mebleportal
5 5 43

Fotel do pracy przy biurku idealnie dobrany

Fotel do pracy przy biurku idealnie dobrany

Dobór fotela biurowego do naszych potrzeb jest bardzo istotnym problemem mającym kluczowe znaczenie nie tylko dla naszej pracy, ale również dla naszego samopoczucia.

Fotel biurowy staje się często narzędziem pracy, gdyż spędzamy w nim po kilka godzin dziennie, wykonując często ważne zadania i podejmując ważkie decyzje. Kilka godzin spędzonych codziennie na niewygodnym krześle, i do tego jeszcze nieergonomicznym, potrafi doprowadzić nasze życie do katastrofy, wywołując nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. Jest to szczególnie ważne dla takich zawodów jak informatycy, graficy komputerowi, sekretarki czy osoby obsługujące serwisy internetowe. Oczywiście prócz nich można wymienić jeszcze kilkaset zawodów, które obecnie wymagają wielogodzinnej bezpośredniej pracy z komputerem. Wielu z nas jednak kieruje się w doborze fotela do pracy tylko względami ekonomicznymi, skutkiem takiego podejścia mogą być: bóle głowy, bóle karku i barków, bóle kręgosłupa, bóle pleców, bóle w okolicach miednicy, bóle kolan, bóle łydek i ud; skutkiem są nerwice i ogromne kłopoty z koncentracją.

Na co musimy zwrócić uwagę przy zakupie fotela do pracy przy biurku?

Po pierwsze twardość fotela –niedobrze jest, kiedy fotel jest zbyt twardy lub zbyt miękki, w pierwszym wypadku twardy fotel wywołuje boleści, w drugim senność i skrzywienie kręgosłupa. Jeśli zdecydujemy się na fotel z coraz częściej stosowanej elastycznej siateczki, uzyskamy dodatkowo idealne dopasowanie do ciała siateczki oraz dobrą cyrkulację powietrza.

Drugą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to regulacja oparcia. Oparcie powinno być regulowane i to w trzech płaszczyznach na wysokość, na głębokość i na kąt nachylenia. W przeciwnym wypadku nasz fotel przysporzy nam kłopotów wynikających z wad kręgosłupa, a więc skoliozy, kifozy lub lordozy; to typowe schorzenia wynikające z nieprawidłowego ułożenia podparcia pleców podczas pracy siedzącej.

Regulacja wysokości fotela – w obecnej dobie większość foteli posiada taką regulację, dobrze żeby nasza regulacja była pneumatyczna, gdyż zapewnia to płynną kontrolę nad dopasowaniem fotela do wysokości stawu kolanowego tak, aby stopy swobodnie opierały się o podłogę.

Regulacja głębokości siedziska – jest to bardzo ważne dla osób znacznie wyższych i znacznie niższych niż przeciętna wzrostu. Jeśli źle dopasujemy tę głębokość, będziemy mieli kłopoty z drętwieniem mięśni związanych z nieprawidłowym obiegiem krwi w organizmie.

Regulacja podłokietników –podłokietniki powinny znajdować się pod kątem prostym do naszego ciała, pozwala to na wygodne korzystanie z nich podczas pracy na komputerze, oraz zapobiega schorzeniom wynikającym z zaburzenia krążenia krwi w kończynach górnych, co skutkuje uczuciem zmęczenia rąk i ramion.

No i wreszcie regulacja zagłówka – zagłówek pozwala nam na chwile odprężenia w pracy i rozluźnienia odcinka szyjnego, co znacznie poprawia komfort pracy.

Jak widać, dobór odpowiedniego fotela to sprawa poważna i wymagająca nieco skupienia, ale dobre narzędzie pracy zapewni nam komfort podczas długich godzin przesiedzianych przed ekranem monitora oraz pozwoli na zakończenie pracy w stosunkowo dobrej formie. Dobry fotel uchroni nas przed wieloma schorzeniami, których możemy się nabawić w ciągu godzin i dni spędzonych w takiej samej pozycji.

Dołącz do dyskusji