mebleportal
5 5 50

Co trzeba wiedzieć o deszczownicach prysznicowych

Co trzeba wiedzieć o deszczownicach prysznicowych

Idzie zima, ale to wcale nie musi oznaczać końca kąpieli w ciepłym letnim deszczu. Można go sprowadzić do własnej łazienki, a to dzięki deszczownicom, albo deszczowniom. 

Można wziąć konwencjonalny prysznic, z takiej zwykłej słuchawki, albo można poddać swoje ciało strumieniom wody delikatnie i błogo spadającym z góry, wystarczy zamontować deszczownicę. Nie jest to bardzo trudne i możliwe niemal w każdej łazience. Deszczownica to rodzaj baterii prysznicowej, jednak od tradycyjnej różni ją to, że montowana jest bezpośrednio pod sufitem, a strumień wypływającej zeń wody jest rozproszony i delikatny jak deszcz.
 
Istnieje kilka rodzajów deszczownic zależnie od sposobu montażu:
 
  • sufitowa instalowana na specjalnym uchwycie
  • prysznicowa montowana na uchwycie naściennym lub panelu prysznicowym
  • podtynkowa naścienna
 Deszczownica

Dzięki tak szerokim możliwościom, można deszczownicę adaptować do niemal każdej łazienki. Nawet nie jest konieczna kabina prysznicowa, ponieważ deszczownię można ulokować ponad wanną, przydatna jednak wtedy będzie osłona, aby nie zachlapać podłogi. W sprzedaży dostępne są deszczownice w zestawie z baterią albo panelem prysznicowym, podtynkowe z baterią i przełącznikiem strumienia wody, oraz osobne, które podłącza się w miejsce klasycznej słuchawki.
 
Kiedy kupujemy deszczownicę podtynkową to trzeba do niej kupić baterię podtynkową z przełącznikiem strumienia wody, dobrze aby obie pochodziły od tego samego producenta, w ten sposób unikniemy ewentualnego niedopasowania elementów. Wielkość głowic deszczownic bywa różna, najlepszy efekt dają te największe dochodzące do 60 cm średnicy, jednak do małych łazienek można dobrać takie o średnicy 20 cm. Kształty głowic też można wybierać różne. Są głowice zwyczajnie okrągłe, albo kwadratowe, prostokątne, a nawet takie z których strumień wody wypływa kaskadowo, mają one kształt szczeliny. Bardziej zaawansowane deszczownice  umożliwiają regulację strumienia wody, albo mają zamontowane oświetlenie LED, które przybiera kolor od niebieskiego po czerwony (albo zielony) w zależności od temperatury wody. Niektórzy producenci oferują oświetlenie LED, które nie wymaga dodatkowego, zewnętrznego zasilania, ponieważ energia czerpana jest z turbin wprawianych w ruch ciśnieniem wody. Samą temperaturę wody można ustawiać za pomocą dodatkowego termostatu. Niektóre wyposażone są w system zapobiegający osadzaniu się kamienia, jest to dużą zaletą w regionach, gdzie woda jest twarda.

Deszczownica podtynkowa
 
Montaż deszczownicy podtynkowej
 
Instalacja deszczownicy podtynkowej nie obędzie się bez ingerencji w ściany łazienki. Zanim przystąpimy do montażu samej baterii konieczne jest doprowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą (zazwyczaj o średnicy 15-20 mm). Bateria z systemem mieszającym wodę umieszczana jest na wysokości 90 – 120 cm nad brodzikiem, albo posadzką prysznica, w tym miejscu należy wykuć w ścianie wnękę o głębokości od 5 do 12 cm. Tam zostanie zamontowana puszka z systemem do sterowania przepływu wody, następnie do niej podłącza się przewody z wodą.
 
Dalej trzeba wykuć w ścianie kanały, którymi wymieszana już do odpowiedniej temperatury woda transportowana będzie w rurach do samej głowicy. Przyjmuje się, że optymalna wysokość umieszczenia głowicy to 210 – 220 cm. Do podłączenia części podtynkowej głowicy stosuje się zazwyczaj standardowe rury o średnicy 15 mm, jednak do głowic o większym strumieniu wody, można użyć rur 20 mm. Po zainstalowaniu wszystkich rur i elementów podtynkowych należy sprawdzić ich szczelność i płynność funkcjonowania, a następnie zaszpachlować i wygładzić ścianę. Teraz wystarczy zamontować elementy natynkowe i samą deszczownicę.
 
Doskonałym rozwiązaniem, które zawiera „wszystko w jednym” jest również zakup kabin prysznicowych z funkcją deszczownicy, albo zintegrowanych paneli prysznicowych. Ceny deszczownic wahają się między 500 a 5000 zł.

Dołącz do dyskusji