mebleportal
5 5 54

Funkcjonalne i estetyczne aranżacje małych łazienek

Funkcjonalne i estetyczne aranżacje małych łazienek

Aranżacje małych łazienek wymagają przemyślanych rozwiązań, które pomogą stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze. W tym celu istotny jest zarówno rodzaj armatury i mebli łazienkowych, jak i kolorystyka oraz dodatki, które mogą optycznie powiększyć wnętrze.

Aranżacje małych łazienek – wyposażenie

W niewielkich łazienkach sprawdzą się meble i sprzęty wielofunkcyjne, które pozwolą maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Dodatkowo pozwolą one ograniczyć ilość przedmiotów we wnętrzu, co zapewni większą swobodę poruszanie się. Jakie zatem wyposażenie wybrać, kiedy tworzymy aranżacje małych łazienek?

  • Grzejnik – może on pełnić jednocześnie rolę wieszaka na ręczniki. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uchwytów na grzejnik, które pozwalają zawiesić na nim większą ilość rzeczy. Najprostsze z nich wykonane z plastiku można kupić już za około 30zł (6 sztuk).
  • Szafka pod umywalkę – aranżacje małych łazienek nakładają ograniczenia względem wyboru armatury. W niewielkich wnętrzach nie można pozwolić sobie na efektowne umywalki stojące czy obszerne modele w podwójnej wersji. Jednak projektanci armatury przygotowali rozwiązanie, które doda uroku również małym łazienkom – umywalki nablatowe. Są one nowoczesne i zgodne z aktualnymi trendami aranżacyjnymi, a dodatkowo pozwalają zaoszczędzić więcej miejsca w szafce. Umywalka nie jest bowiem wpuszczana w blat, ale stawiana na nim. W związku z tym jedynie syfon zajmuje przestrzeń wewnątrz mebla.

Aranżacje-małych-łazienek-3.jpg
Fot. Variete mebe do łazienki, Antado

  • Szafka łazienkowa  z lustrem – pełni jednocześnie rolę schowka i zwierciadła. Producenci mebli łazienkowych oferują modele z wbudowanym oświetlenie podnoszącym komfort ich użytkowania.
  • Panele meblowe do wanny – w niewielkiej łazience lepiej sprawdzi się prysznic niż wanna. Jeżeli jednak nie mamy możliwości jego zamontowania, postarajmy się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń wokół wanny. Służą temu między innymi panele meblowe, które pełnią jednocześnie rolę szafek i zabudowy wanny.

Aranżacje-małych-łazienek.jpg
Fot. Panel meblowy do wanny, kolekcja Smart, Cersanit

O kompleksowym wyborze mebli i sprzętów łazienkowych warto pomyśleć już na etapie projektowania wnętrza, ponieważ wówczas będziemy mogli dopasować do siebie wszystkie elementy wyposażenia.

Aranżacje małych łazienek – sposoby na wizualne powiększenie wnętrza

Aranżacje-małych-łazienek-2.jpg

Aranżacje małych łazienek powinny być nastawione na optyczne powiększenie przestrzeni. Jest kilka zasad, które pomogą osiągnąć taki efekt:  

  • Oświetlenie – duża ilość światła sprawia, że łazienka wydaje się być większa. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na zamontowanie dodatkowych lamp sufitowych czy kinkietów, można zdecydować się na diody LED, których montaż nie wymaga kucia i naruszania powierzchni ściany czy sufitu. Dzięki nim mała łazienka wyda się bardziej przestronna, a przy tym nowoczesna i elegancka. 
  • Jasne barwy – jasne kolory optycznie powiększają wnętrze i dają wrażenie przestrzeni. W związku z tym aranżacje małych łazienek powinny być utrzymane w bielach, beżach i delikatnych pastelach, np. błękicie. Wyjątkiem są wąskie pomieszczenia, w których należy optycznie skorygować zachwiane proporcje. Aby wizualnie skrócić wnętrze, węższe ściany powinny być utrzymane w ciemnej kolorystyce, a szersze w jasnej.

aranżacje-małych-łazienek-5.jpg
 

  • Lustra – duże lustro daje wrażenie głębi we wnętrzu i optycznie je powiększa.
  • Format płytek – w niewielkich wnętrzach dobrze wyglądają płytki wielkoformatowe, które pozwalają zmniejszyć ilość łączeń. Dzięki nim podłoga i ściana zyskują jednolity, uporządkowany wygląd. Podobny efekt można osiągnąć dzięki zastosowaniu kafli rektyfikownych o wyraźnych, regularnych brzegach i o identycznych rozmiarach. Ostre krawędzie tych płytek pozwalają zastosować przy ich montażu cienką, mało widoczną fugę, a nawet całkowicie z niej zrezygnować. W konsekwencji łazienka prezentuje się nowocześnie i przejrzyście.

Dołącz do dyskusji