mebleportal
5 5 59

Kawalerka – jak urządzić ją funkcjonalnie i nowocześnie

Kawalerka – jak urządzić ją funkcjonalnie i nowocześnie

Urządzanie kawalerki to spore wyzwanie. Zazwyczaj zależy nam, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna, przestronna, ale także przytulna i klimatyczna. To zadanie o tyle trudne, że kawalerki to pomieszczenia niewielkie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni.

Obecnie kawalerki najczęściej występują w wersji z otwartą kuchnią. Daje to dużo większe możliwości aranżacyjne i sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. W sytuacji, kiedy kawalerka ma kuchnię i salon osobno, a nie możemy pozbyć się dzielącej ich ściany, należy skupić się na jak najlepszym zagospodarowaniu wnętrza.

Strefy

Sytuacją idealną byłoby wydzielenie poszczególnych stref w kawalerce. W opcji kuchni całkowicie otwartej na salon, dobrze oddzielić od siebie strefę kuchenną od strefy relaksu. Doskonale sprawdzi się do tego niewielka wyspa, która może posłużyć zarówno jako blat roboczy czy stół. Warto także pamiętać, aby aranżacja kuchni była kolorystycznie i stylowo spójna z salonem. Dzięki temu wnętrze stanie się optycznie większe i bardziej przestronne. W kawalerce z oddzielną kuchnią można bardziej skoncentrować się na wydzieleniu strefy odpoczynku np. niewielkiej sypialni. Do tego celu możemy zastosować m.in. parawan  lub niewielki regał. Ciekawym rozwiązaniem w kawalerkach z oddzielną kuchnią jest zaaranżowanie aneksu kuchennego w salonie, a w miejscu gdzie pierwotnie była kuchnia, zaaranżować sypialnię. Taki zabieg pozwoli cieszyć się prawdziwą sypialnią, nawet w tak niewielkim wnętrzu. Wiąże się to oczywiście z dużym remontem, jednak planując taki projekt wcześniej, zyskamy bardzo przytulną i funkcjonalną kawalerkę.

Kawalerka_jak_urzadzic_ja_nowoczesnie_i_funkcjonalnie_1.jpg  Kawalerka_jak_urzadzic_ja_nowoczesnie_i_funkcjonalnie_2.jpg

Funkcjonalność przede wszystkim

W niedużych mieszkaniach kluczową rolę odgrywa miejsce do przechowywania. Jest go zazwyczaj stanowczo za mało. Zależy nam na mądrym i efektywnym rozplanowaniu przedmiotów, a drugiej strony nie chcemy zagracać i tak już niezbyt dużego pomieszczenia.Istnieje kilka sposobów, które pomogą nam uporządkować kawalerkę, a przy tym będą stanowić ciekawe elementy dekoracyjne. Jednym z nich jest łóżko schowane w podeście. W dzień podest może służyć jako miejsce do pracy lub można go zaadaptować na garderobę. Na noc łóżko wysuwane jest spod podestu. Rozwiązanie dosyć oryginalne, ale gwarantujące oszczędność miejsca. Równie ciekawym pomysłem jest umieszczenie półek z książkami pod sufitem. Zostaną wówczas efektownie wyeksponowane, a nie zajmą przy tym miejsca na półkach znajdujących się niżej. Bardzo ciekawym rozwiązaniem do kawalerki jest antresola. Najlepiej sprawdzi się w nieco wyższym mieszkaniu.

Kawalerka_jak_urzadzic_ja_nowoczesnie_i_funkcjonalnie_3.jpg

Kolory i światło

Urządzając kawalerkę, pamiętajmy, że wybierając jasne kolory optycznie powiększymy małe mieszkanie. Ściany i meble w jasnych odcieniach nie obciążą wnętrza a dodatkowo wprowadzą nowoczesny klimat. Istotna jest także kwestia światła. Jeśli kawalerka jest dobrze doświetlona naturalnym światłem, wówczas rozważyć można aranżację w nieco ciemniejszych barwach. W sytuacji, kiedy światła z zewnątrz mamy niewiele, lepiej zdecydować się na jasne kolory.

13.05.2016
AG

Polecamy:
 

2 komentarze
kasmen
21 maja 2016, 10:27
1/0

w swojej kawalerce na jednej ze scian połozyłem kamien dekoracyjny artis bruk-bet ktory swietnie wkomponował się

kamil
13 maja 2016, 10:08
0/0

Kawalerki to faktycznie trudne wnętrza do zaprojektowania, ale za to zazwyczaj są bardzo przytulne i klimatyczne! Bardzo fajne aranżacje.

Dołącz do dyskusji