mebleportal
5 5 73

Dobieramy dywan do wnętrza. Materiały, kolorystyka i zasady aranżacji

Dobieramy dywan do wnętrza.  Materiały, kolorystyka i zasady aranżacji

Kolor i wzór dywanu oraz materiał, z jakiego jest wykonany  decydują o tym, w jakim pomieszczeniu będzie dobrze wyglądał. Właściwie dobrany podkreśli charakter  i wystrój wnętrza oraz zwiększy jego funkcjonalność. 

Fot. Dywan wykonany z włókien wiskozowych.
 

Naturalne materiały kontra sztuczne odpowiedniki

Wybór dywanów jest bardzo szeroki.  Znajduje się wśród nich propozycje wykonane z naturalnych materiałów lub z ich syntetycznych odpowiedników. Różnią się od siebie wyglądem,  właściwościami i oczywiście ceną.

Jedwab i wiskoza

Dywany z dodatkiem jedwabiu to najbardziej luksusowe i szlachetne produkty w swojej kategorii. Wyróżniają się niezwykłym połyskiem i gładkim wykończeniem powierzchni. Dodatkowo są antystatyczne, odporne na zabrudzenia i utratę koloru. Jedwabne dywany charakteryzują się również bardzo dużą gęstością runa.  Dzięki temu są wytrzymałe, a wzory na nich wyraźne. Można to zauważyć na bogato zdobionych, orientalnych dywanach produkowanych np. w Iranie, które  często są wykonane z tego szlachetnego materiału.

dywan jedwabny
Fot. Dywany wykonane z jedwabiu.

Jedwabny dywan  będzie ozdobą każdego eleganckiego salonu, jednak trzeba liczyć się z dużym kosztem zakupu tego luksusowego dodatku.  Tańszą alternatywą są produkty wykonane z wiskozy czyli jego syntetycznego odpowiednika. Również odznaczają się wysokim połyskiem, jednak są znacznie mniej trwałe.

Wełna i akryl

wełniany dywan
Fot. Dywan wykonany z wełny.

Innym naturalnym składnikiem wykorzystywanym w produkcji dywanów jest wełna. Dywany wełniane są trwałe, odporne na zabrudzenia i odkształcenia, a jednocześnie miękkie w dotyku i eleganckie. Dzięki tym właściwościom dobrze sprawdzą się w salonie lub w jadalni – miejscach reprezentatywnych, a przy tym narażonych na zabrudzenia. Wełniane dywany nie są natomiast wskazane w pomieszczeniach,  w których przebywają małe dzieci i alergicy, ponieważ w ich włóknach dobrze rozwijają się drobnoustroje. 

Tańszym odpowiednikiem dywanów wełnianych są produkty wykonane z akrylu, które są równie miękkie i bardzo dobrze izolują ciepło. W przeciwieństwei do wełny akryl można czyścić środkami chemicznymi. Jest on również jest mniej podatny na działanie drobnoustrojów, niż wełniany odpowiednik.

dywan akrylowy
Fot. Dywan wykonany z akrylu.

Dywan dopasowany do wnętrza

W minimalistycznych i nowoczesnych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się gładkie dywany w neutralnych barwach: beżach i szarościach, które współgrają z wystrojem wnętrza. Przy wyborze dywanu należy pamiętać, aby jego kolor lub deseń komponowały się z innymi tkaninami w pomieszczeniu, np. zasłonami.

Polecamy:
 

Dobrym rozwiązaniem w przestronnych pomieszczeniach jest rezygnacja z jednego dużego dywanu na rzecz kilku mniejszych. W ten sposób można rozgraniczyć strefy, np. część wypoczynkową od jadalnej. Jak to zrobić? Wystarczy przy sofach położyć miękki chodnik, a pod stołem i krzesłami duży dywan, który będzie wykonany z łatwego w czyszczeniu materiału.

dywan shaggy
fot. Dywan typu "shaggy".

Szczególnym pomieszczeniem w domu jest sypialnia, w której warto zdecydować się na kobierzec, które podkreśli jej charakter. W tej roli sprawdzi się dywan typu shaggy o długim i grubym runie. Taki „włochacz” charakteryzuje się dużą miękkością i puszystością. Wygodnie jest się na nim kłaść czy chodzić boso, dlatego można go również stosować w pokoju dziecka. Wymaga jednak częstego czyszczenia, ponieważ w jego długim runie łatwo gnieżdżą się brud i zarazki.

Dołącz do dyskusji