Cegła sprawdzi się w loftach, ale również we wnętrzach klasycznych, skandynawskich i rustykalnych. Dobrana do pomieszczenia w odpowiednich proporcjach nie zdominuje go, ale doda mu charakteru. Będzie jego wyróżnikiem i modnym akcentem.
Ściana z cegły w towarzystwie innych materiałów
Cegłą możemy wykończyć nią całą ścianę lub zastosować jedynie na niewielkim fragmencie. We wnętrzach utrzymanych w zdecydowanie industrialnym stylu, w których zależy nam na uzyskaniu surowego, męskiego aranżu, odsłonięta cegła może być obecna na wszystkich ścianach. Takie rozwiązanie częściej stosowane jest w przestrzeniach komercyjnych i publicznych, np. biurach czy restauracjach. W prywatnych mieszkaniach rzadziej decydujemy się na tak wyrazistą aranżację i cegłę łączymy z jednokolorowymi ścianami, chociaż to nie jedyny pomysł na duet z jej udziałem.
Cegłę możemy zestawiać z różnymi materiałami i powierzchniami:
- Jednobarwne, pomalowane farbą gładkie ściany będą stanowiły dla niej subtelne tło. Sprawią, że cegła będzie grała pierwszą rolę w aranżacji a ponadto wnętrze nabierze bardziej harmonijnego wyglądu.
- W połączeniu z drewnem, cegła stworzy rustykalny wystrój – szczególnie, jeżeli drewno będzie miało surową formę. Jednocześnie ociepli ono wygląd cegły.
- Bardzo odważnym rozwiązaniem jest połączenie cegły i betonu. Taki zestaw sprawdzi się wówczas, kiedy chcemy stworzyć surową aranżację. Efekt betonu we wnętrzu zapewnią betonowe płyty lub beton akrylowy oraz zabarwiony tynk mineralny, która nakłada się na ścianę podobnie jak tynk.
Jeżeli zależy nam na uzyskaniu delikatnego efektu, wybierzmy cegłę bieloną. Możemy kupić ją już gotową lub samodzielnie przemalować czerwoną cegłę. Świetnie sprawdzi się ona
Polecamy:
Ściana z cegły – jak ją wykonać?
W jaki sposób wykonać ścianę z cegły? Mamy do wyboru dwa rozwiązania: albo skuć tynk ze ściany i odsłonić cegłę, która się pod nim kryje, albo zastosować płytki dekoracyjne z gładkiego, odpornego na wodę i brud klinkieru lub tradycyjnie wypalanej ceramiki.
- Pierwsze rozwiązanie pozwala nam uzyskać bardzo autentyczny efekt, jednak wymaga dużo pracy. Po skuciu tynku, cegłę trzeba oczyścić, usunąć starą, luźno zaprawę i ponownie wypełnić spoiny. Ostatnim krokiem jest impregnacja surowej cegły dedykowanym jej preparatem.
- Ceglane płytki przyklejamy do ściany i nie wymagają one kłopotliwego skuwania tynków. Są znacznie cieńsze od pełnowymiarowej cegły, natomiast mają zbliżone wymiary poziome i pionowe.
Popularnym rozwiązaniem są również płytki z ciętej cegły – z jej lica lub środka. Płytki cięte z lica cegły, czyli z jej zewnętrznej części, dadzą efekt starej ściany. Mocuje się je podobnie, jak płytki klinkierowe.
10.05.2016
Moje klimaty