mebleportal
5 5 32

Jak urządzić małe mieszkanie?

Jak urządzić małe mieszkanie?

Wiele osób boryka się z problemem, jak urządzić małe mieszkanie. Warto jednak pamiętać, że nawet niewielkich rozmiarów lokum w bloku może stać się pięknym i funkcjonalnym wnętrzem – wystarczy, że odpowiednio je zaprojektujemy, a następnie urządzimy, stosując parę aranżacyjnych trików. 

Jak urządzić małe mieszkanie – jasna kolorystyka

Podstawowym pomocnikiem jest oczywiście kolorystyka – jasne barwy umiejętnie maskują faktyczne rozmiary mieszkania, dając wrażenie przestrzenności i otwartości. Jasna paleta barw jest zatem kluczem do tego, jak urządzić małe mieszkanie. Wybierajmy biele, beże czy szarości – sprawdzą się świetnie niezależnie od rodzaju pomieszczenia. Optycznie powiększą wnętrze, wprowadzając dodatkowo spokojną, świeżą atmosferę.

Kiedy szukamy sposobu, jak urządzić małe mieszkanie, nie musimy jednak całkowicie  rezygnować z innych kolorów. Wyraziste, intensywne barwy będą bowiem świetnym dopełnieniem aranżacji. Wystarczy, że zamiast wszystkich ścian, soczystą bądź ciemną barwę zastosujemy tylko na jednej z nich. Takie rozwiązanie to świetny zabieg dekoracyjny. Zamiast farby ścianę  możemy ozdobić też innym materiałem – na przykład stosując okładzinę z kamienia dekoracyjnego. Natomiast, aby uzyskać industrialny efekt we wnętrzu, warto odsłonić cegłę na jednej ze ścian.  

Jak-urządzić-małe-mieszkanie.jpg
 
Jak urządzić małe mieszkanie – złudzenie przestronności

Lustra to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych trików dających wrażenie przestronności. Najlepszy efekt osiągniemy montując lustro w takim miejscu, aby odbijało kluczowy element wystroju. Wieńcząc nawet malutkie pomieszczenie lustrem, otrzymamy złudzenie głębi. Podobny rezultat możemy uzyskać wykorzystując jasną tapetę o połyskliwym wykończeniu, która będzie odbijać światło i dzięki temu wizualnie powiększy przestrzeń. W łazience czy kuchni zastosować możemy również odbijające światło płytki.

Jak-urządzić-małe-mieszkanie-4.jpg

Z pomocą jak urządzić małe mieszkanie przyjść może również fototapeta. Wystarczy, że wybierzemy tę z odpowiednim wzorem. Wszelkie motywy mostów, uliczek, przestrzennych pejzaży bądź miejskich panoram w perspektywicznym ujęciu będą optycznie powiększać wnętrze. Świetnie zadziała także klasyczna tapeta w długie, poziome pasy. Sprawdzi się na przykład w ciasnym korytarzu, który wydłuży i wysmukli. Do tego będzie eleganckim i ponadczasowym elementem wykończeniowym.

Pasy i linie mogą okazać się sprytnym sposobem na to, jak urządzić małe mieszkanie. Takie proste rozwiązania jak wieszanie obrazów w jednej linii czy stawianie koło siebie mebli tej samej wysokości pomoże wydłużyć, „wyciągnąć”, a także zaprowadzić ład i harmonię w małym mieszkaniu.
 
Jak urządzić małe mieszkanie – umiejętne operowanie światłem

Nie zapominajmy również o niesamowitych możliwościach, jakie oferuje światło. Oczywiście najlepiej sprawdza się światło dzienne, więc eksponujmy okna (tym bardziej, jeśli jest ich niewiele), pozwalając promieniom słonecznym na swobodny dostęp do wnętrza. Pomóc w tym mogą także szklane lub częściowo przeszklone drzwi wewnętrzne.

Jak-urządzić-małe-mieszkanie-2.jpg

Jednak nawet sztuczne źródła światła okażą się zbawienne. Wystarczy, że zastosujemy odpowiednią ilość i sensownie przemyślimy umiejscowienie zarówno głównych jak i punktowych źródeł światła, a nasze mieszkanie, dzięki kolejnemu elementowi zyskać może na przestronności.
 
Jak urządzić małe mieszkanie – spójność i oszczędność

Jak urządzić małe mieszkanie? Przede wszystkim spójnie i oszczędnie, nie wykorzystując zbyt dużej ilości różnorodnych materiałów.

