Art&Design Kinga Śliwa
www.kingasliwa.pl

2 komentarze
kaska
26 lipca 2017, 19:32
0/0

Jeżeli w mieszkaniu występuje problem z ustawieniem mebli, bo np. mało jest miejsca, albo nie chcemy jej zagracać to możemy to sobie ułatwić i zastosować zabudowane meble, albo podszafkowe lub wręcz blatowe okapy – okapykuchenne.pl mogą podpowiedzieć jak to zrobić dobrze.

indywidualny
16 listopada 2017, 12:16
0/0

Trzeba wspomnieć, że nie zawsze do dyspozycji jest wyciąg, ponieważ jest wentylacja zbiorcza i nie można zainstalować okapu, musimy się wtedy obejść pochłaniaczem. A tu już indywidualnie dobieramy odpowiednio wydajny okap i wymieniamy filtry co jakiś czas.

Dołącz do dyskusji