mebleportal
5 5 27

Gabinet w stylu klasycznym

Klasyka w wystroju wnętrz niezmiennie cieszy się popularnością i opiera chwilowym modom. Jak urządzić domowy gabinet w stylu klasycznym? O czym należy pamiętać i jakie elementy są najważniejsze w pomieszczeniu biurowym w tym stylu?  

          Gabinet w stylu klasycznym

Styl klasyczny dla tego typu miejsc kojarzy nam się najczęściej z angielską manierą urządzania pomieszczeń klubowych, tymczasem tego typu rozwiązania możliwe są w wielu konfiguracjach i nie każda musi się opierać koniecznie na tapicerowanej kanapce w rogu pokoju oraz meblach w kolorze wiśni. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że styl klasyczny urządzenia takiego miejsca lubi dobrze wykonane oryginalne meble w jasno określonym stylu i do tego najlepiej gdyby stanowiły komplet. Klasyczny styl jest dość kosztowny i wymaga elementów wykonanych z naturalnych materiałów, a więc drewna i skóry. Dobrze, jeśli mamy do tego jakiś dobry piękny dywan. Miejsce takie jest nie tylko miejscem pracy, ale również miejscem przyjmowania klientów, a także partnerów biznesowych, więc powinno być na tyle przestronne, aby mieściło się w nim nie tylko wygodne duże biurko z fotelem, ale również kącik z kanapą, fotelem i stolikiem, przy którym możemy się napić lampki wina lub koniaku.

          Gabinet w stylu klasycznym

Bardzo dobrym tłem dla tego typu atmosfery jest bogata dobrze wyposażona biblioteka oraz kilka grafik lub fotografii na scianach. Możemy również wybrać obraz olejny, który przedstawia scenkę rodzajową, pejzaż lub portret. Przy odpowiednich talentach i wrażliwości właściciela biura-gabinetu  może to także być dzieło abstrakcyjne oprawione w prostą, drewnianą ramę. 

Ściany gabinetu w stylu klasycznym mogą być utrzymane w ciepłych barwach beżu lub brązu, warto również rozważyć wyłożenie pomieszczenia do połowy wysokości ściany boazerią. Naturalne barwy ziemi można złamać kolorami burgunda, wiśni, zieleni lub granatu. Jeśli zdecydujemy się na ciężkie, drewniane meble w ciemnych kolorach zrezygnujmy z intensywnych barwach ścian i ciężkich, klasycznych dodatków aby stylizacja wnętrza nie przytłaczała.   

Jeśli nie potrafimy samodzielnie dobrać tych elementów, można się odwołać do wspomnianego tu wzorca angielskiego pomieszczenia klubowego, ale zainteresowanym można wskazać rozwiązania włoskie, nieco bardziej wyrafinowane, francuskie oparte o klasyczne historyczne wzorce, czy ciężkie, ale za to bardzo solidne niemieckie.

          Gabinet w stylu klasycznym

Na koniec pozostawiamy to, co jest sercem gabinetu, a więc biurko. Klasyczne biurko wykonane z drewna powinno stać centralnie w pokoju i być bardzo dobrze oświetlone. Powinniśmy również i tu starać się dobrać klasyczne, dekoracyjne rozwiązania – lampy stylizowane na tradycyjne w kolorze miedzi lub mosiądzu ze szklanymi lub porcelanowymi osłonkami, ewentualnie metalowymi.

Chociaż wskazane jest jak najdalej idące opanowanie i stonowanie talentów kreatorskich, to jednak możliwe są pewne odchylenia pod warunkiem, iż będą niezwykle delikatne. Styl klasyczny poprzez swój charakter może być bardzo stonowany i może być niezwykle wyrafinowany. Ważne jest aby nie przesadzić z ilością dodatków, ornamentów i ozdobnych dekoracji. Możemy również postawić na jeden bardziej nowoczesny element wystroju pomieszczenia, który doda wnętrzu lekkości i charakteru. Zamiast klasycznego biurka możemy zdecydować się na nowoczesne, wykonane ze szkła. Dodatkiem przełamującym klasyczny styl może być również nowoczesne, wyraziste oświetlenie górne bądź lampa biurowa.


           Gabinet w stylu klasycznym

Tak skomponowana całość powinna wystarczyć na długie lata, i nie powinno się jej zbyt szybko zmieniać, gdyż nawet już zmęczone nieco meble nabierają patyny lat pracy przy nich i zagospodarowują coraz bardziej tradycyjny wystrój i klimat tak pomyślanego gabinetu.

Dołącz do dyskusji