mebleportal
5 5 40

Nowoczesne i stylowe fotele w Twoim domu

Nowoczesne i stylowe fotele w Twoim domu

Fot. Designerski fotel bujany Nesta (źródło: www.mebel-partner.pl)

Wygodny fotel w modnym kolorze i o nietuzinkowym kształcie, od kilku sezonów uznawany jest za jeden z elementarnych mebli w salonie lub sypialni. Może on pełnić nie tylko funkcję wypoczynkową, ale również w ciekawy sposób, dzięki oryginalnemu designowi, urozmaicić zaaranżowane przez nas wnętrze. W dostępnej na rynku ofercie mamy wiele modeli do wyboru- od foteli obrotowych, stylowych uszaków, aż po siedziska w stylu vintage na charakterystycznych, drewnianych nogach.

Jaki rodzaj tapicerki wybrać?

Wybór tapicerki fotela ma kluczowe znaczenie, nie tylko jeśli chodzi o jego walory estetyczne, ale również użytkowe. Przed zakupem tego mebla do naszego domu, powinniśmy zastanowić się, kto i z jaką częstotliwością będzie go używał. Wśród najpopularniejszych obić foteli wypoczynkowych znajdują się tkanina i skóra naturalna, a także ekoskóra.

Tkanina to jeden z najczęściej wybieranych typów obicia foteli. Fotele pokryte materiałem, np. bawełną, poliestrem, mikrofibrą czy aksamitem, dają ogromną swobodę i dowolność wyboru, dzięki mnogości dostępnych na rynku kolorów i motywów. Decydując się na fotel pokryty tkaniną, możemy nadać pomieszczeniu ciepłego i przytulnego wyglądu. Należy jednak pamiętać, że tapicerka wykonana z tkaniny, jest podatna na pochłanianie kurzu oraz inne zabrudzenia, dlatego wymaga ona regularnego czyszczenia, nierzadko za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych środków.

Skóra naturalna to materiał uznawany za najdroższy rodzaj obicia mebli tapicerowanych. Jest on elegancki, ekskluzywny i gustowny, odporny na pęknięcia i otarcia, a także łatwy w czyszczeniu. Dodatkową zaletą jest również to, iż przepuszcza powietrze, dzięki czemu korzystnie działa to na sam mebel, ale również na jego użytkowników. Ponadto to materiał obojętny dla alergików. Decydując się na meble skórzane, należy pamiętać o ich regularnej konserwacji za pomocą specjalnych preparatów. Skóra naturalna to materiał podatny na tłuste plamy, które czasem trudno usunąć.

fotel ze skóry

Fot. Fotel Fiord ze skóry naturalnej w ciekawym zestawieniu kolorystycznym (źródło: www.etap-sofa.pl)

Ekoskóra, nazywana również skórą sztuczną, syntetyczną lub skajem, to zdecydowanie tańsza alternatywa dla mebli ze skóry naturalnej. Jej wygląd, a także właściwości potrafią być bardzo zbliżone do materiału, jakim jest naturalna skóra. Przez pierwsze lata użytkowania znacząca różnica między prawdziwą skórą a jej syntetycznym odpowiednikiem, może być niezauważalna, nawet dla znawców tematu. Z czasem jednak ekoskóra zaczyna się kruszyć, rolować i odpadać, zwłaszcza w newralgicznych punktach kanapy czy fotela- na siedziskach i podłokietnikach.

Wygodny fotel- na co zawrócić uwagę przy zakupie?

Chcąc kupić fotel do salonu lub sypialni, pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Prócz waloru estetycznego, który jest jednym z ważniejszych, kiedy chcemy nabyć nowy mebel, istotne jest także kilka innych cech. Fotel wypoczynkowy powinien być przede wszystkim komfortowy, miękki, z dużym, wygodnym, ergonomicznym siedziskiem. Przy wyborze wymarzonego fotela, w którym będziemy mogli zrelaksować się po długim dniu w pracy, istotne jest to, czy posiada on zagłówek, podłokietniki, ale również czy jego ogólny kształt pasuje do naszego wzrostu i postury.

stylowy fotel

Fot. Komplet wypoczynkowy Henry w modnych kolorach (źródło: www.etap-sofa.pl)

Nowoczesne fotele wypoczynkowe do salonu, możemy kupić w wersji standardowej lub rozkładanej. Ponadto wielu producentów oferuje również  stylowe podnóżki, które będą nie tylko modnym elementem dekoracyjnym, ale wpłyną także na komfort korzystania z samego fotela. W nowoczesnych aranżacjach salonów często pojawiają się również tzw. „fotele-bujaki”, nie do końca przypominające fotele bujane naszych dziadków. Wygodne, tapicerowane siedziska, w modnych kolorach, umieszczone są na drewnianych, lekko wygiętych płozach, które po delikatnym bujaniu się- wprawiają fotel w kołyszący ruch.

Kolejną stylową opcją foteli do salonu, są meble inspirowane stylem PRL. Charakterystyczne fotele z drewnianymi nogami i podłokietnikami, których kilkanaście lat temu, wiele osób pozbywało się ze swoich domów, zmieniając wystrój na bardziej nowoczesny- znów są w modzie. Młodzi, polscy producenci chętnie czerpią inspiracje z mebli produkowanych w naszym kraju w latach 70-tych, tworząc własną interpretację stylu vintage.

fotel chierowski

Fot. Słynny Fotel 366-projektu Józefa Chierowskiego, nazywany klasyką PRL-u. Aktualnie przeżywa swój renesans (źródło: www.euforma.pl)

Od kilku sezonów ogromną popularnością cieszą się również fotele typu „uszak”. Ich cechą charakterystyczną są krótkie, drewniane nóżki, szerokie, głębokie siedzisko, a także specyficzne podłokietniki, wygięte na zewnątrz. Jego zaokrąglone oparcie lekko rozszerza się ku górze, tworząc charakterystyczne „uszy”, skąd wziął on swoją nazwę. Fotele tego typu doskonale sprawdzą się w różnych pomieszczeniach w naszym domu- będą się stylowo prezentowały w salonie, bazując na „uszaku” stworzymy także zaciszne miejsce do czytania książek w naszej sypialni, a w pokoju dziecięcym może on stanowić wygodny kącik dla karmiącej mamy.

fotel uszak

Fot. Fotel wypoczynkowy typu „uszak” ze stylowym podnóżkiem (źródło: www.sweethomeshop.pl)

Wybór fotela wypoczynkowego, który będzie łączył komfort, ciekawą estetykę i funkcjonalność, to wymagające zadanie, zwłaszcza, że na rynku dostępna jest niezwykle bogata oferta, mocno zróżnicowana pod względem stylistyki oraz ceny. Warto jednak poczynić taką inwestycję, by przez najbliższe lata cieszyć się z posiadania w salonie lub sypialni- wygodnego i zachwycającego swoim wyglądem fotela.

1 komentarz
Stefa
14 maja 2019, 13:01
0/0

wspomnienia wrocily widząc słynny fotel Chierowskiego tak czesto spotykany niegdyś w wielu polskich domach. pomyśleć, ze masowo sie ich pozbywalismy. jak sie okazuje- niepotrzebnie .moda lubi wracać 🙂

Dołącz do dyskusji