mebleportal
5 5 74

Kolor roku 2018 we wnętrzach. Jak wprowadzić Ultra Violet do aranżacji?

Kolor roku 2018 we wnętrzach. Jak wprowadzić Ultra Violet do aranżacji?

Werdyktem Instytutu Pantone kolorem roku 2018 został Ultra Violet, czyli głęboki fiolet z lekką domieszką błękitu. Po zeszłorocznej zieleni (odcień Greenery) wybór Instytutu już nie zaskakuje, a raczej jest ciekawym przełamaniem dominujących trendów. Jak fiolet, trochę zapomniany przez projektantów wnętrz, możemy wprowadzić do aranżacji?

Kolory roku Instytutu Pantone

Tradycyjnie, pod koniec roku, amerykański Instytut Pantone wybiera kolor, który będzie przewodził przez następne 12 miesięcy. Wybór Instytutu ma swoje odzwierciedlenie  przede wszystkim w design i modzie.

Kolor roku 2018 Instytutu Pantone

Dwa lata temu kolorami roku zostały Rose Quartz  oraz Serenity, czyli – mówiąc najprościej – róż i błękit. W 2017 nastąpił zdecydowany zwrot i tytuł ten przyznano  intensywnej zieleni: Greenery. Greenery miał symbolizować odnowę, odrodzenie, nowy początek i zdrowy styl życia. Cóż,  nie znalazł on wielu zwolenników. Zieleń rzeczywiście pojawiła się w aranżacjach, ale w wersjach bardziej eleganckich: w odcieniach szmaragdowych i butelkowych. Natomiast tegoroczny wybór: Ultra Violet oznacza kreatywność, oryginalność, innowacyjność i indywidualizm. Czy zagości on w naszych wnętrzach? To się okaże, jednak już teraz podpowiadamy, jak możecie wprowadzić go do aranżacji i z czym go łączyć.

Kolor roku 2018 – jak wprowadzić go do wnętrza?

Fiolet nie jest łatwym kolorem – niewiele trzeba, aby zamiast eleganckiego wnętrza stworzyć przytłaczającą i mało gustowną aranżację. Jeżeli nie boicie się eksperymentować i cenicie śmiałe rozwiązania, możecie zastosować go jako kolor bazowy, np. malując nim ściany. Fioletowy total-look? Brzmi odważnie, ale przecież Ultra Violet symbolizuje kreatywność i oryginalność! Pamiętajcie jednak, że przy tak wyrazistym kolorze ścian warto z umiarem dobierać wyposażenie pokoju. Proste formy i neutralne barwy będą wyważonym dopełnieniem fioletu.

Zobacz:

Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie fioletu w formie dodatków i łączenie go z neutralnymi odcienia.  Bardzo ładnie prezentuje się z szarością i bielą. Szare lub białe ściany dopełnione fioletowymi dodatkami czy pojedynczymi meblami pozwolą stworzyć gustowne, ale jednocześnie przyjemne w odbiorze, subtelne wnętrze. Fioletowy fotel czy sofa, jako pojedynczy element, przykują uwagę i wyróżnią aranżację, nie dominując jej.

Fot. ITALIANBARK

Akcenty w odcieniu Ultra Violet możecie z powodzeniem łączyć również z elementami z palety błękitów, zieleni i różu Jeżeli cenicie eleganckie rozwiązania i chcecie stworzyć wyjątkowo stylowe wnętrze, fiolet dopełnijcie czernią. Efekt glamour gwarantowany!

Kolor roku 2018 –  do jakiego stylu pasuje?

Fiolet jest elegancki i odważny. Sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych oraz w stylu glamour. Gorzej będzie się prezentować w rustykalnych aranżacjach. Dlaczego?  Nie występuje on w naturze, dlatego wprowadzenie go do wnętrza o bardzo tradycyjnym, ludowym charakterze będzie złym wyborem.

Kolor roku 2018 - fioletowa sofa

Fiolet, złoto i wyszukane formy – to pomysł na eleganckie wnętrzu z nutą luksusu i glamour. Fot. Boca Do Lobo

 

Kolor roku 2018 - fioletowe dodatki

Biel jako kolor bazowy świetnie sprawdza się, kiedy chcemy zastosować wyraziste dodatki. Fot. Luxe Daily

 

Kolor roku 2018 w stylizowany, wnętrzu

Fiolet i zieleń? Odważne zestawienie, ale wbrew pozorom te dwa kolory pięknie się dopełniają. Kluczem jest wybór odpowiednich odcieni. Fot. Patterns and prosecco

 

Kolor roku 2018 w nowoczesnym wnętrzu

Kolor roku 2018 w nowoczesnym wnętrzu. Fioletowa sofa na tle jasnych ścian przykuwa uwagę, ale jednocześnie wpisuje się w minimalistyczny styl wnętrza. Fot. French by design

 

26.01.2018

2 komentarze
Aldona W
22 marca 2018, 14:54
1/0

Piękny kolor. Mi niedawno udało sie trafić w jagodowymkocie w takim kolorze fajne pufy z pikowaniami. Na tym zakupie zyskałam podwójnie. Mam bardzo wygodne dodatkowe siedziska i doskonałe ożywienie pokoju. Zastanawiam się jeszcze na zakupem u nich takiej pufy ale z oparciem do przedpokoju. Świetnie by wyglądała przy komodzie.

Tomek Domek
24 lutego 2018, 19:04
2/0

Fajne dla odważnych 🙂

Dołącz do dyskusji