  • Jeśli zdecydujemy się na jeden rodzaj podłogi w całym domu, ujednolici to jego wystrój i harmonijnie zespoli przestrzeń.
  • W małym mieszkaniu niekiedy pokój połączony jest z kuchnią – w tej przestrzeni najlepiej również polegać na jednolitości, malując choćby ściany na ten sam kolor. Dzięki temu mieszkanie nie będzie podzielone na mikrostrefy, ale zyska na przestronności i otwartości.

 Jak-urządzić-małe-mieszkanie-5.jpg

Jak urządzić małe mieszkanie i jego wybrane pomieszczenia

1. Przedpokój

Małe mieszkanie nie może obyć się bez pojemnej szafy. Pamiętajmy, że musimy pomieścić w niej nie tylko ubrania, ale i walizki czy sprzęt sportowy. Wybierzmy zatem szafę pojemną i dobierzmy do niej akcesoria ułatwiające przemyślane przechowywanie. Taką szafę najlepiej ustawić w przedpokoju, zwieńczyć zaś najrozsądniej taflą lustra: z jednej strony wpłynie to na kwestie praktyczne – przed wyjściem z domu będziemy mogli wygodnie się przejrzeć, z drugiej na kwestie estetyczne – lustro elegancko ukryje przechowywane przedmioty, dodatkowo dając wrażenie przestrzenności i lekkości.

2. Kuchnia

Pytanie, jak urządzić małe mieszkanie staje się szczególnie problematyczne w kuchni. Jednak również do tej przestrzeni znajdziemy szereg pomocnych rozwiązań ułatwiających organizację, wykonywanie codziennych czynności i przechowywanie. W małej kuchni warto stosować systemy cargo do szafek, zabudowy sięgające samego sufitu czy szuflady zamontowane w cokołach.

Jak-urządzić-małe-mieszkanie-6.jpg

3. Łazienka

W łazience również nie możemy marnować żadnej płaszczyzny:

  • Pod umywalką zaaranżować możemy schowek na kosmetyki czy ręczniki.
  • Nad umywalką warto powiesić szafkę, która pomieścić najczęściej używane przedmioty i kosmetyki. Drzwi szafki oczywiście najlepiej pokryć taflą lustra – ze względów praktycznych i estetycznych.
  • Nad zabudową stelaża WC również warto zamontować szafkę, np. środki czystości. Dzięki temu będą przechowywane oddzielnie od kosmetyków, co zapewnia wyższe bezpieczeństwo i higienę.  

 

Jak urządzić małe mieszkanie – wielofunkcyjność

Urządzanie małego mieszkania wymaga pomysłowości i bazowania na wielofunkcyjności gdzie tylko to możliwe. Na rynku znajdziemy jednak mnóstwo sprzętów, które nam to umożliwiają:

  1. Narożnik

Jak urządzić małe mieszkanie, aby nawet bez oddzielnej sypialni zapewnić sobie odpowiedni komfort i wypoczynek? Z pomocą przychodzi narożnik. W dzień będzie on wygodną sofą, która pomieści wszystkich domowników i ewentualnych gości bez konieczności posiadania kanapy i zajmujących miejsce foteli. Dodatkowo umiejętnie wypełni on jeden z kątów pokoju, pozostawiając przestrzeń do poruszania i ustawienia innych sprzętów. Na noc narożnik zaś łatwo przemieni się z zestawu wypoczynkowego w wygodne i komfortowe miejsce do spania.

Jak-urządzić-małe-mieszkanie-4.jpg

  1. Modułowe meble skrzyniowe

Jak urządzić małe mieszkanie, aby nie zagracić przestrzeni salonu, posiadając jednocześnie miejsce do przechowywania? Rozwiązań w tym wypadku jest kilka – możemy zdecydować się na różnego typu regały czy nawet meblościanki, które ostatnio wróciły do łask. Polecamy jednak modułowe meble skrzyniowe. To rozwiązanie pozwala bowiem na dobranie dowolnej liczby brył, dzięki czemu możemy idealnie skomponować je z dysponowaną przez nas przestrzenią. W razie potrzeby wystarczy dokupić pojedynczy moduł, bez konieczności wymieniania całego mebla. Ponadto tego typu sprzęty – jako że lżejsze – będą wizualnie korzystniejsze do małego mieszkania. 

Polecamy:

2 komentarze
selena
1 maja 2016, 23:51
0/0

taka lampka zawsze się przyda

hela
1 maja 2016, 23:50
0/0

pewnie że warto, to wazne żeby mieć dobre oświetlenie w biurze, trzeba dbać o wzrok

Dołącz do dyskusji