mebleportal
5 5 84

Wnęki w ścianie. Pomysły, które łączą funkcjonalność i dekoracyjny wygląd!

Wnęki w ścianie. Pomysły, które łączą funkcjonalność i dekoracyjny wygląd!

Fot. Wnęka w ścianie doskonale sprawdzi się jako ozdobna półka (źródło: www.mulfinger.info)

Wnęka w ścianie dla wielu osób jest problematyczną przestrzenią, zwłaszcza, kiedy chcemy zagospodarować te już istniejące, np. w starszym budownictwie. Coraz chętniej jednak sami decydujemy się na nieregularne konstrukcje ścian, już na etapie projektowania domu. Dają one ogromne możliwości aranżacyjne, wprowadzają do wnętrza dynamikę oraz pozwalają ciekawie i funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń. Sprawdźcie, jak stylowo urządzić wnęki w ścianie.

Wnęki w ścianie- jakie mogą pełnić funkcje?

Kiedy posiadamy już w swoim domu wnękę w ścianie lub chcemy, z pomocą projektanta, zaplanować, by były one obecne w wybranym przez nas miejscu, warto zastanowić się nad ich przeznaczeniem. Wnęki w ścianie pełnią swoje określone funkcje, a ich ostateczny wygląd, wielkość i kształt, są bezpośrednio związane z naszymi potrzebami:

Funkcja organizująca przestrzeń – wnęki znajdujące się w naszym domu mogą stać się samodzielną strefą w większym pomieszczeniu. We wnęce ściennej znajdującej się w salonie, możemy umieścić domową biblioteczkę lub telewizor.  W kuchni natomiast wnęka może stać się miejscem na zamontowanie wygodnego i stylowego siedziska- stanie się ona strefą wypoczynkową i miejscem relaksu, z którego możemy skorzystać w trakcie gotowania.

Funkcja magazynowa – przez długi czas wnękę w ścianie przeznaczano głównie na miejsce, w którym znajdzie się dodatkowa przestrzeń do przechowywania rzeczy. Wciąż jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, dlatego też najczęściej wnęki w ścianie zabudowywane są wysokimi szafami, dającymi dodatkowe miejsce na przechowywanie np. odzieży wierzchniej, odkurzacza czy ozdób świątecznych.

Funkcja dekoracyjna – przy projektowaniu i urządzaniu wnętrz, poświęca się jej coraz więcej uwagi. Wnęka w ścianie może być miejscem, które doskonale wyeksponuje piękny obraz, rzeźbę lub stanie się miejscem dla rodzinnych pamiątek.

Samodzielne zaaranżowanie pojedynczej, istniejącej już wnęki, nie jest zadaniem trudnym czy niemożliwym, zwłaszcza, że przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych, możemy dowolnie wpływać na jej wielkość i kształt. Zdarza się jednak tak, że wnęk w ścianach jest kilka, przez co dezorganizują one układ całego pomieszczenia i sprawiają, że funkcjonalne ustawienie mebli i sprzętów staje się niemożliwe. Warto wtedy skorzystać z usług doświadczonych projektantów, którzy w profesjonalny sposób zaaranżują wnętrze tak, by było ono praktyczne, modne i odpowiadało na nasze potrzeby. Gotowe projekty i wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na stronie www.archido.pl.

Ciekawe pomysły na wnękę w ścianie!

Wnęki w ścianie to coraz częściej spotykany widok, zwłaszcza w tzw. nowym budownictwie, w którym ciekawy design łączy się z praktycznymi rozwiązaniami, ułatwiającymi codzienne użytkowanie danej przestrzeni. Wciąż najczęstszym pomysłem na zaaranżowanie niszy w ścianie, jest zastosowanie zabudowy meblowej, idealnie dopasowanej do rozmiaru zagłębienia w ścianie. W maksymalny sposób wykorzystujemy wtedy dostępną przestrzeń, a także zyskujemy dużo miejsca na przechowywanie rozmaitych przedmiotów. Ponadto- tak zaprojektowana wnęka, pomaga optycznie zatuszować wielkość mebli-trzydrzwiowa szafa, masywne biurko czy wysoki regał, wyglądają dzięki umieszczeniu ich tej lokalizacji, na mniejsze.

