mebleportal
5 5 44

Wąski pokój zaaranżowany na domowe biuro

Wąski pokój zaaranżowany na domowe biuro

Dla wielu osób wąski pokój, to miejsce „wycięte” z użytkowej przestrzeni domowej. Łatwo można to zmienić, urządzając tam biuro. Domowy gabinet nie musi mieć dużego metrażu, a za pomocą kilku sztuczek stanie się funkcjonalny i elegancki. Radzimy, co zrobić, aby podłużny pokój wydawał się bardziej proporcjonalny oraz jak zaaranżować w nim modne i wygodne biuro.

Kilka sposobów na „wydłużenie” i „skrócenie” pokoju

Długi i wąski pokój najłatwiej optycznie skrócić, odpowiednio malując jego ściany, sufit i podłogę. Oto kilka sprawdzonych sposobów:
 

  • Najkrótszą ścianę należy pomalować na ciemny kolor, a boczne utrzymać w jasnej tonacji. Wówczas pomieszczenie będzie sprawiało krótszego niż jest w rzeczywistości. Efekt ten można wzmocnić malując sufit na ten sam ciemny kolor co ścianę. Wtedy pomieszczenie wyda się szersze i bardziej przestronne.
  • Najkrótszą ścianę można pomalować w pasy o  kontrastowych barwach (najlepiej zestawionych na zasadzie: jasny – ciemny). Jeśli nie chcesz pstrokatej ściany, pasy możesz namalować na podłodze. To również optycznie zmienia proporcje pomieszczenia.
  • Najmniejszą ścianę można potraktować również jako obraz. Jej krawędzie wystarczy obrysować grubą obwódką o wyrazistym kolorze, która będzie pełniła rolę ramy.  Wewnątrz natomiast delikatny deseń (kwiat, czy figurę geometryczną). Jest to bardzo modny sposób na skrócenie pomieszczenia zaaranżowanego w nowoczesnym stylu.
Proporcje wnętrza można modelować również za pomocą zastosowania innych zabiegów. Na przykład meble o błyszczących frontach sprawią, że pokój będzie wydawał się bardziej przestronny, ponieważ działają one jak lustro – odbijają wszystko co znajduje się po przeciwnej stronie. Odpowiednie oświetlenie natomiast wpływa zarówno na atmosferę panującą w pokoju jak i na to w jaki sposób postrzegamy przestrzeń. Nastrojowe oświetlenie doskonale pasuje do wąskich wnętrz. Podobnie jak drewniane żaluzje oraz podświetlenie sufitu systemem LED.
 
Wąski pokój zaaranżowany na biuro
 
Aranżacje wąskiego domowego biura

Aby biuro ulokowane w wąskim pomieszczeniu było funkcjonalne jego umeblowanie należy dokładnie przemyśleć. W związku z tym, że w takim pokoju każdy centymetr jest „na wagę złota”, wszystko musi być perfekcyjnie zaplanowane.

Wąskie biuro z oknem ulokowanym na najkrótszej ze ścian to najczęściej spotykana sytacja. Takie pomieszczenie zazwyczaj jest dość ciemne. Lampa zamontowana na wysięgniku dobrze oświetli całe pomieszczenie i sprawdzi się zarówno w roli oświtlenia górnego, jak i dodatkowego oświetlenia biurka. Dzięki temu nie bedzie konieczny zakup dodatkowej lampki a my zyskamy więcej przestrzeni na biurku na akcesoria i inne materiały biurowe. 

Wąski pokój zaaranżowany na biuro  
 
Biel połączona z wyrazistymi kolorami to doskonały pomysł na zaaranżowanie wąskiego domowego biura. Ciemne, poziome pasy na podłodze poszerzą i skrócą pomieszczenie. Jasne meble natomiast doskonale kontrastują z czernią podłogi oraz z intensywną zielenią ścian. 

Wąski pokój zaarnżowany na biuro

 
Dobrym pomysłem jest również umieszczenie ciemnego biurka na tle czarnej najkrótszej ściany. Nad blatem powinny znaleźć się półki również utrzymane w ciemnej tonacji. Jasną, dłuższą ścianę można udekorować nowoczesnym obrazem, który optycznie skróci wnętrze. Czerń kącika z biurkiem wpłynie na to, że optycznie małe domowe biuro stanie się bardziej proporcjonalne.

                       Wąski pokój zaaranżowany na biuro
 
Aby uzyskać efekt pomieszczenia kwadratowego można na trzech ścianach (dwóch bocznych i jednej nad biurkiem) umieścić półki z książkami. Jest to prosty i wygodny sposób na optyczne poszerzenie małego biura. Innym pomysłem jest udekorowanie dłuższej ściany „ciężkimi”, dużymi dekoracjami. Na przykład drewniane motywy żeglarskie dadzą efekt krótszej ściany, a tym samym bardziej przestronnego pokoju.
 
                       Wąski pokój zaaranżowany na biuro

Nawet bardzo wąski pokój można pomysłowo i praktycznie wykorzystać, aranżując w nim biuro. Taki zakątek będzie przydatnym domowym gabinetem, z którego zadowolona będzie cała rodzina. Wąski pokój łatwo wymodelować za pomocą odpowiedniego umalowania i udekorowania ścian. Nie można również zapomnieć o zalecanym oświetleniu oraz o meblach. Wystarczy fantazja i odrobina wysiłku, aby dotąd niepotrzebne pomieszczenie przemieniło się w wygodne domowe biuro. 

Dołącz do dyskusji