Prócz zamaskowania wnęki przy użyciu szafy, niemalże w każdym wnętrzu- salonie, kuchni czy sypialni, możemy ją zaaranżować w oryginalny, ciekawy i funkcjonalny sposób. Poniżej prezentujemy pomysły na zaprojektowanie wnęki w ścianie w różnych pomieszczeniach:

Salon

Wnęka w ścianie, znajdująca się w salonie, może stać się doskonałym miejscem na stworzenie domowej biblioteczki. Przy użyciu wolnostojącego regału bądź pojedynczych półek, możemy w ciekawy sposób uzupełnić niszę, zyskując przy okazji miejsce do przechowywania i ekspozycji naszych ulubionych książek, a także bibelotów i rodzinnych pamiątek. Chętnie wybieranym rozwiązaniem na zaaranżowanie wnęki niewielkich rozmiarów w pokoju wypoczynkowym, jest umiejscowienie w niej telewizora. Niezależnie od tego, czy zależy nam, by telewizor był zamocowany do ściany czy znajdował się na niskiej szafce- będzie on prezentował się stylowo na tle wnęki. Innym pomysłem, który sprawdzi się w naszym salonie, jest umiejscowienie w niszy ściennej kominka. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy ciekawy i przyciągający efekt wizualny, a także przytulne miejsce do wypoczynku.

wnęka w ścianie

Fot. Wnęki w ścianie mogą posłużyć jako ozdobne półki. Dzięki klimatycznemu oświetleniu, stojące na nich ozdoby zostaną atrakcyjnie wyeksponowane (źródło: www.decoratio.co).

Kuchnia i jadalnia

Wnęki znajdujące się w kuchni bądź w bezpośrednim jej sąsiedztwie, możemy wyposażyć w pojemne szafki i regały, dzięki którym uda nam się zorganizować podręczną spiżarnię. Tak zaprojektowana wnęka pozwoli nam znaleźć miejsce na wygodne przechowywanie przetworów i konserw, które zawsze będziemy mieli w pobliżu. Wnękę możemy przeznaczyć również na zaaranżowanie wygodnego siedziska, tworzącego strefę wypoczynku w kuchni. Kiedy dysponujemy większą, głęboką wnęką w ścianie kuchennej warto pomyśleć o zaaranżowaniu w tym miejscu jadalni. Natomiast kiedy mamy do dyspozycji mniejszą niszę – stwórzmy w niej choć niewielki kącik do spożywania szybkich posiłków.

Łazienka

Wnęki w ścianach w łazience, zwłaszcza w tych o niewielkim metrażu, są dla wielu osób ogromnym wyzwaniem. W małym pomieszczeniu liczy się każda wolna przestrzeń do zagospodarowania, stąd ważne, by w pełni wykorzystać wszelkie zagłębienia w ścianach. Można w nich zaprojektować kącik, gdzie swoje miejsce znajdzie pralka wraz z koszem na brudną bieliznę. Nad nimi możemy zamontować półki, na których ułożymy np. ręczniki kąpielowe. Dzięki tym rozwiązaniom-całość będzie prezentowała się schludnie i estetycznie. Innym pomysłem na wykorzystanie wnęki w łazience, jest umiejscowienie w niej szafki z umywalką. Kiedy dysponujemy dużą niszą, możemy ją przeznaczyć na stworzenie kabiny prysznicowej, która zaprojektowana w ten sposób- będzie zachwycała swoim nowoczesnym designem. Nim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto upewnić się, czy układ instalacji wodno-kanalizacyjnej, umożliwi nam realizację tego pomysłu.

Każde z pomieszczeń w domu, w którym znajduje się wnęka w ścianie, daje nam szerokie możliwości aranżacyjne. Małe wnęki ścienne możemy zaaranżować jako ozdobną półkę, te nieco większe przeznaczyć na pojemne i funkcjonalne schowki bądź miejsce, w których stworzymy użytkową przestrzeń do wykonywania codziennych obowiązków.

1 komentarz
igor
31 maja 2019, 08:55
0/0

u mnie wnęki standardowo- zabudowane szafą. bardzo dobre zastosowanie

Dołącz do dyskusji